GAZETECİ: 7/24 haberci Şirin Payzın

Getting your Trinity Audio player ready...

Teknolojinin gelişmesi, bireyselleşme ve dijital medyanın yükselişi haberciliği, haberin kaynaklarından sunumuna kadar pek çok anlamda dönüştürdü. Sosyal medya araçlarının haber kaynaklarına eklenmesiyle birlikte neyin haber olduğu ve kime gazeteci denebileceği tartışmaları daha da şiddetlendi.

NewsLabTurkey olarak bu dönüşümün öncesinde ve sonrasında gazeteci olduğunu tartışmasız olarak kanıtlamış isimlerle konuştuk. 

En çok kimlerden etkilendiler? Gazeteciliğe yeni başlayanlara tavsiyeleri neler? Mesleki hayatlarında en büyük hataları ne oldu? Nasıl bir gazetecilik hayal ediyorlar?

Gazeteci’nin bu haftaki konuğu televizyon haberciliğinin ve medyanın tarihini yazan Şirin Payzın.

Şirin Payzın, Türkiye’de televizyon haberciliğinin ilk temsilcilerinden. Kariyeri boyunca en iyi haberciliği Ali Kırca ve Ayşenur Arslan yönetimi altında yaptığını belirten Payzın, hâlâ alana dönmek için can attığını; içindeki o ateşin hâlâ yandığını söylüyor.

CNN Türk’te Mehmet Ali Birand’ın zoru ile başladığı tartışma programlarının zamanla örnek alındığını ve medyaya yön verecek nitelikte olduğunu belirten Payzın, CNN Türk’ten ayrılma sürecini de açıklığa kavuşturuyor.

T24 ile kariyerine yeniden başlıyormuş gibi heyecanla, sıfırdan işe girişen Payzın; Halk TV’deki programıyla da medyanın tarihini yazmaya devam ediyor.

Bu bölümde, Payzın’ın kariyerinin en önemli anlarına bakıyoruz.

İyi Seyirler!


Hazırlayan: Günel Cantak

Video Editör: Defne Sarıöz

Prodüktör: Duygu Uzunoğlu & Sarphan Uzunoğlu

Müzik: News-Envato Audio Stock


Friedrich Ebert Stiftung Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen bu içeriğin tüm sorumluluğu Dijital Medya Araştırmaları Derneği’ne aittir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir