GAZETECİ

Friedrich Ebert Stiftung’un desteğiyle Günel Cantak ve Defne Sarıöz’ün NewsLabTurkey için hazırladığı gazeteci Türkiye’nin medya krizinde aşınan usta çırak ilişkilerinin yarattığı boşluğu usta gazetecilerle konuşarak doldurmayı amaçlıyor.

Teknolojinin gelişmesi, bireyselleşme ve dijital medyanın yükselişi haberciliği, haberin kaynaklarından sunumuna kadar pek çok anlamda dönüştürdü. Sosyal medya araçlarının haber kaynaklarına eklenmesiyle birlikte neyin haber olduğu ve kime gazeteci denebileceği tartışmaları daha da şiddetlendi.

NewsLabTurkey olarak bu dönüşümün öncesinde ve sonrasında gazeteci olduğunu tartışmasız olarak kanıtlamış isimlerle konuştuk. En çok kimlerden etkilendiler? Gazeteciliğe yeni başlayanlara tavsiyeleri neler? Mesleki hayatlarında en büyük hataları ne oldu? Nasıl bir gazetecilik hayal ediyorlar?

Yayına hazırlayanlar

Picture of Günel Cantak

Günel Cantak

Gazeteci ve belgesel yapımcısı. İlk belgeseli “Duvar” ile 2010 Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, Jüri Özel Ödülü’nü aldı. Kendi YouTube kanalında belgeseller yayınlıyor.

Picture of Defne Sarıöz

Defne Sarıöz

Defne Sarıöz Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Medyascope ve Yeşil Gazete’de çalıştı. Çeşitli mecralar için video haber üretti. Serbest gazetecilik yapıyor.