research hub

Her ay SIDA ve The Guardian Foundation tarafından desteklenen eğitim ve araştırma projemiz kapsamında Türkiye’nin haber endüstrisine ve enformasyon alanına ilişkin raporlar yayınlıyoruz. Amacımız Türkiye’nin haber endüstrisine ilişkin veri toplamanın yanı sıra çözüm odaklı stratejiler önermek ve sektörel problemlerin çözümüne katkıda bulunmak.


araştırmacılar

 

Dr. Sarphan Uzunoğlu

Dr. Sarphan Uzunoğlu / Research Hub Direktörü

NewsLabTurkey Research Hub Direktörü Dr. Sarphan Uzunoğlu, aynı zamanda Kadir Has Üniversitesi’nde ve Bilgi Üniversitesi’nde dersler vermektedir. Daha önce Lübnan Amerikan Üniversitesi Multimedya Gazetecilik Bölümü’nde Öğretim Üyesi Doktor, Norveç Arktik Üniversitesi Medya ve Dökümantasyon Bölümü’nde Doçent Doktor ve Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde Öğretim Görevlisi doktor olarak çalışmıştır. Uzunoğlu doktora çalışmalarını Galatasaray Üniversitesi Medya ve İletişim Çalışmaları programında yazdığı Türkiye gazetecilik endüstrisindeki gazetecilik emeğinin istikrarsızlığı ve bu güvencesizleştirme süreci üzerine yazdığı tezle tamamlamıştır. Uzunoğlu yüksek lisans derecesini ise Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Programı’nda yazdığı Hegemonya İçinden Direniş: Türkiye’nin Yeni Medya Ortamında Yarı Anonim Direnişin Yükselişi tezini tamamlayarak almıştır.

 

 

Verda Uyar

Verda Uyar / Araştırma Asistanı

Verda Uyar lisans eğitimini 2018 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sosyoloji ve Medya ve İletişim Sistemleri çift anadal programında tamamladı, bir dönem değişim programıyla Sciences Po Paris’te eğitim gördü. Aralarında Avrupa Forumu’nun da bulunduğu yurtdışındaki çeşitli programlarda gazetecilik eğitimlerine katıldı ve son olarak Brüksel’de Avrupa Birliği Konseyi Medya İzleme ve Araştırma Birimi stajını tamamladı.Türkiye’nin ilk siyasi doğruluk kontrolü alanında faaliyet gösteren Doğruluk Payı’nda editörlük yaptı ve daha sonra da Sosyal Politika yüksek lisans öğrencisi olduğu Boğaziçi Üniversitesi’nin Sosyal Politika Forumu’nda çalıştı. Şubat 2021’den beri NewsLabTurkey’de araştırma asistanı olarak çalışıyor. 

 


TÜRKİYE'DE GAZETECİ İSTİHDAMI:
Gazeteler süper kahraman mı arıyor?

DR. Sarphan UZUNOĞLU & VERDA UYAr