Koronavirüs çevrim içi trafiği artırdı

Los Angeles Times muhabiri Matt Pearce son birkaç haftayı oldukça iyi özetledi: Artık hepimiz birer Koronavirüs muhabiriyiz.

Gerçekten de, NiemanLab’de bu dahil yayınladığımız son 12 makalenin 8’i Koronavirüs ile ya da onun sektöre etkileriyle ilgiliydi.

Birçok büyük haber yayıncısının kullandığı içerik analizi servisi Parse.ly, geçen hafta müşterilerinin sitelerine gelen günlük trafiğin yüzde 15’inin Koronavirüs içeriğiyle ilgili olduğunu açıkladı.

12 Mart birkaç yayıncının çevrim içi sayfa görüntülemelerinde ani bir artış gördüğü gündü. Bu, Donald Trump’ın Oval Ofis konuşması, NBA’in sezonunu askıya alması ve Tom Hanks’in virüse yakalandığını açıklamasının ertesi günüydü. Ayrıca NCAA’nın Mart Çılgınlığını iptal ettiği gündü ve Dow en büyük puan kaybını yaşamıştı (Dört gün sonra yaşadığı daha da sert bir düşüşe kadar).

Parse.ly’nin kurucu ortağı Andrew Montalenti, “12 Mart yalnızca önceki haftaya göre yaklaşık %44 daha yüksek değil, aynı zamanda önceki altı perşembe gününün içerik izleyici ortalamasından 96 milyon daha yüksekti (~%98 daha yüksek),” dedi. “Diğer bir deyişle, gördüğümüz şey krizin başlangıcından bu yana devam eden büyüme. Elbette bu görece normal bir haber akışına kıyasla ve Ocak/Şubat 2020 oranlarına göre bir büyüme. Daha önce Parse.ly’nin gözlemlemediği kadar büyük bir büyüme gözlemliyoruz, özellikle de etkinin sürdüğü zaman bakımından.”

Parse.ly’nin verileri ayrıca, doğrudan Koronavirüs’ü konu alan içeriklerde aşağıdaki konuların en popüler olduklarını gösterdi:

  1. Sosyal mesafe (özellikle uzmanlar tarafından önerildiği gibi).
  2. “Eğriyi düzleştirme”, kendini karantinaya alma, sosyal mesafe ve ekonomi gibi konularda analizler ve açıklayıcı içerikler.
  3. Yerel ve uluslararası seyahat kısıtlamaları.

Haber odaları arasında popüler olan başka bir analiz servisi Chartbeat (ABD’ye yoğunlaşmış olsa da), verilerini dünya çapında 4.000 haber sitesinden topladı. 9 Mart 2020 haftasını 2019’daki aynı hafta ile karşılaştırarak müşterilerinin sitelerinin ele aldığı konuları, trafiği ve kullanıcı angajmanındaki genel değişimi inceledi.

  • Yayınlanan makale sayısı az da olsa yüzde 3 oranında bir düşüş gösterdi. 
  • Sayfa görüntüleme sayısı önemli ölçüde arttı ve yüzde 33 artış gösterdi. 
  • Etkileşim süresi boyunca ölçülen okur dikkati (okurun ekranı kaydırma, tıklama, etkin bir tarayıcı penceresinde okuma sayısı) yüzde 30 oranında arttı.

Tüm bunlarla birlikte, ABD’de hâlâ bir seçim yılında olduğumuzu unutmamak gerekir; trafikte yılın çeyrekleri arasındaki artışların daha geleneksel bir nedeni olarak gösterilir bu durum. Montalenti, Axios‘a verdiği söyleşide dün, virüsün ülke çapında yayılması ve büyük endüstri alanlarına ekonomik bir darbe vurması nedeniyle, 6-12 Mart tarihleri arasında Koronavirüs içeriklerinin görüntülemelerinin 2020 ABD seçimleri içeriklerinden 15 kat daha yüksek olduğunu söyledi. (Elizabeth Warren’ın 5 Mart’ta adaylıktan çekilmesi ve Demokratların 10 Mart’taki önseçim süreci de oranlara gözle görülür bir yükselme getirmedi.) 

Bu nedenle, haberlerinize, içeriklerinize yeni okurlardan benzeri görülmemiş bir trafik almayı sürdürürken, Asya-Amerikan Gazeteciler Derneği’nin Koronavirüs haberleri hazırlamak için hazırladığı kılavuza başvurmayı unutmayın.


Bu yazı ilk olarak NiemanLab.org‘da yayınlanmıştır.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir