Özbekistan Medyasını Güçlendirme Programı

NewsLabTurkey olarak 2023 Nisan ayında Özbekistan’dan gelen ve aralarında farklı medya kuruluşları için çalışan yayın yönetmeni, editör ve yazı işleri müdürlerinin olduğu bir gazeteci ekibini ağırladık. 

Ülkelerinde televizyon, gazete ve online mecralarda çalışan gazetecilerin Türkiye’deki haber merkezleri ve medya girişimlerinde çalışan meslektaşlarıyla bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan program kapsamında NewsLabTurkey ev sahipliğindeki gazeteciler, Podbee, Aposto, Doğrula, TVnet, Artı Gerçek, GZT, Mesele Ekonomi, Medyascope, Açık Radyo, Dokuz8Haber ve Bianet’e ziyaretler gerçekleştirdiler.

Abdugani Abdurahmonov

Xabar.uz

“Haber merkezinin dayandığı iş modelleri ve yayının daha da yaygınlaştırılması konusundaki sohbet ve aktarımlar benim için çok yararlı oldu. Ziyaret ettiğimiz haber merkezlerinin ciddiyetleri, sorumluluk duyguları ve ofislerin sadeliği ve samimiyetinden etkilendim.”

Feruzakhon Najmiddinova

Qalampir.uz

“Türkiye’nin haber medyasının işleyişini yakından incelemek harika bir deneyimdi. Küçük bir yerden, özgürlük ve sadelikle çalışma biçimleri etkileyiciydi.”

Nigora Adkhamova

UZREPORT.NEWs

“Editörlerin içerik oluşturma konusundaki deneyimlerini, e-bülten sisteminin gelişimini, aboneler için ilginç içeriklerin nasıl oluşturulacağını, sayılarının nasıl artırılacağını, podcastlerin nasıl hazırlanacağını, devlete çalışan medya ile devlete çalışan medya arasındaki farkları öğrenmek faydalı oldu.”