Youtuber MrBeast'in meşhur video kapak görsellerinden birisinde kendisini aşırı abartılı şekilde editlenmiş bir yüz ifadesiyle destelerce paranın ortasında görüyoruz.

Üçüncü “pivot to video” döneminin sonu

Bu haftanın anahtar kelimeleri: MrBeast, Evan Gershkovic, Vice, Google Chrome.
Getting your Trinity Audio player ready...

n okuyoruz| Bültenden Herkese Merhaba!

Dijital medyanın geleneklerinden birisi olan Pivot to Video akımının üçüncüsünün sonuna geldiğimize dair işaretler artıyor. Bu haftanın odağında da MrBeast ve TikTok ile başlayan bu dönemin neden sonuna geldiğimizi ve ileride bizi nelerin beklediğini yazdım.

“Ne Okuduk” bölümünde ise Google Chrome’un gizli olmayan Gizli Mod’u, NYT simülasyon oyunu ve daha fazlası var.

Görüş, yorum ve önerilerinizi her zaman bekliyorum.

Haftaya görüşmek üzere!

—Ahmet Alphan Sabancı

Wall Street Journal'ın muhabiri Evan Gershkovic'in Rusya'da haksız tutuklanmasının birinci yılında yayınladığı gazetenin ilk sayfası. Sayfanın dörtte üçü boş ve boşluğun üstündeki manşette İngilizce olarak "Burada onun yazdığı haber olmalıydı" yazıyor.
Wall Street Journal

Bu hafta ne okuduk?

Gershkovic’i Unutturmamak

Bundan bir yıl önce, Soğuk Savaş döneminden bu yana bir ilk gerçekleşti ve Rusya, The Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovic’i casusluk iddiasıyla tutukladı. O günden bu yana hapiste olan gazetecinin ne zaman özgür kalabileceği ise meçhul.

WSJ gazetecisine destek olmak için bilindik yolların yanı sıra Gershkovic’in unutulmadığından ve sürekli gündemde kaldığından emin olmak için de ciddi bir çaba gösteriyor. Bu tür konuların nasıl ikinci, hatta üçüncü plana düşebileceğini hepimiz gibi WSJ de biliyor ve aklına gelen her yöntemi uygulamaya devam ediyor. Buna hakkında haberler ve özel içerikler yayınlamak gibi yolların yanı sıra Evan’ın haberlerini okudukları bir canlı yayın yapmak gibi eylemler de dahil.

Gündem yoğunluğu basın özgürlüğü konusunun arka plana atılması için en sık kullanılan bahanelerden birisi. Tam da bu yüzden gazetecilerin ve medyanın tıpkı WSJ gibi bu konuları ısrarla gündemde tutmak ve unutturmamak için elinden geleni yapması bir zorunluluk.

Chrome’un Çok da Gizli Olmayan Mod’u

Google için normalde bu haftanın güzel geçmesini bekliyordum. 20 yıl önce 1 Nisan şakası olarak başlayan ama bugün email dediğimizde akla ilk gelen isim olan GMail’in bu önemli yıl dönümünde maalesef gündemi kendi hatalarından doğan bir krize kaptırdılar.

En çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome’un Gizli Modunu (Incognito Mode) hepimiz biliyoruz. Ancak bu modun hiç de sandığımız kadar gizli olmadığı hafta içerisinde ABD’de alınan bir mahkeme kararıyla ortaya çıktı. Bu dava sayesinde öğrendik ki Gizli Mod kullanılırken de Google sizin bütün verilerinizi toplamaya ve bunları kullanmaya devam ediyormuş. Dava sonucunda alınan karara göre Google bu şekilde topladığı bütün verileri tamamen imha etmeyi de kabul etmiş. 

İnternette gerçekten güvenli bir şekilde gezinmeniz gerektiğinde tavsiyem Tor Browser’dan şaşmamanız olur. 

Vice’ın Arka Planındaki Kaos

Dijital medyanın dev isimlerinden birisi olan ama en sonunda iflas bayrağını çekip aktif haber yayınlarına tamamen son veren Vice, dijital medyanın mevcut krizi hakkında üzerine en çok konuşulan isimlerden birisi. Ancak Vice’ın nasıl bu noktaya geldiği konusunda az çok bir fikrimiz olsa da bilgimiz oldukça parçalı.

The Verge’de yayınlanan 5000 kelimelik bu yazı, o parçalı bilgilerin tamamlanmasına ve şirketin aslında nasıl kaotik bir şekilde yönetildiğini anlamamıza yardımcı oluyor. Kesinlikle okunması gereken bu yazı, yıllardır bir başarı öyküsü olarak görülen Vice’ın aslında neler yapmamanız gerektiği konusunda ibretlik bir örnek olduğunu da net bir şekilde gösteriyor.

The New York Times Simülasyonu

The New York Times, hem dünyadaki en meşhur ve başarılı gazete olmasıyla hem de son dönemlerde ciddi yatırımlar yaptığı oyunlarla ismini duyuran bir marka. Ancak NYT’nin ünlü olduğu bir diğer konu da “tarafsız gazetecilik” adına aldığı editoryal kararlarla sık sık tartışma yaratması.

Bağımsız bir oyun geliştirici ekip olan Molleindustria, bu konuyu bir oyun ile ele almaya karar vermiş. NYT’nin genel yayın yönetmeni koltuğuna oturduğunuz The New York Times Simulator isimli bu basit tarayıcı oyununda göreviniz, gelen haberlerin ilk sayfadaki yerlerini seçmek ve kimi zaman da başlıkları yeniden yazmak. Bu esnada hem okur sayınızı artırmaya hem de belirli kesimleri mutlu etmeye çalışıyorsunuz. Önünüze gelen başlıkların büyük kısmının gerçek haberler olması da oyunun etkisini artırıyor.

Kısa Kısa

🤨 Facebook ve diğer Meta platformları, kendileri hakkında eleştirel haberler yazan ABD’li yerel gazete Kansas Reflector’a ait bütün linkleri “kazara” engellemiş.

🦣 ABD Başkanı’na ait resmi Threads hesabı federasyon özelliğini açtı ve bu sayede Mastodon üzerinden de takip edilebiliyor.

💰Geleceği belirsiz haber kürasyon uygulaması Artifact’in teknolojisinin Yahoo tarafından satın alınacağı duyuruldu.

🇮🇱 Netanyahu, İsrail’de yeni çıkarılan yasa ile Al Jazeera ofisini kapatmaya çalışıyor.

🐦 Mavi tikin ismi giderek kirlenince, Elon Musk eski onaylı hesaplara zorla mavi tik vermeye başladı.

📈 The Atlantic de 1 milyonun üzerinde aboneye sahip olan yayınlar listesine giriş yaptı.

Youtuber MrBeast'in meşhur video kapak görsellerinden birisinde kendisini aşırı abartılı şekilde editlenmiş bir yüz ifadesiyle destelerce paranın ortasında görüyoruz.
YouTube

Haftanın odağı: Üçüncü “pivot to video” döneminin sonu

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte videolara olan ilginin artması ve video içeriklerin aşırı yaygınlaşması artık alışık olduğumuz bir durum. Hatta medya şirketlerinin ve platformların videoya aşırı yatırım yapmasına ve herkesin video odaklı olmaya çalışmasına verdiğimiz özel bir isim bile var: Pivot to Video. Bunun geçtiğimiz yıllarda ne kadar büyük krizlere yol açtığını bilen bilir. 

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde internetteki video içeriklerde hepimizin aşina olduğu yeni bir tarz ortaya çıktı. Aşırı editlenmiş, işitsel ve görsel efektlerle dolu, altyazılı bu video formatı MrBeast gibi Youtuber’lar ve TikTok/Reels gibi yeni video platformları ve formatları sayesinde yaygınlaştı. Bunun en temel sebebi ise bu aşırı hareketli formatın insanların dikkatini çekebilmesiydi.

Bu format gerçekten de başarılı oldu. MrBeast’in en büyük Youtuber’a dönüşmesinden ve özellikle TikTok türevi platformlarda hakim tarzın bu tür editler olmasından bunu net bir şekilde görebiliyoruz. “Retention edit” adı verilen bu format ile birlikte üçüncü Pivot to Video dönemi başlamıştı. Ancak her geçen gün bu trendin de sonuna geldiğimize dair işaretler artıyor.

Bunun birkaç sebebi var. Birincisi, her Pivot to Video dönemini oluşturan üç aşamanın üçüncüsüne gelmiş olmamız. Bu aşamalar sırasıyla: deney dönemi, fabrika dönemi ve şişkinlik dönemi. Şu anda net bir şekilde şişkinlik dönemine girmiş durumdayız.

Bu aşamadan sonra artık bu trendin yerini başka bir şeyin alması kaçınılmaz hâle geliyor. Çünkü bu aşamada format genellikle düşük kalite içeriklerle anılmaya başlıyor ve platform algoritmaları da bu içerikleri daha az ön plana çıkartmaya başlıyor. Yani bu şekilde içerik üreterek başarılı olma şansınız giderek düşüyor. Eğer şişkinlik döneminin nasıl bir şeye benzediğini merak ediyorsanız bu video çok güzel bir örnek.

İkinci sebep ise bu tür video içerikler üretmenin aşırı pahalı bir iş olması. Çok fazla kurgu gerektiren bu format doğal olarak hem ekonomik anlamda hem de zaman anlamında masraflı bir işe dönüşüyor. Eğer bu formatla MrBeast gibi zirvede kalmak istiyorsanız video başına 3.5 milyon dolar harcamanız lazım. Ama MrBeast bile formatını değiştirmeye ve daha yavaş formatlar denemeye başladı.

Şu anda giderek daha fazla insanın üzerine düşünmeye başladığı konu ise bundan sonraki video trendinin neye benzeyeceği. En sık karşıma çıkan ve potansiyelinin yüksek olduğunu düşündüğüm trend, olabildiğince doğal ve minimum edit ile hazırlanan videoların cazibesinin artması. Şimdiden platformlarda bu tür videoların beklenmedik şekilde popülerleştiğini görüyoruz. 

Aşırı edit ve efektle hazırlanan kısa videolardan olabildiğince az düzenlenmiş, doğallık hissi veren uzun videolara geçiş kulağa ironik gelse de önümüzdeki dönemde internete hakim olma ihtimali en yüksek video formatı bu olacak gibi görünüyor. Tabii eğer bu sıralar kimsenin beklemediği sürpriz bir platform veya format karşımıza çıkmazsa. 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir