Podcastinizi hangi saatte yayınlamalısınız?

Kaydı tamamlayıp montajı bitirdikten sonra bütün podcast yapımcıları ve podcast ağları bir seçim yapmak zorunda kalırlar: Hangi gün ve saatte yayınlamalı? Bu tartışma Megaphone veri ekibinin aklına iki soruyu getiriyor. İlki, en popüler ya da en az popüler podcastler hangi gün ve saatte yayınlanıyor? İkincisi, yayınlama takvimi ile indirilme arasında bir orantıdan bahsetmek mümkün mü?

Bir şerh ile başlamak istiyorum. “This American Life” gibi bir şov herhangi bir günün herhangi bir saatinde bölümlerini yayınlayabilir ve yine de dünyanın en popüler podcastlerinden biri olmayı sürdürür. Podcastinizin indirilme sayısını kalitesi başta olmak üzere pazarlama stratejisi, sıklığı ve daha birçoğunun da dahil olduğu etmenler belirliyor. Elbette ki küçük bir şovun uygun yayın saatinde yayınlanması onu hitler arasına sokmaz fakat bunun zararı da dokunmaz.

Bu analizde, örneklemimizi bölüm başı en düşük 1000, en yüksek 100000 indirme arasında kısıtladık. Daha az veya daha çok dinlenerek bu skalanın dışında kalan podcastlerin yayın saatleri ve dinlenmeleri arasında bir ilişki kurmak çok da mümkün görünmüyor. En temel soru ile başlayalım: Podcasterlar, şovlarını hangi gün ve saatlerde yayınlıyorlar?

Eğilimler çok net. Hafta içi, hafta sonundan çok daha popüler. Bu durum aslında çoğu insanın podcastini sabahları işe, okula ya da her neyle uğraşıyorsa ona gitmeden önce indirmesi denklemine dayanıyor.

Bir sonraki soru ise, bu yayın saatleri, kullanıcıların gerçek indirme oranları ile ne kadar uyumlu? (Bu bölümdeki analizler için sadece hafta içi günlere bakacağız çünkü hafta sonu dinleme eğilimleri biraz daha farklı.)

Aşağıdaki ilk tabloda Megaphone’da ağırlanan, Nisan 2018 – Mart 2019 tarihleri arasında hafta içi saat başı yayınlanan podcast bölümleri var. İkinci tabloda ise yayınlanan bölümlerin toplam indirilme sayılarına ilişkin medyan değerler yer alıyor.

Tablodan da görüleceği gibi, en çok salı sabahı saat 05:00’te indirme yapılıyor. O saatte görülen medyan indirme değeri ise bölüm başı 10386. En popüler yayın saati ise geçtiğimiz yıl 809 bölüm sayısı ile çarşamba sabaha karşı 02:00 olarak karşımıza çıkıyor.

(Ek olarak: Medyan indirilme sayısına bakmak, ortalama değere bakmaktan daha büyük öneme sahip. Çünkü daha çok dinlenen şovlar, ortalamayı anlamsız bir şekilde yukarı çekebilir.)

Haftanın beş gününü bir araya getirdiğimizde eğilimleri görmek daha da kolaylaşıyor. Sabahın erken saatlerinde, çok da bölüm yayınlanmayan 04:00’te bile, yayınlanan bölümler genellikle daha iyi bir performans gösteriyor. Anlaşıldığı gibi sabaha karşı 5’e kadar yüklenen ve kişilere henüz gün başlamadan ulaşan bölümler iyi sonuçlara erişiyor. Sonrasında ise performansta düşüş gözleniyor.

Bizim teorimize göre bir podcast yayını, işe gitmeye hazırlanan bir podcast dinleyicisinin podcast uygulamasında üst sırada yer alarak rekabette de üst sıralara yükseliyor. Bu durumu destekleyen bir diğer veri ise öğleden sonraki vardiyalarda çalışanların işe başlama saatlerinden önce (saat 16:00) yayınlanan podcastlerin yine büyük indirilme sayılarına ulaşması.

Tabii bu teorimiz podcast uygulamalarının dinleyicilerin ana sayfasında en yeni bölümü en üst sırada göstermesi denklemine dayalı. Bu konuda bazı denemeler yaptık ve genel bir doğruya ulaştığımız söylenebilir. Elbette yazacağımız kadar basit değil ama örneğin Apple Podcasts uygulamasının algoritması, bir süredir düzenli dinlediğiniz bir podcast yoksa yahut başka birkaç farklı durum dışında yeni bölümü üste çıkarma eğilimine sahip. Sonuç olarak, Apple Podcasts ve test ettiğimiz diğer uygulamalar (Overcast hariç) yeni bölümleri ön plana çıkarıyor.

Geceyarısı kuraklığı

Popüler bir yayın saati ise kayda değer düşük sonuç veriyor gibi görünüyor. Gece yarısı (23:00 ile 01:00 arası) yayınlanan podcast bölümleri fark edilir bir şekilde sabaha karşı 2 ile 6 saatleri arası yayınlananlara göre çok daha az indiriliyor. Podcast dinleyicileri, uyandıklarında uygulamalarına bakınca saat 5 civarında yayınlanan podcastleri gece yarısına kıyasla çok daha yukarıda görüyor.

Birkaç küçük not:

  • Çarşamba günü en popüler yayın günü.
  • En fazla podcast bölümü çarşamba ve salı gece 2 ve salı 23:00’te yükleniyor.
  • Perşembe en çok podcast bölümü indirilen gün.
  • Bölüm başı en çok podcast indirilen saat salı, perşembe ve cuma sabaha karşı 5.

Bu verilerin sadece yayın saati ile indirilme arasındaki korelasyonu gösterdiğinin altını çizelim. Podcastlerle ilgili herhangi iki veri arasındaki ilişki merak ediliyorsa o konuda farklı istatistiksel işlemler yapılması gerekiyor. Bu deney için az sayıda podcast yapımcısının gönüllü olmak isteyeceğini tahmin ediyoruz.

Yine de ortaya çıkan eğilimleri görmek için yeterli bilgiye sahibiz. Podcastinizi yayınlamak için belirli bir saat dilimini seçmeniz için birçok sebep var; ama salı günü saat 05:00’te yayınlayabilecek durumdaysanız bu araştırma bu seçimin iyi bir seçim olacağını söylüyor.


Bu içerik ilk olarak medium‘da yayınlanmıştır, Emre Saklıca tarafından çevrilmiştir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir
Daha fazlasını oku

WhatsApp yalan haberle nasıl savaşabilir?

Yanlış bilgilendirmeyle mücadele etmek için yarattığımız her teknolojik çözümde yeni bir sorunla karşılaşıyoruz. Yönetiminde olduğum Brezilyalı doğrulama organizasyonu…