n yerel program|

Türkiye İstanbul’dan ibaret değil! Yerel ve bölgesel atölye programımızla amacımız yerel ve bölgesel çaptaki medya projelerine destek vererek çok sesliliği ve büyük şehirler dışında yaşayan medya girişimcilerini desteklemek.

Neden Yerel Atölyeler?

NewsLabTurkey akademi ve atölye programları yola çıktığında çoğunluğu İstanbul’da olan eğitimlere dayanan bir stratejisi vardı. Yerel Program Türkiye’nin farklı bölgelerinden gazetecilere mecralarını güçlendirme şansı verebilmek için yola çıktı.

Ne Yapıyoruz?

2021 yılında gerçekleştirdiğimiz yerel ve bölgesel atölyelere önümüzdeki yıllarda da devam ederek Türkiye’nin dört bir yanından gazetecilere ileri uzmanlık seviyelerinde dersler vererek ağımızı genişletmeyi ve alandaki gazetecilerin kapasitelerini geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Mezunlar ne dedi?

"Eğitmen kadrosunun akademi ve sektörde faaliyet gösteren kişilerden oluşması, konuların anlaşılması ve gazetecilik sürecinin pratikte nasıl işlendiğinin tecrübe edilmesi adına faydalı oldu.."
Filiz Kırmızıoğlu
Gelecek Burada
"Kuluçka Programı’nda hem eğitmenlerin hem katılımcıların çok yönlü birikim ve tecrübelerinden faydalanma imkânı bulduk. ."
Baha Okar
Seferi Keçi
"Kuluçka Programı’nda herkes işinin ehliydi ve eğitimler iyi hazırlanmıştı. Programdaki mentorluk desteğinden projemi hayata geçirirken çok faydalandım. Son derece kapsamlı ve katılımcılara ilham veren bir program oldu."
Reyan Tuvi
Rapor Bülteni
"Hem katılımcıların hem eğitmenlerin hem de NLTR ekibinin enerjisi çok yüksekti. Eğitmenler alanına yıllarını vermiş, tecrübeli ve yetkin insanlardı. Onları dinlemek ve onlarla bağlantı kurmak çok güzeldi."
Ömer Burak Tek
Rapor Bülteni

Uygulama odaklı atölyeler

Bize göre birkaç saatlik atölyeler çok sayıda katılımcının katılması gereği tercih ediliyor olsa da kapasite geliştirme çok kapsamlı ve üstüne titrenmesi gereken bir operasyon.  Bizim için atölye başlangıç.

The Guardian Foundation işbirliğiyle düzenlediğimiz eğitmen eğitimi programlarıyla yaratıcı atölyeler planlıyoruz. Bize göre öğrenme üretmeden, pratik yapmadan gerçekleşmez.