Gazeteciler için çevrimiçi portfolyo oluşturma araçları

Portfolyo, en basit tanımıyla belli bir meslek alanında yapılan işlerin bir arada sunulması olarak adlandırılabilir. Özellikle yaratıcı mesleklerin ihtiyaç duyduğu bu sistem, sahip olunan yeteneklerin sergilenmesi olarak da düşünülebilir.

Günümüzde gazetecilerin haberlerini mesleki paydaşları için bir arada sunmaması suya yazı yazmaya benziyor. Haber türlerinin ve mecralarının çeşitlendiği günümüzde güncel bir portfolyo, mesleki becerilerinizi sergiler, profesyonel bir izlenim bırakabilir ve yeni fırsatlar yaratabilir. Özellikle son yıllarda yaygınlaşan freelance iş imkânları her daim güncel bir portfolyo tutmayı gerektirirken, tam zamanlı çalışanlar da arşiv ve CV niteliğiyle portfolyolardan yararlanabilir.

İşlerinizi sergilemek için WordPress, Tumblr, Medium, Wix gibi altyapıları kullanarak kendinize ait bir websitesi ya da blok açabilirsiniz. Ancak teknik bakımdan konuya hakim değilseniz bu aşama karmaşık gelebilir. Çevrimiçi portfolyo hizmeti sunan websitelerini kullanarak hızlıca profesyonel bir portfolyo oluşturabilirsiniz.

Bu yazımda gazetecilerin kullanabileceği portfolyo hizmeti sunan websitelerini derledim. Sizin yararlandığınız farklı kaynaklar varsa yorumlarda katkılarınızı bekliyoruz.

Ginkio

2018’de açılan platform, gazeteciler, kameramanlar, fotoğrafçılar, yazarlar, blogerlar ve podcast yayıncıları gibi tüm bilgi profesyonellerinin çalışmalarını sergilemek için ücretsiz portfolyo hizmeti sunuyor.

Ginkio üzerinden profil oluştururken potansiyel mesleki paydaşların sizi fark etmesini sağlayacak birkaç satırlık kısa bir metin yazabilir, sosyal medya hesaplarınızı yükleyebilir, çalışma ve eğitim geçmişinizi belirtebilir, önceki işlerinizin bağlantılarını ekleyebilir ve özgeçmişinizi PDF formatında profilinize yükleyebilirsiniz. Ücretsiz profil oluşturabileceğiniz Ginkio üzerinden iş ilanı yayınlayabilir ve kendinize ait bir bülten oluşturabilirsiniz. Ginkio’nun “A Parte” isimli sektörel gelişmelerin anlatıldığı bir de podcast yayını bulunuyor. Fransa’da start-up olarak yola çıkan şirket, iş imkânları konusunda Fransa’nın resmi iş bulma kurumu Pôle emploi ile ortak çalışıyor. 

Journo Portfolio

Gazeteciler için portfolyo hizmeti sunmak üzere yola çıkan Journo Portfolio, daha sonra tüm yaratıcı mesleklerin kullanabileceği şekilde tasarlandı. Ancak hâlâ gazeteciler için hızlı ve kolay bir deneyim sunuyor.

Profil oluşturduktan sonra portfolyonuzun temasını, rengini ve yazı tipini seçebilir, ardından kişisel bilgilerinizi ve önceki işlerinizi yükleyebilirsiniz. Bu özelliğiyle websitesi görünümü taşıyan Journo Portfolio üzerinden profilinize dair verileri takip edebilir ve kategori sayfalarını düzenleyebilirsiniz. Özgeçmişinizi PDF formatında yüklemek ve sosyal medya hesaplarınızı paylaşmak da Journo Portfolio’nun sunduğu hizmetlerden. 

Clippings.me

Gazeteciler ve diğer yaratıcı içerik üreticilerinin kullandığı bir diğer portfolyo hizmeti Clippings.me. Sitede hesap açtığınızda karşınıza ilk olarak bir uyarı geliyor. Bu uyarıyı takip ederek dilerseniz Twitter profilinizdeki biyografinizi ve profil ayarlarınızı Clippings.me’ye aktarabilirsiniz. Gazetecilerin hem network kurma hem de haberlerini sergilemede Twitter’ı oldukça etkin kullandıklarını göz önüne aldığımızda bu yöntem mantıksız gelmiyor. 

Yazılı çalışmaları bir araya getirmek üzere kurulmuş Clippings.me gazetecileri uzmanlık alanları üzerinden öne çıkarıyor, bu nedenle uzmanlık alanınızı belirtmenizde fayda var. Diğer portfolyo hizmetleri gibi kısa biyografinizi ve sosyal medya hesaplarınızı paylaşmanız mümkün.

About.me

En yaygın portfolyo sitelerinden bir diğeri ise About.me.

Sitenin ücretsiz sürümü, temel bir profil oluşturmanıza olanak tanıyarak size özel alan adı ve e-posta imzası kullanmanıza izin veriyor. About.me üzerinden eksiksiz bir profil oluşturmak isterseniz ücretli sürümüne geçmeniz gerekiyor. Ücretli sürümünde referanslarınızı ve portfolyonuzu paylaşabilir, toplantılarınızı planlayabilir, Google Analytics hesabınızı entegre edebilir ve about.me uzantısını kaldırabilirsiniz.

Muckrack.com

Gazeteciler ve diğer yazarlar için kullanışlı bir diğer portfolyo sitesi ise Muckrack.com. Bu site tüm kullanıcılar için standart bir profil görünümü sunuyor bu sebeple profil içeriğinizi özelleştirerek öne çıkmanız mümkün. İlk bakışta bir kimlik izlenimi veren profilde sayfayı kaydırdığınız zaman önce portfolyonuza yüklediğiniz işler daha sonra Twitter akışınız görünüyor. Bu durum Twitter’ı aktif kullanan gazeteciler için oldukça kullanışlı bir hizmet olarak görülüyor. Diğer sitelerde olduğu gibi muckrack.com üzerinden de sosyal medya hesaplarınızı profilinize entegre edebilirsiniz. 


Bu siteler üzerinden çok fazla teknik bilgiye sahip olmasanız bile profesyonel bir çevrimiçi portfolyo oluşturabilirsiniz. Ginkio, Journo Portfolio, Clippings.me, About.me ve MuckRack.com, kurulum ve kullanım için kodlama becerisi gerektirmez. Eğer websitesi geliştirme konusuna hakimseniz WordPress, Wix, Site123, Jimdo, Squarespace gibi altyapıları da kullanabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir