Başarılı bir gazetecilik girişiminin liderinde olması gereken nitelikler

Yıldız gazetecilerin sıra dışı girişimcilerle çok sayıda ortak noktası var. Her iki grup da kitleleri ikna edip bilgilendirmek için bilgiyi hikâyeye dönüştürüyor. Her ikisinin de çalışma saatleri belirsiz, her ikisi de netice alamayabilecekleri fikirlerin peşinde aylarca koşuyor. Ve her iki grup da istedikleri bilgiye ulaşmak için kimi sert sorulara güvenmek zorunda. İşte o başarılı girişimcilerin sahip olmaları gereken niteliklerden bazıları.

Belirsizliği tolere edebilmek

Yeni bir girişimin ilk dönemlerinde düzenli bir maaşınız olmayabilir. İnsanlar fikrinizle alay edebilirler. Kimileri size fikrinizin işe yaramayacağını söyleyebilir (ve bu konuda haklı da olabilirler). Bir girişimci olarak, başarılı olmak için, gerçekten değerli bir şey ürettiğinizi anlayabilmekten uzak olunan baştaki fazlasıyla zor belirsizlik dönemine katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu süreçte ürününüzü dünyaya anlatırken yüzleşeceğiniz tüm reddedilişlere karşı derinizi kalınlaştırmalısınız.

Belirsizlik yaşayıp yaşamayacağınız belirsiz değil, mutlaka yaşacaksınız. Size ve işinize şüpheyle yaklaşanlar olacaktır. Buradaki asıl mesele, bu belirsizliği tolere ederek geceleri rahat uyuyabilmektir. Finansal güvenlik için kenarda bir birikim tutmak faydalı olabilir. Böyle bir birikiminiz olmasa dahi, destek veren aile bireyleri ve arkadaşlar bu dönemdeki belirsizliğini aşma konusunda size yardımcı olabilir.

Karizma

Girişimci olarak, büyük bir hedef kitleye ulaşmadan veya önemli bir gelir elde etmeden önce yetenekli kişileri ekibinize katmalısınız. Girişimcilerin ürün geliştirme, tasarım, pazarlama, satış ve daha birçok konuda yardıma ihtiyacı olur. Akıllı, yetenekli insanları vizyonunuzu kabullenmeye ikna etmek için, yaptıklarınız hakkında onları heyecanlandırabilmelisiniz. Bunun için de karizma gereklidir.

İnsanlar yeni bir girişime girişimin kurucusuna inandıkları için katılırlar. En güçlü desteği bulan girişimlerde genellikle büyüleyici bir kurucu bulunur. Gazetecilik dünyasında, BuzzFeed’den Jonah Peretti, The Information’dan Jessica Lessin, FiveThirtyEight’ten Nate Silver, The Skimm’den Carly Zakin ve Danielle Weisberg, Politico ve Axios’tan Jim VandeHei ve Skift’den Rafat Ali gibi güçlü bir karizma sergileyen kişiler henüz girişimleri kendilerini kanıtlamadan önce kuvvetli takımlar toplamışlardı.

Empati ve güçlü dinleme becerileri

Başarılı bir girişim yaratmanın en önemli kısımlarından biri de tüketici ve ortaklarınızın ihtiyaç ve taleplerini anlayabilmektir. Eğer hizmet ettiğiniz insanlara bir empatiniz varsa, yalnızca sizi ilgilendirmekten ziyade doğru hedefi bulacak bir şey yaratma ihtimaliniz olur.

Para istemeye istekli olmalı

Gazeteciler her zaman birilerinden para istemezler. Ama genellikle meslektaşlarımızı hikâye önerilerimizin değerli olduğuna ikna etmeye çalışırız, yani bir şeyi pazarlamak bizim için tamamıyla yabancı bir şey de değildir. Fikirleri editörlere sunarız, yani kilit fikirleri ve kanıtları bir paket hâline getirmeyi ve sunmayı tıpkı girişimcilerin yaptığı gibi becerebiliriz. Ama bir girişimin kurucusu olarak bunun ötesine geçmeniz gerekir. Yatırımcı, donör, müşteri ve reklamverenlerin neden yarattığınız değere yatırım yapmaları gerektiğini açıklamanız gerekir. Yalnızca para hakkında konuşma konusunda rahat olmanız yetmez, ayrıca para isteyebilmeniz de gerekir.

Hata yapmaya açık olmak

Bir makale yayınlarken hata yapmamak için çok çalışırsınız. Her türlü olguyu kontrol etmeniz gerekir. Hata ararken her bir cümlenin etrafında defalarca dönersiniz. Ama bir girişimde hatalar kaçınılmazdır. Yarattığınız ve pazara sunduğunuz fikirlerin bir kısmı müşterilerin ihtiyaç duyduğu özelliklere sahip olmayacaktır, çünkü onlar bu ürünleri kullanana dek neye ihtiyaç duyacaklarını anlamanız mümkün değildir.

Gazetecilikte genellikle geçmişe bakar ve gerçekten ne olduğuna dair doğru bir kayıt tutmayı deneriz. Başarılı girişimciler ise geleceğe bakar ve insanların gelecekte ne isteyebileceklerini anlamaya çalışırlar. Bu da kimi hataların önlenemez olduğu anlamına gelir. Başarılı girişimciler çok sayıda bilgiye dayanan tahminler yapan, ve sonrasında yeni öğrendikleriyle insanların davranış biçimlerine uyum sağlayıp piyasaya sürdükleri ilk ürünü mükemmelleştiren insanlardır.

Tevazu

Büyük girişimciler her şeyi kendilerinin yapamayacaklarını bilirler. Başkalarından öğrenirler ve yardım isterler. Kendiniz yapabildiğiniz ve başkalarının yardımına ihtiyaç duyduğunuz şeyleri ayırt edebilmek çok önemlidir.


Bu içerik ilk olarak ijnet.org‘da yayınlanmıştır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir
Daha fazlasını oku

Dijital teknoloji paradoksları

Bilim ve teknoloji kümülatif ilerler. Teknolojinin sunduğu nimetlere kapılanlar teknolojinin, insanlık lehine, tarafsız ilerlediğini düşünürler. Fakat kapitalist teknoloji…