NEWSLABTURKEY NEDİR?

NewsLabTurkey, Türkiye gazetecilik endüstrisindeki kurumsal ve bireysel aktörlere ve geleceğin gazetecilerine, gazetecilik pratikleri konusunda eğitim vermeyi, ve onları alandaki gelişmelerden haberdar etmeyi amaçlar.

Dünyada süregelen gazetecilik tartışmaları, yeni geliştirilen gazetecilik teknolojileri, gazetecilik endüstrisinde gelişmekte olan finans modelleri gibi başlıklar uzmanlarca yazılmış özgün içerikler ya da çevirilerle web sitemizde yer alır.

HEDEFLERİMİZ NELER?
  • Gazetecilik endüstrisinde profesyonelliği arttırmak.
  • Gazetecilik endüstrisine teknolojik yeniliklere duyarlı ve hızlı adapte olma yeteneğine sahip yeni profesyoneller kazandırmak.
  • İfade özgürlüğü krizi ortamında yaratıcı yöntemler kullanarak haberi okuruyla buluşturabilecek gazetecilere rehberlik etmek.
  • Uzun yıllardır medya endüstrisinde çalışmakta olan gazetecilerin bilgilerini yenilemek, onları yeni döneme hazırlamak.
  • Eğitim setleriyle kurumların dijital okur yazarlık problemlerine çare aramak.
kim tarafından?

1 Ekim 2018 tarihi itibariyle yayına geçen NewsLabTurkey.org, Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) tarafından hayata geçirilmektedir.

destekçİlerimiz

1 Ekim 2018 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz yayıncılık faaliyetimiz, The Guardian Foundation ve İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenmiştir.