Dünya medya ve gazeteciliğin gündemini nereden izliyor?

Geldiğimiz noktada medya ve gazeteciliğin hem finansal hem de etik açısından çok sıkışmış bir durumda olduğunu zaten yıllardır anlatıyoruz. Biraz da bu sıkışmışlıktan ötürü medyanın kendisi medyada fazla yer almıyor. Fakat dünyada medya ve gazetecilik üzerine araştırma ve haberler yapan birçok kuruluş var. Bunlardan önde gelen birkaçına göz atalım.

Nieman Lab

Nieman Lab, Harvard Üniversitesi’ne bağlı gazetecilik odaklı bir kuruluş. 2008 yılında kurulmuş olan laboratuvar Harvard’daki Nieman Gazetecilik Vakfı‘nın bir parçası. Nieman Lab’in temel misyonu, gazetecilik ve medyada yenilikleri keşfetmek ve teşvik etmek. Kuruluş, gazetecilik alanını etkileyen yeni eğilimleri, teknolojileri ve uygulamaları belirlemeyi ve analiz etmeyi amaçlıyor.

Nieman Lab, dijital medya, teknoloji ve gazeteciliğin geleceği gibi konularda araştırmalar yapıp orijinal makaleler yayınlıyor. Gazetecilik sektörünün evrimleşen medya ortamındaki zorluklar ve fırsatlar hakkında daha iyi bir anlayış/kavrayış geliştirmek için gazeteciler, medya profesyonelleri ve araştırmacılarla işbirliği yapıyor. İş modelleri, mobil&uygulamalar, kitle ve toplum, kümeleme ve keşif, habercilik ve üretim başlıkları altında içerikler üreten laboratuvar, gazetecilik ve medyanın değişen dinamikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes için çok değerli bir kaynak.

Columbia Journalism Review

Columbia Journalism Review (CJR), gazetecilik ve medya alanında önde gelen bir düşünce kuruluşu ve dergi. CJR, gazetecilik mesleğinin standartlarını ve etik kurallarını ele alarak, medya endüstrisindeki önemli gelişmeleri analiz eden, eleştiren ve değerlendiren bir platform olarak biliniyor.

CJR, Columbia Üniversitesi’nin Gazetecilik Enstitüsü tarafından desteklense de bağımsız bir yayın olarak faaliyet gösteriyor. Yılda iki kez çıkan basılı dergi, gazetecilikle ilgili konularda uzun makaleler, röportajlar, eleştiriler ve analizler sunuyor.

Gazetecilik uygulamalarının kalitesini ve etiğini artırmayı amaçlayarak gazetecilik topluluğuna bilgi ve eleştiri sağlayan CJR tüm gazetecilerin mutlaka takip etmesi gereken kurumlardan biri.

Reuters Institute

The Reuters Institute for the Study of Journalism, gazetecilik alanında araştırma ve eğitim yapmayı amaçlayan bir kuruluş. Araştırmalar genellikle dijital medya, haber iş modelleri, gazetecilik etiği, gazetecilik eğitimi ve medya çeşitliliği gibi konulara odaklanmakta.

Oxford Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Reuters Enstitüsü dünya genelinde gazetecilikle ilgilenen akademisyenlere, profesyonellere ve öğrencilere kaynak ve bilgi sağlamak amacıyla faaliyet gösteriyor. Ağırlıklı olarak Thomson Reuters Vakfı tarafından fonlanan enstitü düzenlediği etkinlikler ve seminerlerle gazetecilikle ilgili konularda toplulukları bir araya getiriyor. 

MIT Media Lab

MIT Media Lab, Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından 1985 yılında kurulan bir araştırma laboratuvarı. Bu laboratuvar, medya, sanat, bilim ve teknolojinin kesişimindeki yenilikleri keşfetmeyi amaçlıyor. Öncekiler daha çok gazetecilik odaklı iken MIT Media Lab, daha geniş bir perspektiften disiplinler arası bir yaklaşımla, öğrenciler, araştırmacılar, sanatçılar ve sektör profesyonellerini bir araya getiriyor.

MIT Media Lab’da yapılan çalışmalar daha çok bilgisayar bilimleri, yapay zekâ, biyoteknoloji, elektronik, medya sanatları ve tasarım alanında gerçekleşiyor. Yaratıcı düşünce, teknoloji ve toplumsal dönüşüm konularında öncü bir rol oynayan laboratuvar daha geniş bir yelpazeden haber hazırlayan gazeteciler için ilgi çekici olacaktır.

Journalism Research News

Finlandiya’da Jyväskylä Üniversitesi Dil ve İletişim Çalışmaları Bölümü tarafından işletilen JRN, gazetecilik alanındaki en son akademik bilgilerle ilgili içerikler üreten bir haber sitesi. Diğerlerinden farklı olarak, orijinal içeriğin daha az olduğu sitede sadece gazetecilikle ilgili ve sadece hakemli dergilerde yayınlanan akademik makaleler ele alınıyor.

Her ay, o ay içinde yayınlanmış gazetecilikle ilgili onlarca akademik yayın listeleniyor (bkz. Research of Novernber 2023). Bunların içinde JRN ekibinin ön plana çıkarmak istediği birkaç akademik makalenin de detaylı incelemesi yapılıyor. Bu açıdan JRN sadece gazeteciler için değil bütün iletişim fakültesi öğrencileri için tez/araştırma konusu bulmak ve akademik gazetecilik literatürüne hakim olmak için çok faydalı bir kaynak.

Ve diğerleri

Ön plana çıkarmak istediğim bu beş kuruluş haricinde American Journalism Review (AJR), Poynter, USC Knight Digital Media Center (KDMC), British Journalism Review (BJR), Media Matters for America (MMfA) da daha fazla kaynak arayanlar için listelenebilir. 

Türkiye’den, teker teker hepsini sıralamak zor ama, Özyeğin Üniversitesi’nden Ankara Üniversitesi’ne birçok üniversitenin iletişim fakültesi çatısı altında medya laboratuvarı var. Üniversite kuruluşları dışında Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ifade özgürlüğü ve gazetecilik odaklı, özellikle yazdığı yazılar ve/veya yaptığı haberler nedeniyle aleyhinde dava açılan gazeteciler için çok faydalı bir kurum.

Ve tabii ki biz, yani NewsLabTurkey… Eğer bu yazıyı okuyorsanız zaten büyük olasılıkla NLTR’yi biliyorsunuzdur. Eğer dışardan bağlantıyla geldiyseniz mutlaka sitenin geri kalanına göz atın zira yerli gazetecilik endüstrisindeki hem kurumsal hem bireysel aktörlere ve geleceğin gazetecilerine, gazetecilik pratikleri konusunda eğitim vermeyi ve onları alandaki gelişmelerden haberdar etmeyi amaçlayan NewsLabTurkey ekibi olarak, Türkçe içerik açısından yukarıda saydıklarımı aratmamaya çalışıyoruz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir