Fikirlerinden ödün vermeyen GAZETECİ: Kadri Gürsel

Getting your Trinity Audio player ready...

Teknolojinin gelişmesi, bireyselleşme ve dijital medyanın yükselişi haberciliği, haberin kaynaklarından sunumuna kadar pek çok anlamda dönüştürdü. Sosyal medya araçlarının haber kaynaklarına eklenmesiyle birlikte neyin haber olduğu ve kime gazeteci denebileceği tartışmaları daha da şiddetlendi.

NewsLabTurkey olarak bu dönüşümün öncesinde ve sonrasında gazeteci olduğunu tartışmasız olarak kanıtlamış isimlerle konuştuk. 

En çok kimlerden etkilendiler? Gazeteciliğe yeni başlayanlara tavsiyeleri neler? Mesleki hayatlarında en büyük hataları ne oldu? Nasıl bir gazetecilik hayal ediyorlar?

Gazeteci’nin bu haftaki konuğu, dış haberler kökenli Kadri Gürsel.

Mesleğe Yeni Gündem Dergisi ile başlayan devamında Güneş, Cumhuriyet gibi gazetelerde çalışan, 90’larda Agence France Press’in İstanbul muhabirliğini yapan Kadri Gürsel, uzun yıllar çalışacağı Milliyet Gazetesi ile kariyerine devam etti. 

Kendinden emin duruşu, iyi çalışılmış yazılarının yanında, CNN Türk’te Dört Bir taraf programıyla geniş kitlelerce tanındı. 2016 yılında hapse gönderilen Gürsel, hapiste gazeteci kalabilmeyi bize anlattı. 

Röportajımızda, söyleyecek sözü olduğu için gazeteciliği seçtiğini ve her zaman gazetecilik ilkelerine bağlı kalarak sözünü söylediğini altını çizerek ifade eden Gürsel, gazetecinin sadece medya aktivizmi yapabileceğini de ekledi. 

Duruşunu yaptığı tüm çalışmalarda hissettiren bir gazeteci olarak aynı zamanda da ustasız mesleği öğrendiğini de sözlerine ekledi. 

İyi Seyirler


Hazırlayan: Günel Cantak

Kameraman: Celal Yücel Tombul

Video Editör: Defne Sarıöz

Prodüktör: Duygu Uzunoğlu & Sarphan Uzunoğlu

Müzik: News-Envato Audio Stock


Friedrich Ebert Stiftung Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen bu içeriğin tüm sorumluluğu Dijital Medya Araştırmaları Derneği’ne aittir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir