Son başvuru: 29 Mart 2021

NLTR KULUÇKA PROGRAMI
BAŞVURULARI BAŞLADI

NewsLabTurkey, Haziran 2021’de başlayacak Kuluçka Programı için katılımcılarını arıyor.

Program HAKKINDA

NLTR Kuluçka Programı, serbest çalışan ya da kariyerinin başındaki gazetecilerin yeteneklerini ve becerilerini artırarak haber endüstrisinin gelecekteki liderleri olmalarını amaçlıyor. NLTR Kuluçka Programı için uluslararası standartta medya becerilerinden yarar sağlayacak ve kendi haber projesini hayata geçirmek için yardıma ihtiyaç duyan istekli ve kararlı katılımcılar arıyoruz. 

NLTR Kuluçka Programının hedefi, katılımcılarına multimedya platformlar için sürdürülebilir, etik, profesyonel ve kamu yararına habercilik yapma becerisi ve kaynaklarını sağlamak. 

Geliştirdiğimiz program yalnızca gazetecilik becerileri, trendleri ve gazetecilik etiğini değil; gazeteciliğin değişen günümüz koşullarında işlevsel olabilecek iş modelleri ile girişimcilik konularını da içeriyor ve katılımcılarının ileride de sürdürülebilir habercilik pratiklerini benimsemelerini amaçlıyor. Haziran ayının ilk haftasında başlayarak 6 hafta sonu boyunca derslerin olacağı; ve onu izleyen 2 hafta boyunca mentörlük oturumlarının gerçekleştirileceği Kuluçka Programı bu yıl çevrim içi olarak gerçekleşecek. 

Kuluçka Programında hangi dersler var?

Kuluçka Programının zorunlu ve seçmeli dersleri dört ana başlıkta toplanıyor: içerik üretimi, iş ve gelir modelleri, hukuk ve etik, alan haberciliği. 

İçerik Üretimi: Mobil gazetecilik, Veri gazeteciliği, Podcast yapımcılığı, Haber yazımı, TV ve Radyo için haber sunuculuğu, Sosyal ağ oluşturma, Metin yazarlığı ve düzenleme, Web analitiği, Video yapımcılığı ve yaratıcı kurgu, E-bülten geliştirme, Tasarım geliştirme, Araştırmacı gazetecilik, Kriz zamanlarında gazetecilik, Söyleşi metotları, Dijital güvenlik, Fotoğraf gazeteciliği, Tasarım odaklı düşünme, Sosyal medya ve dijital araçlar, Veri görselleştirme, Sürükleyici gazetecilik.   

İş ve Gelir Modelleri: Haber medyası için iş modelleri, Sosyal girişimcilik, Arama motoru optimizasyonu, Kitle oluşturma ve kitle fonlaması, Fon başvurusu ve finansal raporlama, İş liderliği, Hedef kitleyi tanıma. 

Hukuk ve Etik: Gazetecilik ve hukuk, Gazetecilik ve etik, Teyitçiliğe giriş, İleri seviye teyitçilik, Bilgi aktivizmi, Haberciler için bilgi edinme hakkı, Açık kaynak haber alma ve etiği.

Alan Haberciliği: Kültür ve sanat haberciliği, Dış habercilik, Kent haberciliği, İklim haberciliği, Hayvan dostu habercilik, Kadın ve çocuk odaklı habercilik, Sağlık haberciliği, Çözüm haberciliği, Bilim haberciliği, Spor haberciliği, Yerel habercilik.

 

Katılımcılara uzman desteği

Kuluçka Programının her bir katılımcısı sunmuş olduğu proje fikri hakkında uzman olan kişilerle çalışarak projesinin gerekliliklerini yerine getirebilmesi için destek alacak.

Programa kabul edilen projelere, başarıya ulaşmalarını desteklemek ve üretim süreçlerinde harcanan temel masraflar konusunda yardımcı olmak için ödenekler verilecek. Ödenekler 8.000-10.000 TL aralığında olacak fakat her bir proje için ihtiyaçlara göre belirlenecek.

Açık Çağrı kimlere yönelik?

  • Habercilik üzerine deneyimi olanlar (üniversitede gazetecilik ve/veya yeni medya eğitimi almış olmak zorunlu değil)
  • Serbest çalışanlar, mezunlar ve kariyerinin başındaki gazeteciler veya gazetecilikle iş ya da ticaret kolu olarak ilgilenenler
  • Harika bir haber projesi ya da bir haber ürünü fikri olanlar 
  • İngilizce bilmek bir artı, fakat zorunlu değil 
  • Haziran ayının başından başlayarak 6 hafta sonu boyunca derslere katılma gerekliliğini yerine getirebilecek kişiler

Kuluçka Programının katılımcıları becerilerine, deneyimlerine ve fikirlerine dayalı olarak özenle seçilecektir. Kırılgan toplulukların ifade özgürlüğü ve bakış açıları, demokrasi, insan hakları, iklim değişikliği ve çevresel sürdürülebilirliğe odaklanan proje konseptlerinin yanı sıra kadınların ve na-binary kişilerin başvuruları öncelikli olarak değerlendirilecektir.

Kuluçka Programına nasıl başvururum?

Buradan ulaşabileceğiniz başvuru formunu 29 Mart 23:59 tarihine kadar eksiksiz doldurarak gönderin. Başvurular jüri tarafından değerlendirilecek. Başvuru sahiplerinden bazıları ile video görüşme yapılmak üzere iletişime geçilebilir. Değerlendirme sonucunda başarılı olan adaylarla 19 Nisan 2021 tarihlerinde iletişime geçilecektir. Başvurusu olumsuz sonuçlanan adaylara 3 Mayıs 2021 tarihinde bilgi verilebilecektir.

Başvuru için tıklayınız.

Detaylı başvuru kılavuzu için tıklayınız.

NLTR Kuluçka Programı, The Guardian Foundation ve İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı (SIDA) tarafından desteklenen bir eğitim ve araştırma projesinin bir parçasıdır. Kuluçka Programının içeriğinin sorumluluğu tamamen Dijital Medya Araştırmaları Derneği’ne aittir ve hiçbir koşulda The Guardian Foundation ve SIDA’nın duruşunu yansıtmamaktadır.