Ankara’nın nabzını tutan GAZETECİ Fikret Bilâ anlatıyor

Getting your Trinity Audio player ready...

Teknolojinin gelişmesi, bireyselleşme ve dijital medyanın yükselişi haberciliği, haberin kaynaklarından sunumuna kadar pek çok anlamda dönüştürdü. Sosyal medya araçlarının haber kaynaklarına eklenmesiyle birlikte neyin haber olduğu ve kime gazeteci denebileceği tartışmaları daha da şiddetlendi.

NewsLabTurkey olarak bu dönüşümün öncesinde ve sonrasında gazeteci olduğunu tartışmasız olarak kanıtlamış isimlerle konuştuk. 

En çok kimlerden etkilendiler? Gazeteciliğe yeni başlayanlara tavsiyeleri neler? Mesleki hayatlarında en büyük hataları ne oldu? Nasıl bir gazetecilik hayal ediyorlar?

Gazeteci’nin bu haftaki konuğu tam anlamıyla bir Ankara gazetecisi Fikret Bilâ. 

Yankı ve Nokta gibi etkili dergilerde meslek hayatına başlayan ve devamında “hedefim” dediği Milliyet’le yükselen Fikret Bilâ, 18 yıl sürdürdüğü Milliyet’in Ankara Temsilciliği sırasında Ankara’nın ve tabii ki siyasetin nabzını en iyi tutan gazetecilerden oldu.

Gazeteci’nin bu bölümü, diğer bölümlere göre neredeyse yarı yarıya daha uzun. Bunun nedeni sadece Bila’nın kariyerinin uzunluğu değil, içerisinde birçok gazetecilik dersinin de yer alması. 

Bir haberin gizlilik içerisinde Ankara’dan nasıl merkeze ulaştırılması gerektiğinden, büyük bir haberin ardından başbakanlara ve kudretli komutanlara karşı kaynağın nasıl korunması gerektiğine, oradan da etik kuralların uygulanma şekline kadar son 30 yılın en önemli haberlerinin arkasındaki gazetecilik dersleri…

Ona “askerin sesi”, “haki gazeteci” gibi lakaplar taksalar da o, gazeteciliğin gerektirdiği gibi gündemi etkileyen her tarafla konuşmaya ve haber yapmaya devam etti. Bunun karşılığında da sayısız ödül aldı ve belki de daha önemlisi, “hiç tekzip almayan” gazeteci unvanını korudu.

Fikret Bilâ’nın gazetecilik yolculuğu sizinle.

İyi Seyirler!


Hazırlayan: Günel Cantak

Kameraman: Gökalp Yamen 

Video Editör: Defne Sarıöz

Prodüktör: Duygu Uzunoğlu & Sarphan Uzunoğlu

Müzik: News-Envato Audio Stock


Friedrich Ebert Stiftung Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen bu içeriğin tüm sorumluluğu Dijital Medya Araştırmaları Derneği’ne aittir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir