Medya kuruluşları hangi reklam türleri ile gelirlerini artırabilir?

Getting your Trinity Audio player ready...

İnternetin yaşamımızın her alanına girmesi ve yaşanan dijital yenilikler sonucunda pek çok alanda olduğu gibi haber tüketim alışkanlıklarımızda da değişim yaşandı. Basılı gazeteler birer birer kapanırken yerini dijital haber kaynakları almaya başladı. Reuters Enstitüsü ve Oxford Üniversitesi’nin ortak yayınladığı Digital News 2020 raporunu incelediğimizde de çalışmaya katılanların yüzde 85’inin dijital kaynaklar, yüzde 68’inin televizyon, yüzde 58’inin sosyal medya, yüzde 42’sinin de basılı yayınlar üzerinden haber takip ettiği görülüyor.

Dijital haber kaynaklarının bu kadar önem kazanmasının sonucunda dijital mecralarda medya ve reklam yatırımları arttı. Örneğin Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2019 yılı sonu raporunda 2018 yılı ile karşılaştırıldığında 2019 yılında dijital mecralarda yüzde 19 büyüme ile birlikte, toplam 2 milyar 940 milyon TL’lik yatırımın gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.

Yine aynı rapora göre, bir önceki yıla göre 2019 yılında gösterim/tıklama bazlı reklam yatırımlarının yüzde 11.4, video bazlı yatırımların yüzde 36.9, doğal reklam yatırımların da yüzde 26.7 arttığı saptanırken; dijital mecra yatırımlarının yüzde 64’ü mobil ekranlar, yüzde 36’sı bilgisayar üzerinden gerçekleşmiştir.

Peki filmlerden tartışma programlarına, sanattan müziğe kadar çeşitli faaliyetleri bünyesinde bulunduran medya kuruluşları dijital mecralarda hangi reklam satış ve reklam türleri üzerinden gelirlerini arttırabilir? Bu reklam satış ve reklam türlerinin özellikleri nelerdir?

Reklam türleri

Programatik Reklamlar: Manuel olmayan, sadece yazılım aracılığı ile yapılan bir reklam formatı olarak bilinen programatik reklam, uygun içeriği uygun zamanda doğru kişilere ulaştırma imkânı elde etmek için kullanılan bir reklam satış türü. Dijital ortamda büyük medya bütçeleri harcayan veya farklı kanallar üzerinden kampanyalarını senkronize yönetenler tarafından tercih edilmesi gereken bir reklam satışı türü olan programatik reklamlar aracılığı ile birçok yayıncıya tek bir noktadan erişilebilir.

Banner (Display) Reklamlar: Banner reklamlar internette en eski ve en çok kullanılan, metin ve görsellerin birlikte kullanıldığı ve web sayfasının altında veya üstünde yer alan bir reklam satış türü olarak bilinir. Bu reklam satış türünde verilmek istenen mesajın kısa ve öz olması önemli olmakla birlikte dijital haber mecralarını takip eden okuyucular için dikkat çekici animasyonlar da kullanılıyor. Banner reklamlar üzerinden okuyucular eyleme geçmeye yönlendirilmekte ve kullanılan alanlar için reklam verenler tıklama veya gösterim başına ödeme yapmaktadır.

Native Reklamlar: Doğal reklam olarak da isimlendirilen Türkiye’de ve dünyada kullanımı giderek artan ve firmalar veya ürünlerle ilgili tanıtımların yapıldığı bir reklam türüdür. Native reklam, akışı bozmamakla birlikte içeriği kaplamaz, aynı zamanda kullanıcı etkileşimi yüksek ve reklam havasından uzaktır. Native reklamlarda ürün hakkındaki bilgi dijital ortamda tüketicileri bunaltmadan verilmekle beraber reklam engelleme araçlarına yakalanmayan bir reklam türü olduğu için diğer reklam formatlarına göre daha avantajlıdır.

Video Reklamlar: Video reklamlar görüntü ve sesin bir arada olduğu dijital reklam sektörünün en etkili reklam türü olarak biliniyor. Video reklamlar kişileri rahatsız etmeden, zengin bir sunum şekli ile akılda kalıcı bir şekilde kullanılır. Video reklamlarının Preroll, Midroll, Postroll ve Overlay olmak üzere dört farklı çeşidi vardır:

  • Preroll: Videonun öncesinde sunulan bir video reklam çeşididir ve online video reklam pazarının büyük bir bölümünü bünyesine almıştır.
  • Midroll: Video başladıktan sonra yayınlanan bir reklam modeli. 

  • Postroll: Bir videonun izlenmesinin ardından devreye giren video reklam türü.
  • Overlay: Video oynatılırken devam eden video oynatıcının herhangi bir bölümünde gösterilen Overlay reklamda kullanıcıları rahatsız etmemek için Kullanıcı/Gösterim aralığı ayarı bulunmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir