Gazetecilikte sürdürülebilirlik: Başlarken

Dünyanın gündeminin bir sağlık krizi olduğu bu dönemde bir yandan da bu krizi takip edecek ya da ona eşlik edecek ekonomik krizi konuşuyoruz. Oysa biz, medya endüstrisi üzerine çalışan ya da bu endüstride çalışanlar olarak o krizi uzun bir süredir yaşıyoruz. Çözümler üretmeye çalışıyor, bazen başarılı bazen de başarısız oluyoruz. Hatta dürüst olmak gerekirse, başarısız olanların oranı daha fazla. Peki ne yaparsak başarılı gazetecilik girişimlerinin ve başarılı gelir modellerinin sayısı artar? Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği desteğiyle, Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği çatısı altında başlattığımız Sürdürülebilir Gazetecilik Programı bu ne yapmalı sorusuna gerçekçi yanıtlar bulmayı amaçlıyor.

Gazetecilikte iş modellerine ilişkin bir tarama yaptığınızda ülkeden ülkeye hedef kitleden hedef kitleye değişen taktikler bulabilirsiniz. İşlevli bir gelir modeli geliştirmek yalnızca satışla, abonelikle, bağışla değil; ürünün tasarlanması, içeriğin belirlenmesi, içeriğin pazarlanması, tüketimin ölçülmesi ve buna göre yeniden planlar yapılması gibi farklı süreçlere dayanıyor. Tam da bu nedenle Heinrich Böll Stiftung desteğiyle başlatacağımız Gazetecilikte Sürdürülebilirlik Programı sorunların çözümünün basit olmadığı bilinciyle yola çıkıyor. 

Amacımız, Türkiye’deki bağımsız pratiklerin çoğunlukla uluslararası hibe programlarına, resmi ilan gelirlerine, reklam gelirlerine ve okur bağışlarına dayalı mevcut gelir modellerine alternatif olabilecek yeni modellerin temelini sağlam şekilde atma konusunda çalışmak. Elbette, Türkiye’nin kendine has sorunlarının olduğunun, Türkiye’de reklamların dağılımı dahil olmak üzere birçok meselenin önerebileceğimiz modeller konusunda sıkıntılar yaratabileceğinin farkındayız. Ne var ki, öğrenilmiş çaresizlik hâline karşı ve medyanın demokrasi krizini atlatsa da baş başa kalacağına neredeyse emin olduğumuz ekonomik krizle mücadele için bir tür çözüm gazeteciliği sürecine girmenin NewsLabTurkey’in vizyonuyla doğrudan uyuştuğunu düşünüyorum.

Heinrich Böll Stiftung desteğiyle gerçekleştireceğimiz bu proje kapsamında makale, söyleşi, çeviri, video ve podcast formatında içerikler ve çevrim içi seminerler üreteceğiz. Seminerlere önceden kayıt olmanız için de çağrılarımızı web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden yapacağız.

Bu program dahilinde gazeteciler, haber odası yöneticileri, reklamcılar, içerik pazarlama uzmanları ve kitle analiz uzmanları NewsLabTurkey’e katkıda bulunacak. Bu süreçte web sitemizdeki içeriklerimizi Sürdürülebilir Gazetecilik sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca podcast kanalımıza ve YouTube kanalımıza aşağıdaki bağlantılar üzerinden abone olabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir