Podcast haber endüstrisinin neresinde?

Getting your Trinity Audio player ready...

Podcasti ne amaçla dinlediğinizi merak ediyorum. Türkiye’deki dinleyicilerin yarısıyla aynı yolda yürüyüp eğlenceli içeriklerin izinde misiniz yoksa podcast, kargaşa dolu hayatlarımızdan uzaklaşmaya verdiğimiz “kafa boşaltma” mesaisinin eşlikçisi mi? Bir ihtimal, dinleyicilerin en azından üçte birine hitap eden gündemi takip etme refleksi sizi yakalamış olabilir.

Kişisel tercihler, alışkanlıklar bir yana podcastin dinleyici kitlesi için haber alma alışkanlığına dönüşüp dönüşmediği çok daha netameli bir mesele. NewsLabTurkey Research Hub’ın Üreticiden Dinleyiciye Podcast Ekosistemi raporu bu sesli evrenin hem üretici hem de tüketicilerini analiz ederken içerik keşfinin zorluğundan ve sürdürülebilirliğin bir endişe kaynağına dönüşmesinden bahsediyor. Bu zorluk, haber odaklı yani güncelliğe kilitlenmiş içeriklerin üretim sürecindeki maliyetlerin olduğundan çok daha büyük hâle gelmesine yol açıyor olabilir.

Podcast haber alışkanlığımızın neresinde?

Her ne kadar raporlar ve araştırmalar podcastin bir bilgi edinme aracı olarak yaygınlaştığını gösterse de eldeki manzaraya farklı bir veri ekleyerek bakmak gerektiğini düşünüyorum. Kendi deneyiminizi düşünün, her gün gündemi inceleyen podcastleri dinlemiyor olsanız bile bir araştırma podcast alışkanlıklarınızı sorduğunda ilk yanıtlarınızdan biri “bilgi almak” veya ”gündemi takip etmek” olacak. Tıpkı iş başvurularında gelen “Hobileriniz nelerdir?” sorusuna kitap okumak ve tiyatroya gitmek gibi boş gösterenli yanıtlar vermeye benzemiyor mu? Benzemiyor bile olsa, podcastin medya tüketiminde kapladığı alanın yeni yeni genişliyor olması verileri daha farklı yorumlama ihtiyacını doğuruyor. Yazının ilerleyen kısımlarında faydalandığım bir rapor, şüpheci yaklaşmanın mantıklı olduğunu kanıtlıyor.

Her yıl yayınlanan ve gazetecilik alanında çalışan herkes için rehber olan Reuters Enstitüsü’nün 2022 Dijital Gazetecilik Raporu, bu yıl da 93 bin katılımcıdan elde edilen verilerle birçok soruyu yanıtladı. Satır aralarını incelerken podcast ve haber bağlantısına dair de bazı içgörüler gözüme çarptı.

Haberleri podcastten takip edenler kimler?

Bir adım geriye gidelim, podcast takip eden kişi sayısına bakalım. Her ay en az bir podcast dinleyenler, Reuters’ın raporunda %34’lük bir alan kaplıyor. Bunların da %12’si haber içerikleriyle ilgili olduğunu söylüyor.

Rapordan alınan yukarıdaki grafik, haber içeriklerinin dünya genelinde etkisinin görece düşük olduğunu, bir yandan da ABD’de göreli olarak bu içeriklerin daha büyük rol oynadığını gösteriyor. Oranların düşük göründüğüne bakmamak gerek, asıl odak noktası kullanıcıların hangi içerik türleriyle ilgilendiğinde. Haber içeriği tüketenler, podcast konusundaki temayülün aksine kısa ve öz podcastler yerine The New York Times’ın The Daily podcasti gibi, gündemdeki bir konuyu derinlemesine inceleyen içeriklerin peşinde. Hatta The Daily podcasti Danimarka’da Genstart adıyla ve birçok ülkede farklı isimle ancak aynı formatla kopyalanarak benzer başarılar elde ediyor. Bu içeriğin Türkiye’de bir “resmi kopyası” olmasa da, en yakın örneğinin gazeteci Ozan Gündoğdu’nun Trend Topic podcasti olarak düşünebiliriz.

Haber sadece haberciden mi alınır?

Aslında podcastin ötesinde bir soru bu. Gündem takibi yapmak için haber bülteni takip etme alışkanlıklarını yitireli çok oldu, habercilerin YouTube kanallarında kişisel görüşlerle harmanlanmış, yorumlanmış videolar artık daha fazla ilgimizi çekiyor. Hatta bu ilgi öylesine benzersiz ki, birkaç dakikalık haber içeriklerine tahammülü olmadığı varsayılan takipçiler gündemi yorumlayan bir saatlik içeriği duraklamadan takip edebiliyor. İçerik tüketim alışkanlıklarındaki genel devrim, görece yeni bir tür olsa da podcast için de geçerli.

The Joe Rogan Experience, podcast konusunda birçok başlık altındaki en önemli örneklerden biri, haber tüketimi konusunda da şüphesiz yeri var. Gündemde olan ya da bir zamanlar gündemde alan kaplamış konuları, 2 saatten 3 saate dek uzayan sohbet formatındaki bu podcast, haber tüketimi için ABD’de yoğun olarak tercih ediliyor. Ancak haber, tazeliğini çok hızlı kaybettiğinden ortaya çıkan sorunun yanıtı halen belirsiz: Sadece yayın süreci bile birkaç günü aşan bu tip içerikler gündem takibini zorlaştırıyor olabilir mi? Bu zorluk süreci, yanında hızla yayılan yanlış bilgiyi de getirdiğinde aslında haber tüketim alışkanlıklarının değişmesinin en büyük riski ortaya çıkıyor.

Mevcut manzarada doğru bilgiyi, hızlı sunan podcastler haber tüketiminin ilk durağı değil. Daha kısa sürede hap bilgi sunmanın yerini de yorumlanmış, damıtılmış, tabiri caizse “malumat” sunan podcastler alıyor. Belki de podcastlerin haber tüketim alışkanlığımızda kök salabilmesi için bu iki ucun tam ortasında kalabilen içeriklere ihtiyaç var.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir