Twitter kullanıcılarının yüzde 10’u tüm tweetlerin yüzde 80’ini atıyor

Getting your Trinity Audio player ready...

Yeni bir Pew araştırmasına göre, tweetlerin çoğu “fazlasıyla aktif” olarak tanımlanan bir kullanıcı grubu tarafından gönderiliyor.

Amerikalı Twitter kullanıcıları arasında yapılan araştırmaya göre atılan bütün tweetlerin yüzde 80’ini bu kullanıcıların yüzde 10’undan geliyor. Bu yüzde onluk kesim ayda ortalama 138 tweet atarken, ortalama bir Twitter kullanıcısı yalnızca ayda iki kez tweet atıyor.

Çalışmaya göre bu köklü kullanıcıların kadın olma olasılığı ve politika hakkında tweet atma olasılığı daha yüksek. Diğer pek çok açıdan, bu grup çoğunlukla daha genç, daha eğitimli, demokrat olarak tanımlanması daha muhtemel ve ortalama ABD vatandaşına göre daha fazla kazancı olan ABD’deki ortalama Twitter kullanıcısı profiliyle benzeşiyor.

Twitter kullanıcıları, bazı mühim sosyal konularda da ABD’nin geri kalanından farklılaşıyor.

Siyah insanlara beyaz insanlardan daha adaletsiz davranıldığını söylemeleri, göçmenlerin ülkeyi güçlendirdiğini savunmaları ve toplumdaki engellerin kadınların ilerlemesini zorlaştırdığını belirtmeleri gibi konularda hemfikir olmaları daha olası.

Gazetecilerin bu tür bilgilerle atabilecekleri birkaç adım var:

  • Bunu kendi organizasyonunuzun Twitter kitlesine dair bir ölçü olarak kullanın. Twitter’ın analitik aracındaki “kitle” sekmesine tıklayın ve kitle istatistiklerinizi Pew’in ortalama istatistikleriyle karşılaştırarak kitlenizin ne kadar ayrıştığını ya da benzeştiğini ölçün.
  • Bu farklılıkları hangi içeriği hangi platformlarda paylaşacağınızı düşünürken göz önünde bulundurun. Örneğin ortalamanız araştırmanınkiyle benzeşiyorsa, sosyal adaletle ilgili bir içerik iyi sonuç verebilir.
  • Twitter kullanıcılarının çoğunun enformasyonla pasif şekilde etkileşime geçtiklerini ve çok ses çıkaran diğer kitlenin çoğunluğu temsil etmediğini aklınızdan çıkarmayın.
Pew’in bu anketine bilgilerini paylaşmaya izin veren 2791 Amerikalı yetişkin Twitter kullanıcısı yanıt verdi.

Bu içerik ilk olarak poynter.org‘da yayınlanmıştır.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir