Diyarbakır’dan Naci Sapan anlatıyor

Getting your Trinity Audio player ready...

Gazetecilik uzun süredir Türkiye’deki en tartışmalı mesleklerden biri. Ama tartışmalar çoğunlukla ya birkaç büyük şehirdeki gazetecinin ya da çok okunan kimi köşe yazarlarının şahsı etrafında gerçekleşiyor.

7 Soru 7 Cevap #podcast serisi ekseriyetle büyük şehirlere ve ulusal medya eksenine sıkışmış gazetecilik tartışmasını, gazetecilik pratiğinin şevk ve tutkuyla sürdüğü yerel medya alanına taşıyor.

Bu seride, basılı gazetelerin ilk sayfalarında kendine yer bulamayan, adli bir haber olmadıkça televizyonlardaki ana haber bültenlerine giremeyen illerin medya kuruluşlarında çalışan yerel ve bölgesel gazetecilerle hem kendi deneyimlerini hem de günümüzdeki gazeteciliğe ilişkin düşüncelerini konuştuk.

Gazeteci Perihan Kaya’nın hazırladığı bu seri yedi soru etrafında Türkiye’nin unutulmuş şehirlerindeki gözden kaçmaması gereken hikâyelerin peşinde koşan gazetecilere ses vermeyi amaçlıyor.

Bu bölümde konuğumuz Diyarbakır’dan Naci Sapan.

Naci Sapan 1958 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1978’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitim görmeye başlayan Sapan, o dönem siyasi nedenlerden dolayı eğitimini 2. sınıfta bıraktı.

1975’te Tercüman Gazetesi’nde, 1982 yılında Güneş Gazetesi’nde muhabirlik yapan Sapan, 1984’te Güneş Gazetesi’nin Güneydoğu temsilciliği görevini üstlendi.

Ardından 1986 yılında Hürriyet Gazetesi’nin Diyarbakır bürosunda muhabirliğe başladı. 1993 yılında Hürriyet Gazetesi’nin bölge temsilcisi oldu. 2004 yılına kadar temsilcilik görevini sürdürdü.

1977 yılında merkezi Diyarbakır’da olan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti kurucuları arasında yer alan Sapan, 1993-2007 yılları arasında kesintisiz cemiyet başkanlığı yaptı. Merkezi Diyarbakır’da bulunan ve Güneydoğu illerine dağıtımı yapılan Güneydoğu Ekspres Gazetesi’ni yayın hayatına kazandıran Sapan, arkadaşlarıyla birlikte Diyarbakır Özgür Haber Gazetesi’nin de yayın hayatına girmesine katkı sundu. Halen merkezi Diyarbakır’da bulunan bölgesel bir gazete olan TİGRİS’te günlük yazılarına devam etmekte.

Sapan’ın gazetecilik tanımı ne? Gazeteci olmaktan pişmanlık duyduğu oldu mu? Yaşadığı zorluklar neler? #Yerel ya da bölgesel yayınlarda neyi değiştirmek isterdi? Diyarbakır’da yaşayan bir #gazeteci olarak bir gününü nasıl geçiriyor?

Umarız siz de dinlemekten bizim kadar keyif alırsınız.

İyi dinlemeler!


Yorum ve önerilerinizi iletisim@newslabturkey.org adresine bekliyoruz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir