Hakkımızda

NewsLabTurkey, Türkiye gazetecilik endüstrisindeki kurumsal ve bireysel aktörlere ve geleceğin gazetecilerine, gazetecilik pratikleri konusunda eğitim vermeyi, ve onları alandaki gelişmelerden haberdar etmeyi amaçlar.

Bu amaçla iki farklı operasyon yürütür: Dijital operasyon ve eğitim setleri. Dijital operasyonumuz günümüzdeki gazetecilik endüstrisine dair tartışmalara, gelişmekte olan gazetecilik teknolojilerine ve endüstrideki ortaya çıkmakta olan finans modellerine eğilmektedir. Öte yandan, eğitim setlerimiz ise, alanında uzman olan geç ve yenilikçi bir eğitmen ekibi tarafından NLTR Akademi başlığı altında sunulmaktadır.

Dijital Medya Araştırmaları Derneği çatısında faaliyetlerine devam eden NewsLabTurkey The Guardian Foundation ve İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenmektedir.

Hedeflerimiz

  • Gazetecilik endüstrisinde profesyonelliği arttırmak.
  • Gazetecilik endüstrisine teknolojik yeniliklere duyarlı ve hızlı adapte olma yeteneğine sahip yeni profesyoneller kazandırmak.
  • İfade özgürlüğü krizi ortamında yaratıcı yöntemler kullanarak haberi okuruyla buluşturabilecek gazetecilere rehberlik etmek.
  • Uzun yıllardır medya endüstrisinde çalışmakta olan gazetecilerin bilgilerini yenilemek, onları yeni döneme hazırlamak.
  • Eğitim setleriyle kurumların dijital okur yazarlık problemlerine çare aramak.

Çalışmalarımız

Web operasyonumuz: Rutin dijital etkinliklerimizin bir parçası olarak, aşağıdaki kategorilerde orijinal makaleler ve çeviriler yayınladık: İş modelleri, dijital güvenlik, gazetecinin araç kutusu, haber odası, sosyal ağ ve topluluk oluşturma. Çalışmalarımızda çözüm odaklı bir yaklaşım sergiledik. Türkiyeli gazetecilere ve medya girişimcilerine sürekli değişen medya ortamında kendi haber odalarını kurmak veya haber odalarını sürdürülebilir ve zamana uygun tutmak için ihtiyaç duydukları bilgileri sağladık.

Video eğitim modülü: Youtube kanalımızı Eylül 2019’da başlattık. Türkiye’de gazetecilik endüstrisinde Türkiye’deki azınlık gazetelerine odaklanan video hikayeleri gibi video içeriklerinin yanı sıra 23 Aralık 2019’da video temelli eğitim modüllerimizi başlattık. Bu 17 farklı modül veri gazeteciliği ve veri görselleştirmeye odaklanmıştır ve bunlara buradan erişilebilir. Video odaklı veri gazeteciliği eğitim projemizin prömiyeri gecesinde, Türkiye’deki çeşitli topluluklardan birçok akademisyen ve gazeteci projemizi tebrik etti ve bunun gibi video odaklı eğitimler beklediklerini belirtti.

E-bülten: Türkiye’nin gazetecilik çalışmaları ve gazetecilik endüstrisi ile ilgili en prestijli bültenini oluşturduk: NewsLabTurkey ne okuyor? (Ne okuyoruz). Haftalık haber bültenimiz kapsamında, trend konuları ve gazetecilik endüstrisindeki yaygın tartışmalar hakkında her hafta okurlarımıza bülten yolluyoruz. Ayrıca her hafta, 50-75 yeni abone bültenimize abone oluyor.

Podcast eğitimi: The Guardian Foundation, İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü’nün desteğiyle İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde 13-15 Aralık 2019 tarihlerinde podcast eğitimi düzenledik. İsveçli Podcast Şirketi Soundtelling’den gelen eğitmenlerimiz, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen 22 podcaster’a eğitim sundu.

Kadın Gazeteciler Haber Akademisi: Mayıs 2019’da Kadir Has Üniversitesi’nde Friedrich Ebert Stiftung’un desteğiyle Kadın Gazeteciler Haber Akademisi’ni düzenledik. Bu 4 günlük eğitim programında kadın gazetecilere ve medya girişimcilerine şu konular hakkında eğitimler verildi: İş modelleri, sosyal ağ yönetimi, dijital hikaye anlatımı, SEO ve içerik yönetimi, dijital güvenlik, web tasarımı, etik, haber yazma, mobil gazetecilik.

NLTR Akademi: Guardian Foundation tarafından desteklenen NLTR Akademi adını verdiğimiz eğitim programımız 25 Ocak 2020’de başladı. Program kapsamında 22 medya girişimcisini 15 farklı konuda eğiteceğiz ve onlara projelerine başlamak için mini-hibelerle destek sağlayacağız.