Twitter/X etkileşiminiz neden düşüyor?

Birçok kişi Twitter’daki etkileşim ve görüntülenme istatistiklerindeki düşüşten şikâyetçi… Elon Musk bile kendi tweet’lerinin artık daha az görüntülendiğini dile getirmiş ve etkileşim algoritmasıyla ilgilenen mühendisi kovmuştu. Reddit forumlarında tweet görüntülenmelerinin yarı yarıya hatta üçte iki oranında düştüğünü söyleyenler var.

Twitter etkileşiminizdeki düşüşün olası birkaç nedeni var:

1- Twitter trafiğindeki genel düşüş. Her ne kadar Elon Musk her şeyin daha iyiye gittiğini, rekordan rekora koştuğunu iddia etse de SimilarWeb’e göre Twitter’ın çeşitli trafik istatistiklerinde geçtiğimiz yıla göre yüzde 10’u geçen düşüşler var. Birçok kullanıcı Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından bu yana bir tepki olarak Twitter’ı bıraktı. Birçoğu da Twitter kullanımını azalttı. Twitter’dan göçen kullanıcıların bazısı Mastodon’a, bazısı BlueSky’a, bazısı Threads’e bazısı da hiçbir şeye gitti. Bunlar henüz Twitter’ı zorlayacak ciddi birer rakip olmasalar da azalan trafiğin bir kısmını açıklayabilir.

2- Kovulan yazılımcılar. Elon Musk şirketin başına geçtiğinden bu yana eski personelin yüzde 80’inden fazlasını işten çıkardı. Mesela işten çıkarılan mühendislerin bir kısmı yazdıkları arka-yüz kodlarını silerek ayrılmış. Diğerleri böyle şeyler yapmamış olsa bile binlerce işçinin kovulmasının Twitter’daki çalışma kültürünü ve takım ruhunu zedelediğini tahmin edebiliriz. Nitekim geride kalanlar Twitter merkezinde bir kaosun hakim olduğunu ifade ediyorlardı.

Tüm bunlar site ve uygulamanın düzgün işleyişini bozabilir. Zira dikkatli kullanıcılar uygulamada kaybolan alıntılar, profil sayfasında son altı paylaşımdan öncekilerin görüntülenmemesi, yüklenmeyen bildirimler, oynatılamayan videolar vb. bir sürü kusur tespit edebilir. Akış algoritmasının bozulması da ortaya çıkan sorunlardan biri olabilir.

3- Monetizasyon meselesi. Üzerinde az durulan ama bence en önemli senaryo ise Twitter’ın yeni algoritmasının monetizasyonu arttıracak şekilde çalışması… Malum, Twitter artık para kazanması gereken, hatta çok para kazanması gereken bir şirket. 44 milyar doların bir şekilde amorti edilmesi lazım. Jack’in Twitter’ı bir kamu teşekkülü değildi tabii ama en azından kısa vadede kâr maksimizasyonu hedefi olmadığı için görece daha demokratik, daha eşitlikçi, daha az sorunlu bir platformdu.

Elon Musk önce onaylı aboneliği paralı yaptı. Mavi tikli kullanıcılara birtakım ekstra özellikler sunulsa da ben dahil birçok kişi bu özelliklerin ayda 8 dolar etmeyeceği görüşünde. Nitekim mayıs itibariyle Twitter’ın yaklaşık 450 bin para ödeyen abonesi olduğu söyleniyor ki bu oldukça düşük bir rakam.

Eğer onaylı hesaplar Twitter algoritmasında (yorumlarda üst sırada çıkma vb. yollarla) daha avantajlı hâle getiriliyorsa o zaman Twitter kullanıcıların etkileşimini kısıtlayarak onları Twitter Blue abonesi yapmaya yönlendirebilir. Bu Facebook’un yıllardır kullandığı bir yöntem.

Diyelim ki bir işletme (gazete, konser salonu, pizza restoranı vs.) olarak Facebook sayfanızın 100.000 takipçisi var. Facebook, paylaşımlarınızı bütün takipçilerinize değil, takipçilerinizin, misal, yüzde 20’sine gösteriyor. Örneğin, NewsLabTurkey’in 2300 Facebook takipçisi var; NewsLabTurkey’i takip etmeme, hatta yazarı olmama rağmen NewsLabTurkey’in paylaşımları benim Facebook akışıma düşmüyor. Eğer, diyor Facebook, paylaşımlarınızı bütün takipçilerinize (hatta sizi takip etmeyen bir hedef kitlesine) göstermek istiyorsanız bize para vermelisiniz. Yani, sponsorlu paylaşım.

Bu noktada Twitter’ın da aynı monetizasyon stratejisini uyguladığını tahmin edebiliriz. Yani Twitter algoritmasında ön plana çıkıp daha fazla görüntülenme ve etkileşim almak istiyorsanız Twitter Blue’ya abone olmalısınız. Ek olarak da gönderilerinizi promosyon satın alarak yükseltebilirsiniz. Her halükârda Twitter’da etkileşim ve görüntülenme artık görece adil dağıtılan değil doğrudan parayla satılan bir şey.


Türkiye, nüfusa oranla en fazla aktif Twitter kullanıcısı olan ülkelerden biri. Bunun sebepleri malum… Pek çok kişi spor, siyaset, ekonomi fark etmeksizin gündemi Twitter’dan takip ediyor. Birçok gazetenin de en fazla trafik aldığı kanal yine Twitter. Dolayısıyla Twitter algoritmasının monetizasyon temelli şekillendirilmesi epey tehlikeli. Kamusal değeri olan platformların özelleştirilip kâr maksimizasyonu hedefiyle işletilmesinin nasıl sonuçlandığını zaten biliyorduk ama Elon Musk bize bir kez daha göstermiş oldu. Toplum olarak aldığımız bu dersler umarım bir birikime dönüşüyordur.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir