Sokak röportajcılığı gazetecilik mi?

Son yıllarda sokak röportajları yapan YouTube kanallarının sayısı hızla artmış durumda. Ancak bugüne kadar sokak röportajlarını konu alan bir tezin yazılmamış olması ilginç. DergiPark üzerinden yaptığım incelemede sadece birkaç makale yazıldığını gördüm. Didem İşçi ile Esra Uludağ’ın 2019 yılında yayımlanan “Sosyal Medyada Suriyeliler Algısı: YouTube Sokak Röportajları Üzerine Bir İnceleme”; Adalet Görgülü Aydoğdu ile Erol İlhan’ın 2020 yılında yayımlanan “Alternatif Bir İletişim Aracı Olarak YouTube: 2019 Yerel Seçimlerinde Sokak Röportajları Yapan Siteler Üzerine Bir İnceleme” başlıklı makaleleri söz konusu.

Bu yazıda sokak röportajcılığını kavramsallaştırmaya ve sokak röportajcıları hakkında derli toplu bilgiler vermeye çalışacağım. Aslında sokak röportajları televizyon haberciliğinin önemli pratikleri arasında yer alıyor. Televizyon muhabirleri sık sık güncel olaylar hakkında halkın ne düşündüğünü öğrenmek için sokağa inmekte ve insanlara mikrofon uzatmaktadırlar. Peki bu habercilik pratiğinin sokak röportajcılarından farkı nedir?

Sade Vatandaş kanalının sahibi Mehmet Koyuncu, Haber Üsküdar’a yaptıkları işi şu şekilde anlatmıştı: “Biz aslında toplumun nabzını yoklayan, derdini dinleyen vatandaş gazeteciliği yapıyoruz. Elbette meslek olarak gazetecilik sıfatı altındayız ama biz haber kovalamıyoruz, haberi yaratıyoruz, haberi kendimiz üretiyoruz. Normalde gazetecilik şöyledir; bir olay olur, gazeteci o olayı haberleştirir. Biz o olayı yaratan taraftayız. Sokağa çıkıyoruz, bir gündem var ve bu gündemi halka sorup onların duygu ve düşüncelerini alıyoruz. Kişinin düşüncelerini objektif bir şekilde yansıtıyoruz. Bir yerde konuşmacıları yönlendiriyoruz. Yanlışlar üzerine kurulmuş bir anlatı yanlış sonuç verir. Biz doğrular çerçevesinde bir sohbet olması için çabalıyoruz.”

Ben de aslında sokak röportajcılığını geleneksel gazetecilik ile yurttaş gazeteciliği arasında bir gazetecilik pratiği olarak görme eğilimindeyim. Sokak röportajcılığı, asıl odağı güncel olaylar üzerine konuşma olmak koşuluyla bal gibi gazeteciliktir. Hatta gazeteciliğin özüdür. Halktan kopmuş gazeteciliği özüne döndürmekte, halkın sesi haline getirmektedir.

Sokak röportajcıları

Türkiye’de tam olarak kaç sokak röportajı yapan YouTube kanalı olduğunu bilmiyorum. Açıkçası bu bilgiye sahip bir kişi olduğunu da düşünmüyorum. Yaptığım araştırmalar neticesinde bir liste oluşturmaya çalıştım. Elbette bu liste geliştirilmeye muhtaçtır. Yine de bu konuda oluşturulmuş en kapsamlı liste olduğunu söyleyebilirim. 

İstanbul Times TV

2014 yılında yayın hayatına başlayan ilk sokak röportajı kanalıdır. Kanalın kurucusu gazeteci Hüseyin Çetiner. 181 bin abonesi ve bu yazının kaleme alındığı güne kadar 3325 yayımlanmış videosu bulunan kanalın YouTube sayfasında şu bilgiler yer alıyor: “Sokak röportajlarının ilk ve en çok izlenen kanalından merhaba, İstanbul Times Tv Özel YouTube Kanalı sarı basın kartı sahibi gazeteci yazar Hüseyin ÇETİNER ve ekibi tarafından ilk politik sokak röportajlarına başlayan kanal olması ile öncü bir rol üstlenmiştir. Bizden sonra bizi örnek alan çok sayıda sokak röportajı yapan kanal çıktı. Ancak kurumsal sorumluluk ilkesi kapsamında gazetecilik kimliğimizle çanak soru sormadan sadece sokaktaki seçmenin nabzını tutmak ve halkın kendisini özgürce ifade edebilmesi için söyleyecek sözü olan herkese tarafsız, özgür ve cesur bir mecra sunduk. Biz hiçbir parti, cemaat, vakıf, dernek ve sivil toplumun arka bahçesi değiliz. Biz sadece halkımızın doğruları bilmesi için yayın yapıyoruz.” 

Ahsen TV

2015 yılında kuruldu. YouTube kanalında bugüne kadar 800’den fazla video yayımladı. Bazı videoları 1 milyonu aşan izleyici sayısına ulaşmış görünüyor. Sokak röportajlarını Bülent Yapraklıoğlu yapıyor. Ahsen TV’nin 471 bin abonesi bulunuyor. YouTube sayfasında kanal hakkında bilgiye yer verilmiyor. 

Medyali TV

YouTube kanalı 2016 yılında Ali Koyuncu tarafından kuruldu. Ali Koyuncu, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Kanalın 208 bin abonesi ve yayımlanmış 1480 videosu bulunuyor. YouTube sayfasında kanal hakkında şu bilgiler yer alıyor: “Türkiye’deki siyaset gündeminden haberler ve tartışma yaratan konular üzerine vatandaşlarımızın fikirlerini aldığımız sokak röportajları yayınlıyoruz. Sokak röportajlarıyla gündemdeki konular hakkında halkın nabzını tutuyor, izleyicilere Türkiye’nin gerçek gündemini ve vatandaşımızın sesini duyuruyoruz. – Medyali Tv tamamen bağımsız, kendi ayakları üzerinde duran, kanunlara ve hukuka uygun yayıncılık yapan şeffaf bir oluşumdur. Hiçbir kişi, kurum ya da siyasi partiden maddi/manevi destek almaz, hiç kimse tarafından fonlanmaz, YouTube reklam gelirleri ile kendi kendini finanse ederken devlete vergisini ödeyen yasal bir medya şirketidir ve gazetecilik ilkelerine göre yayın yapar. – Kanalımızda yer alan sokak röportajlarında vatandaşların ifade ettiği fikir ve düşünceler kendisine aittir, kanalın düşüncesini yansıtmaz. – Kanalımızda siyasi partiler ve liderler için eleştiriler yapılabilir ancak hiçbir şekilde hakarete izin verilmez.” Antalya merkezli bir kanaldır.

İlave TV

2018 yılında kuruldu. Sokak röportajlarını Arif Kocabıyık yapıyor. YouTube kanalının 679 bin abonesi ve yayımlanmış 1825 videosu bulunuyor. Kanalın YouTube sayfasında şu bilgiler veriliyor: “Türkiye’de sorulamayan soruları soran halkın görüşlerini size aktaran kanalımıza hoş geldiniz! Sokak Röportajları – Eğlenceli Sohbetler – Gündem Olan Konular – Görselli Seçim Anketleri ile sizlere Antalya’dan Halkın Görüş ve Düşüncelerini Sunuyoruz.” Antalya merkezli bir kanaldır.

Kendine Muhabir

208 bin abonesi ve yayımlanmış 1270 videosu bulunuyor. 2019 yılında Hasan Köksoy tarafından kuruldu. YouTube sayfasında kanal ile ilgili şu bilgiler veriliyor: “Kendine Muhabir ekibi olarak benimsediğimiz yurttaş gazetecilik görevimizi icra etmeye çalışıyor, yaptığımız sokak röportajları ile gündemdeki konu ve haberler hakkında halkın nabzını tutarak, siz izleyicilere Türkiye’nin gerçek gündemini ve halkın sesini duyurmaya çalışıyoruz.” Antalya merkezli bir kanaldır.

Halk Ekranı

YouTube kanalı 2018 yılında Gonca Ukşul tarafından kuruldu. Kanalın 543 bin abonesi ve yayımlanmış 743 videosu bulunuyor. Kanalda son video 1 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanmış görünüyor. Kanalın sayfasında şu bilgilere yer verilmiş: “Biz halkız ve sadece halkın yanındayız, halkın sesini duyurmaya çalışıyoruz. Yandaş medya patronlarına isyan ederek yola çıktık, medyada gösterilmeyeni göstermek için çalışıyoruz. Biz Halk Ekranı olarak Gündem, Siyaset, Ekonomi, Eğitim, Bilim, Kültür ve Sanata dair konuşmak isteyen herkese, her fikre açığız. En büyük özgürlüğümüz düşünce özgürlüğümüzdür. Sevgiler.”

Medya Penceresi

2018 yılında Halil Metin tarafından kurulan YouTube kanalıdır. Kanalın 152 bin abonesi ve yayımlanmış 3329 videosu bulunuyor. Ayrıntılı bilgilerin verildiği kanalın Hakkında sayfasında şu bilgiler yer alıyor: “Güçlünün değil, halkın haber kanalı… Merhaba Değerli Medya Penceresi İzleyenleri, Türk medyasının içinde bulunduğu durum maalesef ortada, sizlerin de malumudur. Kendi kısıtlı imkânlarımızla sizlerin bilgi alma hakkına hizmet etmeye çalışıyoruz, çalışacağız. Objektif haberlere erişmek ve doğruları dinlemek isterseniz işte Medya Penceresi, desteklerinizle yükselecektir. Kanalımız, en güncel haberleri haber videolarını, güncel olaylarla ilgili özel yorumları ve tabii ki en önemlisi sizin görüşlerinizi özel röportajlarla ekranlarınıza taşıyacağız.”

Kanal Türkiye

Mert Armağan tarafından 2018 yılında kuruldu. Kanalın 157 bin abonesi ve yayımlanmış 790 videosu bulunuyor. Kanalın YouTube sayfasında şu bilgiler yer alıyor: “Ben Mert Armağan, sokaklarda sizler için, milletimizin sesi olabilmek için varız. Bu kanalda, Sokak Röportajları, Gündem Videoları, Sürpriz Konuklar ve birbirinden başarılı ekip arkadaşlarımızla karşınızdayız. Videolarımdan anında haberdar olmak için abone olmayı unutmayın.”

Mehmet Koyuncu’nun sokak röportajından

Sade Vatandaş

YouTube kanalı Mehmet Koyuncu tarafından 2019 yılında kuruldu. Kanalın 267 bin abonesi ve yayımlanmış 1277 videosu bulunuyor. YouTube sayfasında kanal hakkında verilen bilgiler şöyle: “Son dakika haberleri, sokak röportajları, olaylar ve gündem hakkında halktan yana her şey… Sade Vatandaş kanalı bağımsız ve muhalif gazetecilik anlayışıyla kurulmuştur. Gazeteciliğin aşırı taraflı olduğu günümüz dünyasında bilginin ve haberin kıymeti daha da artmıştır. Bu nedenlerden dolayı izleyicilerimizi halktan yana taraf olan ve halkın haklarını gözeten habercilik anlayışımızı daima desteklemeye davet ediyoruz. Mehmet Güzel Koyuncu, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Lisans mezunudur. Cumhuriyet Gazetesinde Ekonomi Muhabiri olarak çalışmıştır.”

Tüylü Mikrofon

YouTube kanalı 2019 yılında yayın hayatına başladı. Kanalın kurucusu ve muhabiri Ozan Çakmakçı’dır. İzmir merkezli bir kanaldır. Kanalın 223 bin abonesi ve yayımlanmış 775 videosu bulunuyor. YouTube sayfasında şu kısa bilgiler yer alıyor: “İZMİR Kanalı… Saygılı Olunduğu Takdirde Bütün Görüşleri YAYINLAYAN Vatandaşın SESİ…”

Ağaçkakan TV

YouTube kanalı 2019 yılında İbrahim Şık ve Berhudar Bayram tarafından Diyarbakır’da kuruldu. Kanalın 40,8 bin abonesi ile bugüne kadar yayımlanmış 303 videosu bulunuyor. YouTube sayfasında, “Kanalımız genel olarak, ülke gündeminin sokaktaki yansımasının ne olduğunu bildirmek için kurulmuştur” ifadesi yer alıyor.

Sen Ne Dersin?

YouTube kanalı 2019 yılında Tarık Şenocak tarafından kuruldu. Kanalın 188 bin abonesi ve yayımlanmış 822 videosu bulunuyor. YouTube sayfasında kanal hakkında şu bilgiler veriliyor: “Sen Ne Dersin kanalı, sokak röportajlarıyla halkın gündeme dair nabzını tutan ve bunu izleyiciyle buluşturan bir kanaldır.”

Yurttaş TV

YouTube kanalı 2019 yılında Onur Şahin ve Umut Doğan Yıldız tarafından kuruldu.409 bin abonesi ve yayımlanmış 5 bin 99 videosu bulunuyor. Kanalın YouTube sayfasında şu bilgiler veriliyor: “Her renkten yurttaşın sesine yer veren haber ve röportaj kanalı. Bağımsız yayınlarımızın devamlılığı için bizi destekleyin.”

Sokaktan Al Haberi

YouTube kanalı 2020 yılında kuruldu. Kanalın kurucusu Erol Alkan. Kanalın 26,6 bin abonesi ve yayımlanmış 577 videosu bulunuyor. YouTube sayfasında şu bilgiler veriliyor: “Türk halkına mikrofon uzatan, görüş ve yorumlarını korkusuz ve tarafsızca sizlere aktaran Sokaktan Al Haberi kanalına hoş geldiniz. Sokak Röportajları – Eğlenceli Sohbetler – Gündem Olan Konular – Sosyal Deneyler.”

Kanal Dünya

Serkan Adanır tarafından açılan YouTube kanalı 2020 yılında yayın hayatına başladı. YouTube sayfasında şu bilgiler yer alıyor: “Kanal Dünya ulusal basın sektöründe konum almış bir basın kuruluşu tarafsız görüş yansıtan tek kanal.” Kanalın 73,4 bin abonesi ve yayımlanmış 856 videosu bulunuyor. 

Vatandaş TV

22,7 bin abonesi ve 284 videosu bulunuyor. 2021 yılında kuruldu. Kurucusu Okan Karan. YouTube sayfasında şu bilgiler veriliyor: “Vatandaşın sesi, Vatandaş TV. Gündemin en sıcak haberlerini ve sokak röportajlarını bulabileceğiniz; tarafsız, güvenilir, bağımsız haber kanalı. Sorulamayan soruları soran, gösterilmeyeni gösteren, tarafsız haber kanalı ‘Vatandaş TV’ vatandaşın sesi olmaya devam ediyor!” 

Sokak Kedisi

YouTube kanalı Ebru Uzun Oruç tarafından Rize’de 2021 yılında kuruldu. Kanalın 165 bin abonesi ve yayımlanmış 207 videosu bulunuyor. YouTube sayfasında kanal hakkında şu bilgiler veriliyor: “Ebru Uzun Oruç / Gazeteci, Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şube Başkan Yardımcısı. Sokak Kedisi TV olarak hedefimiz, çığlıklarını içine atan herkesin özgür mikrofonu olmaktır. Sokak Kedisi ekibi için destekleriniz çok çok kıymetli.. Ülkemizde her şehrin tek tek nabzını tutabilmek ve bu yolda sürekliliğimizi sağlayabilmemiz için sevenlerimizin destekleri bizi hem güçlendiriyor hem de attığımız her adımın sorumluluğunu bize bir kez daha hissettiriyor. Destekleriniz ve hassasiyetiniz için çok teşekkür ederiz.”

Mor Mikrofon

2017 yılında Hasan Olca tarafından kurulan YouTube kanalının 259 bin abonesi ve yayımlanmış 195 videosu bulunuyor. Kanalın sayfasında “Halkın Sesini Tarafsız Bir Şekilde Yansıtmaya Çalışıyoruz” ifadesi yer alıyor

Lafagel TV

YouTube kanalı 2021 yılında Gizem Esengin tarafından kuruldu. Kanalın 6,99 bin abonesi ve yayımlanmış 179 videosu bulunuyor. YouTube sayfasında, “LAFAGEL hiçbir kişi, kurum, kuruluş ve oluşumla doğrudan, dolaylı ya da rastlantısal bir ilişkisi bulunmayan bağımsız haber platformudur” bilgisi yer alıyor.

Objektif Medya

YouTube kanalı 2021 yılında Yavuz Gökçe tarafından kuruldu. 32,4 bin abonesi bulunan kanalın yayımlanmış 315 videosu var. YouTube sayfasında kanal hakkında şu bilgiler veriliyor: “Sokak röportajlarıyla gündemdeki konular hakkında halkın nabzını tutuyor, izleyicilere Türkiye’nin gerçek gündemini ve sokağın sesini duyurmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin sosyal ve siyasi gündemini takip ederken günün en önemli haberlerinden anında haberdar olmak için bizi takipte kalın.”

Erdem TV 

Şanlıurfa merkezli sokak röportajları yapan kanal, Mehmet Erdem tarafından kuruldu. Kanalda 2021 yılından itibaren sokak röportajları yayımlanmaya başladı. Kanalın 4,17 bin abonesi ve yayımlanmış 94 videosu bulunuyor. Sayfada kanal hakkında şu bilgiler veriliyor: “Şanlıurfa’da vatandaşın görüşlerini objektif ve en net biçimde ekrana getiren ERDEM TV kanalımıza hoş geldiniz. Kanalımızda sokak röportajları, söyleşi ve güncel konularda bilgilendirme videoları yayınlanmaktadır.”

Sokak röportajcılarına denetim gelebilir mi?

Sokak röportajları yayımlayan YouTube kanallarının büyük çoğunluğu eleştirel içerikler ürettikleri için iktidar medyasında bu yayınlara çekidüzen verilmesi gerektiği konusunda epey haber yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Örneğin, Yeni Şafak’ta 15 Aralık 2021 tarihinde yayımlanan, “Sosyal medyadaki sokak röportajları kontrolden çıktı: Başıboş mikrofon” başlıklı haberde, “Eline mikrofon ve kamerayı alan sokakta istediği gibi röportaj yapıyor. Kazanılan paralar, bu akımı daha da hızlandırıyor. İlk bakışta ‘ifade özgürlüğü’ kavramı ile savunulsa da sokak röportajları her geçen gün kontrolsüz bir mecraya dönüşüyor” deniliyor. Sokak röportajlarının baştan sona olumsuzlandığı haberde, bu röportajlara çekidüzen verilmesi gerektiği savunuluyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin danışmanı ve Türkgün gazetesinin başyazarı olan Yıldıray Çiçek, 18 Ağustos 2022 tarihinde yayımlanan başyazıda sokak röportajcılarını hedef aldı: “Sokak kedisi, sokak köpeği, sokak faresi gibi isimlerle CHP’nin sokaklara ‘Röportajcı’ diye saldıklarının aşısı yapılmazsa inanın sokaklarda salgın hastalık kol gezecektir… Bu sokak röportajcılarına bir düzenleme getirilmezse, her mikrofonu ve kamerayı alan sokağa çıkarsa, inanın bu gidişle yarınlarda istenmedik hadiseler olacaktır…”

Aslında, 2019 yılında yayımlanan ve RTÜK’e bazı internet yayınlarını denetleme yetkisi veren “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde RTÜK isterse bu YouTube kanallarını “İnternet ortamından isteğe bağlı yayın hizmeti” sundukları gerekçesiyle lisans almaya zorlayabilir. Tıpkı DW Türkçe ile Amerika’nın Sesi’ne yaptığı gibi, lisans almaya yanaşmayanlara erişim engeli kararı aldırabilir. Bu durumda doğabilecek tepkileri göğüsleyebilir mi bilemem. Onu da, böyle bir yola girerse görmüş olacağız.

Sokak röportajcılarına gözaltı işlemleri

Son birkaç yıldır eleştirel videolar çeken bazı sokak röportajcıları gözaltı işlemlerine maruz kaldılar. Google üzerinden yaptığım araştırmada aşağıda sıraladığım gözaltı haberlerine rastladım. Belki başka gözaltılar da yapılmış olabilir. 

2021 yılında, Kendine Muhabir kanalının sahibi Hasan Köksoy, İlave TV’nin sahibi Arif Kocabıyık ve Sade Vatandaş kanalının sahibi Mehmet Koyuncu önce gözaltına alındılar, ardından da bu üç sokak röportajcısına ev hapsi cezası verilmişti. Akit TV’de bu olay, “Ortalığı bulandıramayacaklar. Kurgu röportajcı provokatörlerin cezası belli oldu” başlığıyla haberleştirilmişti

2022 yılında Objektif Medya kanalı sunucusu Yavuz Gökçe, İstanbul Pendik’te sokak röportajı yaparken gözaltına alındı. Gözaltıyla ilgili olarak Sputnik Türkiye’den Atilla Güner’e konuşan Yavuz Gökçe şunları söyledi: “İstanbul Pendik’te sokak röportajı yaparken yaklaşık 3-4 dakika polis bizi izledikten sonra kameramıza müdahalede bulunup gözaltına almak istedi. Polis, ‘hepiniz burada yorum yapıyorsunuz’ dedi. Röportaj yapmak ve yorum yapmanın suç sayıldığını ilk defa duyduk. Daha önce de böyle olaylarla karşılaşmıştık ama o zaman bizi uyarıp biraz ara verin ortalık dağılsın devam edersiniz diyorlardı ama bu sefer öyle olmadı.”

Sokak röportajcılarına saldırılar

Sokak röportajcıları zaman zaman fiziksel saldırılara da maruz kalıyorlar. 

Sen Ne Dersin? Kanalının muhabiri Suat Oktay Şenocak, 4 Eylül 2021 tarihinde Bursa’da sokak röportajı yaparken fiziksel saldırıya uğradı

Medyali TV ekibi, 2 Ekim 2021 tarihinde Üsküdar’da sokak röportajı yaparken, bazı yurttaşların tehditlerine maruz kaldı

İlave TV sahibi Arif Kocabıyık, 24 Şubat 2022’de sokak röportajı yaparken birkaç kişinin fiziksel saldırısına maruz kaldı. Kocabıyık, kendilerini ülkücü olarak tanıtan bir grup tarafından saldırıya uğradığını söyledi

Sokaktan Al Haberi sunucusu Erol Alkan, Eminönü’nde 17 Nisan 2022 tarihinde sokak röportajı yaparken sözlü tartışmaya girdiği kişiler tarafından daha sonra bir kafede otururken fiziksel saldırıya uğradı

Mor Mikrofon sunucusu, 16 Mayıs 2022 tarihinde Mersin’de sokak röportajı yaparken bir kişinin bıçaklı saldırısına maruz kaldı

Vatandaş TV sunucusu Okan Karan, 18 Haziran 2022’de İstanbul Şirinevler’de sokak röportajı yapmak isterken saldırıya uğradı. Bir binadan kameramanın üzerine cam şişe fırlatıldı

Ahsen TV muhabiri Bülent Yapraklıoğlu, 22 Haziran 2022 tarihinde İstanbul Eminönü’nde sokak röportajı yaparken bir kişinin fiziksel saldırısına uğradı.

İlave TV sahibi Arif Kocabıyık, 6 Ağustos 2022 tarihinde sokak röportajları yapmak için gittiği Kırıkkale’de saldırıya uğradı. Kocabıyık, olayı şu şekilde paylaştı: “Kırıkkale’ye geldik çekimler için ama Kırıkkale’de 06 AKP 40 plakalı araçtan 3 kişi inerek bizlere saldırdı. Şu anda Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü’nde kendilerinden şikâyetçi olacağız. Bizleri bu şekilde korkutacaklarını, susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar.”

Sokak Kedisi kanalının sahibi Ebru Uzun Oruç, 13 Ağustos 2022’de Bağdat Caddesi’nde eşiyle birlikte silahlı saldırıya uğradı. Ebru Uzun Oruç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi konu alan bir sokak röportajı yaptığı için tehdit mesajları aldığını ifade etmişti.

Sokak röportajının yeri

Görüldüğü gibi, sokak röportajcıları son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş, gazetecilik için de yeni bir alan açmışlardır. Sokakta röportaj yapmak, sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle eleştirel röportajlar yayımlayan (ki sokak röportajcılarının büyük çoğunluğu bu kategoridedir) sokak röportajcıları sürekli polisin kimlik denetimi, gözaltı baskısı ve susturulma tehdidi altında gazetecilik yapmaya çalışmaktadırlar. Elbette reyting uğruna sokakta kavga çıkarmaya çalışanlar olduğu gibi, mesleklerini gazetecilik etik ilkeleri çerçevesinde yapmaya çabalayanlar da vardır. Benim kendilerine önerim, Sokak Röportajcıları Derneği gibi bir mesleki örgütlenme altında kendi etik ilkelerini oluşturmaları ve mesleği dış müdahalelere karşı birlikte korumanın yollarını aramalarıdır. Belki bu şekilde, basın kartı da alarak sorunsuz biçimde mesleklerini sürdürürler. 


Not: Bu yazıyı hazırlarken haklarında yeterli bilgiye ulaşamadığım bazı sokak röportajcıları maalesef dönüş yapma nezaketi göstermediler. Başkalarına soru sorma üzerine bir mesleği icra edenlerin kendilerine sorulan sorulara cevap vermemelerini anlamak mümkün değildir.


Fotoğraflar ve görsel Süleyman İrvan’a aittir.

Düzenleme: 24.08.2022

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Altan
Altan
1 yıl önce

Sorumluluk kaygısı taşımadan yapılan bir şey. Halkın nabzını tutalım derken insanları birbirine kırdırıp sokağı iyice politize etmek 70’lerin sağ sol çatışmasını hortlatmak gazetecilik olamaz. Herkesin düşünme ve ifade özgürlüğü olabilir ama bu hakaret, yaftalama, karşıt görüşü düşman ilan edip açıkça tehdit etme noktasına getirirse bu gazetecilik ya da ifade özgürlüğünün ötesine geçer ve provokasyona girer. Halkı bu derece politize etmek doğru değil. Dünyada başka bir örneğini bulamazsınız.

İlginizi çekebilir