SceneVR ile 360 fotoğraflar oluşturmak

Günümüzde hikâye anlatımını güçlendirerek insanları dahil edebilmenin birçok yöntemi bulunuyor; 360 fotoğraflar da bu yöntemler arasında en kullanışlı örneklerden biri. Ne var ki 360 kamera sahibi olmak gibi durumlar göz önüne alındığında, bu kadar efektif bir yöntem hâlâ çok yoğun bir şekilde kullanılamamakta. İşte bu noktada Knightlab‘in geliştirdiği açık kaynaklı bir araç olan SceneVR, 360 fotoğraflar için özel kameralara duyulan ihtiyaca bir noktada son veriyor. Normal ya da panoramik fotoğraflarınızı 360 fotoğraflara dönüştürebileceğiniz, 360 kameranız ile çektiğiniz fotoğrafları basit işlemlerle etkili bir hikâye anlatım aracına dönüştürebileceğiniz SceneVR’ın en önemli özelliklerinden birisi ise tüm işlemlerinizi mobil aygıtlar ile de gerçekleştirebiliyor olmanız.

SceneVR nasıl kullanılır?

SceneVR uygulamasını kullanabilmek için diğer KnightLab uygulamaları StoryMapJs ya da TimeLineJs’de olduğu gibi bir Gmail hesabına ihtiyaç var. Ekranda beliren “Make a Scene” butonuna tıklayarak Gmail hesabına giriş yapabiliriz.

Açılan ekrandaki “New Project” butonuna tıklayarak çalışmayı oluşturmaya başlayabiliriz.

Bir sonraki sayfada ise “Untitled” yazan kısma çalışmanın başlığı, “Add a description” kısmına ise çalışmanın açıklaması yazılabilir.

Çalışmanın başlığını ve açıklamasını girdikten sonra sayfanın en altında bulunan “Add Photo” yazılı yeşil butona tıklayarak ister bilgisayar ister telefondan görsel yüklenebilir. Görsel seçme işleminin ardından ise görselimizin altında bulunan “Add a description” kısmından görsel ile birlikte çalışmamızda kullanmak istediğimiz metni yazmamız gerekiyor. Her şeyi tamamladıktan sonra ise sağda bulunan “Upload” yazısına tıklayıp çalışmamızı sisteme yüklüyoruz. Bu işlemi birkaç kez gerçekleştirerek birden fazla görseli içeren çalışmalar da gerçekleştirebilmekteyiz.

Süreç tamamlandıktan sonra çalışmamızı kontrol etmek ya da paylaşmak için ise ekranın sağ üst kısmında bulunan paylaş logosunu kullanıyoruz.

Çıkan ekranda bizi çalışmamızı paylaşabileceğimiz bir link, web sitelerine çalışmamızı embed etmek için ihtiyacımız olan embed kodu, doğrudan sosyal ağlarda paylaşım yapabilmemizi sağlayacak butonlar ve çalışmamızı görüntüleyebileceğimiz “Preview” butonu karşılıyor. Buradan sonra ise yapmamız gereken tek şey çalışmamızı son kez gözden geçirip paylaşımda bulunmak.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir