E-bülten ile gelir elde etme yolları

Bir e-bülten hazırlamayı düşünen ya da hâlihazırda hazırlayan gazeteciler geleneksel bir yöntem olan reklam dışında hangi yöntemler ve araçlar ile para kazanabilir?

Substack

E-bülten hazırlamak için yakın zamanda önemli bir araç hâline gelen Substack ücretsiz bir platform. Bu sebeple Substack yayınlarınızı ücretli yapmanız için teşviklerde bulunabiliyor. Bunun nedeni ise Substack sadece siz para kazanmaya başladığınız zaman para kazanıyor. Abonelerinizin yaptığı ödemenin %10’una denk gelen bir komisyon dışında Substack sizden herhangi bir ücret talep etmiyor. Yine de benzer özelliklere sahip platformlara kıyasla bu rakam biraz yüksek.

Substack’de önemli olan hedef kitlenizi belirleyip, hedef kitlenize ulaşabilmek. Çünkü abonelik üzerinden bir gelir elde edebilmenin yolu olabildiğince çok kişiye ulaşmaktan geçiyor. Substack’in kendi rehberinde de dile getirdiği gibi başarılı bir e-bülten abonelerinin %10’u kadarını ücretli aboneliğe geçirebiliyor. Yani 10.000 aboneniz olması durumunda yaklaşık 1.000 ücretli aboneniz olmasını bekleyebilirsiniz.

Substack yayıncılara doğrudan ödeme yaptığından yayıncılar en çok önemsedikleri işe odaklanabiliyor. Okurlar da bu konuda avantajlı; yayıncılarla iletişime geçmekle beraber kendileri için en anlamlı buldukları fikirlere ve yerlere bakma fırsatı elde edebiliyor. Podcast yayınlama ve RSS beslemesi gibi ek özellikleri ile okurlarınızın tek bir platform üzerinde farklı formatlardaki içeriklerinize ulaşması da mümkün.

Revue

Yayıncılar için önemli bir mail bülteni aracı olan Revue ücretsiz olmakla birlikte kullanışlı bir arayüze sahip. Revue’de ücretsiz bir planla başladıktan sonra abone sayınıza göre ücretli planlara geçebiliyorsunuz. Fakat Revue 50 aboneye kadar ücretsizken daha fazla sayıda kişiye ulaşmak ve e-bültenlerinizi özelleştirmek isterseniz her ay minimun 5 dolar ödemeniz gerekiyor.

Bu araç ile abonelik sisteminin dışında editoryal haber bültenleriyle sayfa görüntülemelerinizi artırıp trafik oluşturabilirsiniz. Ayrıca e-bülten reklam envanterinizi yöneterek sponsorlu içerik, sponsorlu haber bültenleri ve afiş reklamlar üzerinden gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca iş birlikleri ile kitap satmak amacıyla Amazon gibi sitelere bağlantı verip abonelerinizi diğer sitelere yönlendirerek komisyon almak mümkün.

Tüm bu ayrıntıların dışında Revue ile daha çok kişi ile iletişim kurarak üyelik ve etkinlikler sunabilirsiniz. Revue’de de Substack’de olduğu gibi Stripe hesabınızı uygulamaya bağlamanız gerekiyor ve üyeliğinizi de istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Revue’de bülteninize tweet ya da video ekleyebilirsiniz.

Revue editoryal haber bülteni formatına uygun. Amerikan dijital medya şirketi Vox Media, Hollanda’nın en büyük haber kuruluşlarından biri olan NOS, Güney Afrika’nın Tv ve çevrim içi markası olan eNCA Revue’yü kullanıyor.

Wavium

Hedef kitlenizi e-mail ve kısa mesaj abonelerine dönüştürebileceğiniz bir e-bülten aracı olan Wavium sade bir blog altyapısı ve e-mail gönderme özelliğiyle yeni bir girişim. Wavium ile sosyal medya platformlarına ihtiyaç duymadan içeriklerinizi abonelerinize iletebilirsiniz.

Tamamen tarayıcı üzerinden çalışan Wavium basit bir metin düzenleyici ve yayın oluşturma özelliğine de sahip. Bunların dışında pazarlama araçlarına daha az zaman harcayabilirsiniz. Ayrıca Wavium ile sadece e-bültenlerinizi değil podcast ve YouTube üzerinden oluşturduğunuz içerikleri de kitlenize gönderebilirsiniz. Wavium’un kullanım tercihlerinize göre ücretsiz ve ücretli modelleri mevcut.

Letterstack

E-bülten hazırlayıp para kazanmak istiyorsanız bunun için en basit ve kârlı araç Letterstack. Bu araç sekiz farklı kategoride e-bültenlere özel kaynak sağlıyor. LetterStack ile abone sayılarınızı nasıl artıracağınıza, e-bültenden nasıl para kazanacağınıza, bülteniniz için sponsorları nasıl bulacağınıza ve fon desteğini nasıl alabileceğinize dair çok sayıda kaynağa ulaşabilirsiniz. Letterstack’te konuyla ilgili yer alan içeriklere de buradan ulaşabilirsiniz.

E-mail Pazarlama

En eski pazarlama modellerinden biri de olan e-mail pazarlama, e-bültenlerden gelir elde etmeniz için önemli yöntemlerden biri olarak biliniyor. E-mail pazarlama ile abonelerinize doğrudan ulaşmakla birlikte kullanıcıları bulmak için kendi mail listenizi oluşturmanız gerekiyor. E-mail pazarlama ile hazırladığınız bültenlerin okunma, abonelikten çıkma ve tıklanma oranlarına da ulaşabilirsiniz. İdefix, GittiGidiyor gibi markalar bu yöntemi kullanıyor. E-mail pazarlama stratejisi uygulayarak gelir elde edebilmek için mail listeleri kullanmak yerine abonelerinizin ilgi duyduğu alanları reklam çalışmalarınızı yaparken dikkate almanız önemli.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir