Gazeteciler için web izleme araçları

Getting your Trinity Audio player ready...

Her gün, internette ürettiğimiz veri miktarı 2.5 kentilyon bayt ile akıl almaz derecede fazla. Fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağlarının (Nesnelerin interneti) gelişmesi ve internet kullanıcı sayısının artması ile birlikte bu sayı günden güne artmakta. Günlük olarak bu kadar fazla verinin düştüğü internette hâliyle araştırma içerisinde olan bizler, ilgimizi çekebilecek ya da işimize yarayabilecek birçok içeriği gözden kaçırabilmekteyiz. Bunun önüne geçmek için ise web izleme araçları son derece büyük önem arz etmekte.

Belirlediğiniz kelime ya da kelime grupları için internette ve sosyal ağ platformlarında her saniye sizlerin adeta gözü kulağı olabilecek ve bunlarla ilgili olarak size bildirimlerde bulunacak web izleme araçlarını derledik:

Google Alerts

Google Alerts, Google tarafından sunulan hizmetlerden birisi olan Google Alerts’in amacı dizinine eklenen her konu hakkında kullanıcılarına bildirim yapmaktır. Yani bir nevi, Google Alerts’i ücretsiz bir haber servisi olarak düşünebiliriz. Örneğin, NewsLabTurkey’i anahtar kelime olarak belirlerseniz, NewsLabTurkey ile ilgili internette neler yayınlanıyor, NewsLabTurkey nerelerde belirtilmiş, nerelerde haber olmuş gibi bilgilerin hepsi otomatik olarak size bildirilmekte.

Mail hesabınıza bildirim seçeneği de sunan Google Alerts’in, eğer bu özelliğini kullanırsanız, sizin belirlediğiniz aralıklarla, belirlediğiniz anahtar kelimeler ile ilgili sonuçları mailinize ulaştırıyor.

Hootsuite

Genel olarak yönetilen birden çok sosyal medya hesabının paylaşımlarını pratikleştirme özelliği ile bilinen Hootsuite, aynı zamanda bir takip uygulaması görevi de görmekte. Konuşmalara ve anahtar kelimelere tüm internette olmasa da tüm sosyal medya ağlarında ve WordPress altyapısını kullanan sitelerin içerisinde ulaşmanıza imkân tanıyan Hootsuite ile aynı zamanda bahsi geçen içeriklere tanımladığınız sosyal medya hesapları ile cevap verebilmektesiniz.

Aynı zamanda eğer bir ekip olarak çalışmaktaysanız, istediğiniz kişilere yanıt verme hakkını da atayabilirsiniz. Ancak bu uygulamayı profesyonel olarak kullanmak isterseniz, ücretsiz sürümde sadece 3 adet sosyal medya profilini tanımlayabilirsiniz. Ücretli seçenekler için buraya bakabilirsiniz.

Mention

2013 yılında TNW French Startup Ödüllerinde yılın startup’ı seçilen Mention’ı günümüzde yaklaşık 750.000 firma kullanmakta. Google Alerts gibi belirlediğiniz anahtar kelimler üzerinden size günlük bildirimler gönderen, bunun yanında da gerçek zamanlı uyarılar almanızı da sağlayan Mention belirlediğiniz anahtar kelimeyi hem web içerisinde hem de sosyal medya platformlarında aramakta. Aynı zamanda elde edilen istatistikleri analiz edebilmeniz için PDF ve CSV formatına dönüştürüp indirebildiğiniz gibi sosyal medya profillerinizden gönderilen içeriklere hızlı bir şekilde cevap yazmanıza da imkân sağlıyor.

14 günlük ücretsiz deneme imkânı veren Mention’ı profesyonel olarak kullanmak isterseniz sunduğu ücretli seçenekler için buraya bakabilirsiniz.

Awario

Sosyal medya dahil olmak üzere tüm webi izlemenize olanak sağlayan Awario, sizlere belirlediğiniz anahtar kelimeler üzerinden anlık bilgi sağlamaktadır. Sunduğu erişim filtresi sayesinde belirlediğiniz hesaplardan, sitelerden veya sizin belirlemenize göre, daha fazla trafik alan, daha fazla takipçiye sahip kaynaklardan gelecek olan bildirimleri öncelikli olarak erişiminize sunan Awario ile aynı zamanda aramanızda hariç tutmak istediğiniz kelimeleri de belirleyebilmektesiniz. Sunduğu kontrol paneli sayesinde de arattığınız kelime gruplarının, gün içerisinde toplamda kaç kişiye ulaştığını veya toplamda kaç mention aldığını da takip edebilmektesiniz.

Ücretsiz kullanım imkânı tanımayan Awario’yu satın almak isterseniz, sunduğu seçeneklere buradan ulaşabilirsiniz.

Talkwalker Alerts

Kendisini Google Alerts’e karşı ücretsiz ve en iyi alternatif olarak tanıtan Talkwalker Alerts, kendisinin de belirttiği gibi tam olarak Google Alerts’in yaptığı işi yapmakta. Google Alerts’ten tek farkı sosyal medya platformlarını da işin içine katması.

İlginizi çekebilir