NLTR Research Hub’ın amacı gazeteciliğin geleceğine ilişkin araştırmalar yürütüp yeni tartışmaların ortaya çıkmasına vesile olmak. Bunun için her ay yeni araştırmalar yayınlayarak sektörün nabzını tutuyor, medya girişimcilerine yol göstermeye çalışıyoruz. 

Previous
Next
Hakkımızda

Neden Kurulduk?

Medya teknolojik, finansal ve politik krizlerin tam merkezinde. Haber odaları bu değişime ayak uydurmaya çalışırken akademi de yetenek setlerini dönüştürüp bu değişimi anlamanın peşinde. NewsLabTurkey Research Hub, akademinin medyayı anlamakta güçlük çektiği, medyanın da kendi sorunlarını anlamak için yardıma ihtiyaç duyduğu bu dönemde bu ihtiyaçları karşılamak için ortaya çıktı.


Ne Yapıyoruz?

Araştırma birimimiz gazetecilik endüstrisindeki farklı problemler ve gelişmelerle ilgili teknik raporlar ve araştırmalar yayınlıyor. Ayrıca sivil toplum örgütlerine ve ticari kuruluşlara medya ve iletişim alanında araştırma ve danışmanlık hizmeti sunuyor. Amacımız gazetecilik alanında yarı-akademik pragmatik yaklaşımlarla araştırmalar yaparak sektörel ilerlemeye katkıda bulunmak.

Araştırmacılarımız
Dr. Sarphan UZUNOĞLU

KOORDİNATÖR

NewsLabTurkey Research Hub Direktörü Dr. Sarphan Uzunoğlu, aynı zamanda Bilgi Üniversitesi’nde medya yönetimi üzerine dersler vermekte ve çeşitlik uluslararası sivil toplum örgütlerine danışmanlık yapmaktadır. Doktorasını Galatasaray Üniversitesi’nde yazdığı gazetecilikte güvencesiz emek pratikleri temalı tezle 2017 yılında tamamlayan Uzunoğlu daha önce Lübnan Amerikan Üniversitesi Multimedya Gazetecilik Bölümü’nde Öğretim Üyesi Doktor, Norveç Arktik Üniversitesi Medya ve Dökümantasyon Bölümü’nde Doçent Doktor ve Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde Öğretim Görevlisi doktor olarak çalışmıştır.

Uzunoğlu geçmişte Evrensel ve Akşam gibi gazetelere ve Mesele, Varlık, Kaos GL gibi dergilere yazılarıyla katkı sunmuştur.

Hazal Sena KARACA

ARAŞTIRMACI

NewsLabTurkey araştırmacısı Hazal Sena Karaca, lisans eğitimini Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya programında tamamlamış, ardından Türk-Alman Üniversitesi Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden yüksek lisans derecesini almıştır. 2018 yılında Jean Monnet bursuyla gittiği Goldsmiths, University of London’da eğitimine devam eden Karaca, Dijital Medya Yüksek Lisans Programını Türkiye’nin bilgi toplumu politikaları üzerine yazmış olduğu tezle tamamlamıştır.

Bir dönem mobil oyun ve reklam teknolojisi alanında çalışan Karaca, Marmara Üniversitesi Medya ve İletişim Çalışmaları Doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

Bizimle iletişime geçin

NewsLabTurkey Research Hub Caferağa Mahallesi Şair Nefi Sokak No:46/4 Kadıköy / İstanbul adresinde faaliyetlerine devam etmektedir. E-mail adresimiz ise research@newslabturkey.org.

Koronavirüs ve karma çalışma rejimimiz gereği e-mail üzerinden iletişimi tercih ediyoruz.

Ortaklık veya işbirliği ile ilgili sorularınız için Hazal Sena Karaca (hazalsena@newslabturkey.org) ile iletişime geçebilirsiniz.

Haberlerinizden biri hakkında bilgi veya yorum arayan bir gazeteciyseniz, Sarphan Uzunoğlu veya Hazal Sena Karaca ile iletişime geçebilirsiniz (sarphan@newslabturkey.org & hazalsena@newslabturkey.org).