NewsLabTurkey, 2023-2024 döneminin Mentorluk Programı için kurumsal ve bireysel katılımcılarını arıyor! 

Programın sağladığı uzman desteği ile platformlarını güçlendirmek ve NewsLabTurkey ağına dahil olmak isteyen medya kuruluşlarını aşağıdaki form üzerinden başvuru yapabilirler.

Ne yapıyoruz?

Mentorluk programımız çerçevesinde haber odalarının gazetecilik faaliyetlerini etkin ve sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için hukuki, teknik ve tematik birçok alanda danışmanlık veriyoruz.

Paydaş medya kuruluşlarını ihtiyaç duydukları alanlarda birlikte çalıştığımız uzmanlarla bir araya getiriyoruz. Bu destek ile haber odalarının sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyor, yaptıkları yeniliklerde yanlarında oluyoruz. 

Kim destekliyor?

Bu program, Avrupa Birliği katkısıyla yürütülmektedir. Programın içeriği Avrupa Birliği’nin resmi görüşünü yansıtmaz. Programda yer alan faaliyetlerin sorumluluğu yalnızca Dijital Medya Araştırmaları Derneği’ne aittir.

Neden mentorluk?

Mentorluk programımız ile klasik eğitim anlayışına yeni bir boyut kazandırıyoruz.

Haber üretmek maliyetli, meşakkatli ve içinde bulunduğumuz çağda birçok teknik gereksinimi de beraberinde getiriyor. Oldukça zorlu bu süreçte her bir haber odasının kendisine özgün sorunlarla karşı karşıya kaldığının farkındayız. Mentorluk programı sayesinde kurumların ihtiyaçlarına birebir ve uzun vadeli çözümler üretebiliyoruz.  

Programa başlarken gerçekleştirdiğimiz ihtiyaç analizi ile medya kuruluşlarının var olan ihtiyaçlarını ortaya koyuyoruz ve onlardan gelen taleplerle birleştirerek uygun bir mentorluk programı oluşturuyoruz.

Mentorluk devam ederken yaptığımız değerlendirme ve analizler hem programın başarısını ölçmemize hem de yeni ortaya çıkan ihtiyaçları tespit edebilmemize olanak sağlıyor.

Bu sayede kurumların sorunları aşmasında destekleyici ve yol gösterici bir rol üstleniyoruz.

Yararlanıcılar anlatıyor

"Bursa Muhalif çalışanları olarak 2020 yılının sonlarından itibaren NewsLabTurkey’den aldığımız mentorluk eğitimleri, yaptığımız birçok içerikte önemli eşikler atlamamıza yardımcı oldu. Mentorluk oturumları, yeni içerikler ve formatlar oluşturmamız konusunda da fazlasıyla ilerletici ve yol gösterici oldu."
Ozan Kaplanoğlu
Bursa Muhalif
"NewsLabTurkey’den yaklaşık iki yıldır mentorluk desteği alıyoruz. Bu destek podcast alanındaki gelişmeleri daha yakından takip etmemizi ve uygulamamızı sağladı. Gelişip büyümemize katkı sundu. Bu destek yalnızca podcast alanında değil dijital medya alanındaki birçok yenilikten haberdar olmamızı sağladı, ufkumuzu genişletti."
Rabia Çetin
Podcast Kürdi
Yılda
0
Medya Kuruluşu
0
Uzman
0
Mentorluk Oturumu
0

Hangi alanlarda mentorluk sağlıyoruz?

Finansal sürdürülebilirlik

Arama motoru optimizasyonu, Dijital gelir ve reklam, Sosyal medya gelir modelleri, Kitle fonlama, Proje yazımı ve yönetimi,  Ürün temelli gazetecilik, Hedef kitleyi tanıma, Google Analytics ve ölçümleme teknolojileri

Kurumsal sürdürülebilirlik

Web tasarımı, Dijital güvenlik, Marka oluşturma,  İş liderliği, Yönetici Perspektifinden İşe Alım Süreci, Gazetecilik ve hukuk, Yeni teknolojik trendler ve gazetecilik, Politika oluşturma, Kişisel Verilerin Korunması, Gazetecilik ve etik. 

Editoryal politika ve içerik

Podcast, Video, E-bülten, Mobil gazetecilik, Veri gazeteciliği,  Araştırmacı gazetecilik, Sosyal medya, Veri görselleştirme,  Haber doğrulama, Kültür ve sanat haberciliği, İklim ve ekoloji haberciliği, Kadın ve LGBTİ+ odaklı habercilik, Çözüm haberciliği, Spor haberciliği, Ekonomi haberciliği

Kim yararlanıyor?

Nerelere ulaştık?

Mentorluk programımız aracılığıyla 2023 itibariyle 15 farklı ilden 35 kurumsal ve bireysel katılımcıyı destekledik.

Kimlere ulaştık?

Programımıza yapılan başvuruları değerlendirirken kurumsal organizasyonların ve organizasyonları geliştirmek isteyen bireysel katılımcıların başvurularını önceliyoruz.

Mentorluklar ne kadar etkili?

Mentorluk programı kapsamında organizasyonlar; ufkunu genişleterek ve içerik üretim süreçlerini çeşitlendirerek gelişmeye devam etti. Ayrıca organizasyonlar, dijital içerik tüketiminin mevcut ortamında gelir modellerini çeşitlendirmenin öneminin farkında olarak, sürdürülebilirliği nasıl ilerletecekleri ve güvence altına alacakları konusunda aktif olarak çalıştılar. 

Organizasyonlara editoryal içerik kalitesinin artırılması ve etkili marka iletişiminin sürdürülmesi için destek sağlandı. Yerel olarak faaliyet gösteren kurumlar, dijital gelişmelerle kapasitelerini güçlendirdi, sosyal medya araçlarını etkin kullandı.

Uzman ekibimiz

Pirsu Ergen

Sosyal Medya Yönetimi

suncem-kocer-infodemilab
Doç. Dr. Suncem Koçer

Kitle Fonlama

Tansel Erdem Yılmaz

Podcast

Yıldız Tar

LGBTİ+ Haberciliği

Arif Tansu Günay

Web Tasarım

Elif Ünal

İklim Gazeteciliği

Tunca Öğreten

VİDEO

Melis Danişmend

Kültür-Sanat Gazeteciliği

Ümit Oktay Aymelek

VİDEO

Büşra Uygun

VİDEO

Handan Uslu

SEO

Emel Demirtaş Göral

KURUMSAL İLETİŞİM

Doğu Eroğlu

Mobil gazetecilik

Hazal Ocak
Kent ve çevre haberciliği
Burak Kılıç
Spor Haberciliği
Kaan Öztürk

Bilim Haberciliği

Dr. Sarphan Uzunoğlu

Gelir Modelleri ve Proje Yazımı

Ekinsu Ulu

Sosyal Medya Yönetimi

Canberk Beygova

Dijital MARKALAMA ve REKLAM

Berzah Kaya

Podcast & SEO

Yelina Tayfur

Hukuk ve Kişisel Veri

Murat Baykara

VİDEO

Sercan Subaşı

VİDEO

Fırat Özdemir

Dijital gelir

Emre İlkan Saklıca

Haber Doğrulama

Burak Göral

SENARYO

Dr. Anıl Savaş Kılıç

DİJİTAL PAZARLAMA

Ayça Beştepe Günçakın
Proje yazım
Sevde Tunç
video gelişme ve proje yönetimi
Barış Dural
Google Reklamcılığı
Ozan Acar

Proje TASARIMI VE YÖNETİMİ

Prof.Dr. Erkan Saka

Metaverse

Ahmet A. Sabancı

Dijital Güvenlik ve E-BÜLTEN

Hazal Sipahi

Podcast

Ecem Özkan

Sosyal Medya

Yusuf Ertuğral

PROJE YÖNETİMİ

Mert Kaplan

VİDEO

Ferhat Boratav

HABER yazımı

Duygu Uzunoğlu

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Kültigin Kağan Akbulut

Kültür-SANAT haberciliği

Merve Kartal

PROJE YÖNETİMİ

Hande Arıkan
YÖNETİCİ KOÇLUĞU
Şemsi Can Albayrak
Video&broadcastıng
Dilan Karadağ
Belgesel yapımcılığı
Yaşar Adanalı
Sosyal Girişim
Cem Pekdoğru

Podcast