Türkiye İstanbul’dan ibaret değil! Yerel ve bölgesel atölye programımızla amacımız yerel ve bölgesel çaptaki medya projelerine destek vererek çok sesliliği ve büyük şehirler dışında yaşayan medya girişimcilerini desteklemek.

Neden Yerel Atölyeler?

NewsLabTurkey akademi ve atölye programları yola çıktığında çoğunluğu İstanbul’da olan eğitimlere dayanan bir stratejisi vardı. Yerel Program Türkiye’nin farklı bölgelerinden gazetecilere mecralarını güçlendirme şansı verebilmek için yola çıktı.

Ne Yapıyoruz?

2021 yılında gerçekleştirdiğimiz yerel ve bölgesel atölyelere önümüzdeki yıllarda da devam ederek Türkiye’nin dört bir yanından gazetecilere ileri uzmanlık seviyelerinde dersler vererek ağımızı genişletmeyi ve alandaki gazetecilerin kapasitelerini geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Mezunlar ne dedi?

"Sosyal medya ve yeni medya sürekli takip etmemiz gereken bir alan. bu yönde verilen atölyeler çok faydalı."
Hatice Kamer
Diyarbakır
"Türkiye'de medya ve gazetecilik sektörünün gelişmesi için çok faydalı bir eğitim oldu."
M. Fatih Yavuz
Adana
"Koordinatörler, eğitmenler ve katılımcılarla birlikte şimdiye kadar en keyif aldığım ve verimli bulduğum eğitim oldu."
Esra Yağcı
Antalya
"Bu program ile doğru bildiğim bazı konularda eksikliklere sahip olduğumu gördüm ve bunları iyileştirme fırsatım oldu."
Gülbahar Altaş
Diyarbakır
"Bu atölye bölgedeki gazetecilerin kendilerine uygun gelir modellerini geliştirebilmesi için çok faydalı oldu."
Kadir Devir
Şanlıurfa
"Gazeteci arkadaşlarımızla ve alandan uzmanlarla buluşmak çok keyifliydi."
Ferat Mehmetoğlu
Diyarbakır
0
Yılda
0
Gazeteci
0
Şehir
0
Uzman

NLTR Yerel Program başvuruları açıldı!

Türkiye’deki bağımsız medya ve ifade özgürlüğüne verilen destek alanını genişletmek amacıyla İstanbul dışında ikâmet eden gazetecilere yönelik olarak NewsLabTurkey tarafından düzenlenen NLTR Yerel Program katılımcılarını arıyor. 

9-15 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek NLTR Yerel Program’a İstanbul dışında yaşayan 10 gazeteci katılacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek programın eğitim dili Türkçedir. 5 gün sürecek programda katılımcılar; gazetecilik ve medya alanında iş modelleri, alan haberciliği, içerik üretimi, hukuk ve etik konularında dersler alacaklar. Dersler NewsLabTurkey’in Kadıköy, Moda’da yer alan ofisinde yapılacak. Program kapsamında katılımcılar, İstanbul’da medya ve gazetecilik alanında faaliyet gösteren güçlü aktörlerin iş modelleri ve editoryal stratejileri hakkında bilgi sahibi olabilecekleri ve deneyimlerinden faydalanabilecekleri saha ziyaretleri gerçekleştirecekler.

NLTR Yerel Program’a kimler başvurabilir?

  • Habercilik üzerine deneyimi olanlar (üniversitede gazetecilik ve/veya yeni medya eğitimi almış olmak zorunlu değil)
  • Serbest çalışanlar, mezunlar, kariyerinin başındaki gazeteciler veya medya profesyonelleri 
  • İstanbul dışında ikâmet edenler
  • 9-15 Ekim 2022 tarihlerinde şehirlerarası seyahat engeli bulunmayanlar ve bu tarih aralığında Yerel Program için İstanbul’da konaklayabilecekler 
  • 9-15 Ekim 2022 tarihleri arası 5 gün boyunca derslere katılım gösterebilecekler

NLTR Yerel Program katılımcıları becerilerine, deneyimlerine ve fikirlerine dayalı olarak özenle seçilecektir. Kırılgan toplulukların ifade özgürlüğü ve bakış açıları, demokrasi, insan hakları, iklim değişikliği ve çevresel sürdürülebilirliğe odaklanan habercilerin yanı sıra kadınların ve na-binary kişilerin başvuruları öncelikli olarak jüri tarafından değerlendirilecektir. 

Değerlendirme sonucunda başarılı olan adaylarla 5 Eylül 2022 tarihinde iletişime geçilecektir. Bu program özelinde başvurusu olumsuz sonuçlanan adaylara 12 Eylül 2022 tarihinde bilgi verilebilecektir.

Başvurusu olumlu sonuçlanan katılımcıların seyahat, konaklama ve yeme-içme masrafları NewsLabTurkey tarafından karşılanacaktır

Son başvuru tarihi 14 Ağustos 2022, saat 23:59

Başvuru formu için tıklayınız