Serbest çalışanlar için para transfer araçları

Bir önceki yazımda gazetecilerin çalışabileceği global freelance platformlarının başlıcalarını incelemiştim. İşin son aşaması olan ödeme teslimine gelindiğinde PayPal gibi kimi transfer araçlarının Türkiye’de kullanılamaması, aracı ve alıcı banka komisyonlarının yüksekliği dikkati alternatif transfer araçlarına yöneltiyor.

Bu sefer de yurt dışından Türkiye’ye para transfer araçlarını derledik. 

Wise

Herhangi bir ülkede banka hesabı açmak için ülkelerin ve bankaların farklı talepleri olabilir. Bu taleplerin başında genellikle o ülkedeki varlık nedeninizi belgelemek ve oturum hakkına sahip olmak geliyor. Herkes için mümkün olmayan bu durumlar için Wise, çevrim içi ve ücretsiz olarak yurt dışında banka hesabı açma imkânı sunuyor.

Çoklu döviz hesabı olarak adlandırılan bu sistemde, USD (ABD Doları), EUR (Euro), GBP (Sterlin), CAD (Kanada Doları), HUF (Macar Forinti), AUD (Avustralya Doları), NZD (Yeni Zelanda Doları) ve SGD (Singapur Doları) türlerinde hesap açmak mümkün. Wise üzerinden açacağınız EUR hesapları ise Belçika’ya ait banka bilgileri sunuyor. 

Wise çoklu döviz hesabı açtıktan sonra bakiye açma kısmında istediğiniz para biriminde hesap oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu hesabı serbest çalıştığınız platformun ödeme bilgilerine girerek paranızı Wise hesabına sonrasında da kullanabileceğiniz bir hesaba gönderebilirsiniz. Wise Türkçe dil seçeneği de sunuyor.

Pep

Pep de tıpkı Wise gibi kullanıcılarına farklı para birimlerinde banka hesabı açma imkânı sunuyor. PeP üzerinden TL, EUR, USD ve GBP türünde hesap açabilir sonrasında paranızı dilediğiniz hesaplara aktarabilirsiniz. PeP’in Türkçe dil seçeneği mevcut.

TransferGo

Yurt dışında mevcut herhangi bir hesaptan Türkiye’ye para göndermek isterseniz kullanabileceğiniz uygulamalardan bir diğeri TransferGo. Gönderim süresine göre ücret kesilen TransferGo’da ücretsiz gönderi seçeneği ve Türkçe dil seçeneği mevcut. 

Payoneer

ABD merkezli Payoneer, online para transferi ve dijital ödeme hizmetleri sunan bir platform. 150’den fazla para birimiyle işlem yapılabilen Payoneer’de banka hesaplarına, Payoneer e-cüzdanına ya da ön ödemeli banka kartına para gönderip alınabiliyor. Kullanıcılar sisteme banka hesabı tanımladığı takdirde Türkiye’deki tüm bankalardan para transferi yapılabilir. Payoneer’de yapılan işleme göre farklı komisyon ücretleri alınıyor.

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet
Mehmet
1 yıl önce

Transfergo çöp.

İlginizi çekebilir