n mentor|

Açık Çağrı

NewsLabTurkey, 2023 yılının Mentorluk Programı için katılımcılarını arıyor! 

Programın sağladığı uzman desteği ile platformlarını güçlendirmek ve NewsLabTurkey ağına dahil olmak isteyen medya kuruluşlarının başvurularını bekliyoruz.

Programa Türkiye’nin her yerinden başvurabilirsiniz.

Başvurular NewsLabTurkey program yürütücüleri tarafından incelenecek. Değerlendirme sırasında adaylardan bazıları ile video veya telefon görüşmesi yapmak üzere iletişime geçilebilir.

Ne yapıyoruz?

Mentorluk programı kapsamında her yıl Türkiye’nin farklı noktalarındaki haber odalarına gazetecilik faaliyetlerini etkin ve sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için hukuki, teknik ve tematik birçok alanda danışmanlık veriyoruz.

Medya kuruluşlarını ihtiyaç duydukları alanlarda birlikte çalıştığımız uzmanlarla bir araya getiriyoruz. Bu destek ile haber odalarının sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyor, yaptıkları yeniliklerde yanlarında oluyoruz.

Bize göre bu ağa giren her kurum NewsLabTurkey için doğal bir partner. İlişkilerimizi uzun yıllara yayıyor, partnerlerimizin kaynak ve strateji geliştirme süreçlerine eşlik ediyoruz.

Neden mentorluk?

Mentorluk programımız ile klasik eğitim anlayışına yeni bir boyut kazandırıyoruz.

Haber üretmek maliyetli, meşakkatli ve içinde bulunduğumuz çağda birçok teknik gereksinimi de beraberinde getiriyor. Oldukça zorlu bu süreçte her bir haber odasının kendisine özgün sorunlarla karşı karşıya kaldığının farkındayız. Mentorluk programı sayesinde kurumların ihtiyaçlarına birebir ve uzun vadeli çözümler üretebiliyoruz.  

Programa başlarken gerçekleştirdiğimiz ihtiyaç analizi ile medya kuruluşlarının var olan ihtiyaçlarını ortaya koyuyoruz ve onlardan gelen taleplerle birleştirerek uygun bir mentorluk programı oluşturuyoruz.

Mentorluk devam ederken yaptığımız değerlendirme ve analizler hem programın başarısını ölçmemize hem de yeni ortaya çıkan ihtiyaçları tespit edebilmemize olanak sağlıyor. Bu sayede kurumların sorunları aşmasında destekleyici ve yol gösterici bir rol üstleniyoruz.

 

Hangi alanlarda mentorluk sağlıyoruz?

Finansal sürdürülebilirlik

Arama motoru optimizasyonu, Dijital gelir ve reklam, Sosyal medya gelir modelleri, Kitle fonlama, Proje yazımı ve yönetimi,  Ürün temelli gazetecilik, Hedef kitleyi tanıma, Google Analytics ve ölçümleme teknolojileri

Kurumsal sürdürülebilirlik

Web tasarımı, Dijital güvenlik, Marka oluşturma,  İş liderliği, Yönetici Perspektifinden İşe Alım Süreci, Gazetecilik ve hukuk, Yeni teknolojik trendler ve gazetecilik, Politika oluşturma, Kişisel Verilerin Korunması, Gazetecilik ve etik. 

Editoryal politika ve içerik

Podcast, Video, E-bülten, Mobil gazetecilik, Veri gazeteciliği,  Araştırmacı gazetecilik, Sosyal medya, Veri görselleştirme,  Haber doğrulama, Kültür ve sanat haberciliği, İklim ve ekoloji haberciliği, Kadın ve LGBTİ+ odaklı habercilik, Çözüm haberciliği, Spor haberciliği, Ekonomi haberciliği

Kimler başvurabilir?

2023 yılı için açtığımız mentorluk programına;

  • Dijital ortamda yayın yapan veya basılı yayınlarını dijitale taşımak isteyen,
  • Türkiye sınırlarında faaliyet gösteren,
  • Mentorluk oturumlarını düzenli takip edebilecek medya kuruluşları ve medya girişimleri başvuru yapabilir.

Nasıl başvurabilirsiniz?

Programa dahil olmak istiyorsanız buradan ulaşabileceğiniz başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerekiyor. Başvurular NewsLabTurkey program yürütücüleri tarafından incelenecek. 

Değerlendirme sırasında başvuru sahiplerinden bazıları ile video görüşme yapılmak üzere iletişime geçilebilir.