Norveçli Aftenposten okurlar için şeffaflık portalı açtı

Getting your Trinity Audio player ready...

Norveç gazetesi Aftenposten, okuyucuların gazetenin habercilik faaliyetiyle ilgili sorularını yanıtlamak ve kafalarındaki soruları gidermek için bir “Şeffaflık Portalı” açtı. Portal, gazetenin nasıl çalıştığını okurlara anlatmayı ve haber üretme sürecini daha şeffaf hâle getirmeyi amaçlıyor.

Gazete yetkililerine göre portal, okuyucuların haberlerin nasıl seçildiği, nasıl araştırıldığı ve yazıldığı, haberlerde hangi kaynakların kullanıldığı ve haberlerin düzenlenme ve yayınlanma süreçlerinde ne aşamalardan geçtiği gibi sorulara yanıt olacak.

“Şeffaflık Portalı” ayrıca okuyuculara, gazetenin habercilik standartları ve etik kuralları hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı verecek.

Aftenposten’in editörü Trine Eilertsen, portalın “okuyuculara güvenlerini kazanmak ve onlara haberlerin nasıl üretildiğini daha iyi anlama fırsatı vermek için” oluşturulduğunu söylüyor.

Trine Eilertsen

Eilertsen, “Okuyucular, haberlerimizi nasıl ürettiğimizi bilmek istiyor ve bu portal bunu yapmanın bir yolu” diyor ve ekliyor, “Onlara, haberlerimizin arkasındaki süreçleri ve kararlarımızı daha iyi anlama fırsatı veriyoruz.”

Gazete yönetimi, portalın diğer medya kuruluşları tarafından da takip edilebileceğini umuyor. Onlara göre portal, okuyuculara, haber verme sürecinin her adımını anlama fırsatı verecek. Haberlerin nasıl seçildiği, nasıl araştırıldığı ve nasıl yazıldığı, kullanıldığı kaynaklar ve editoryal süreç hakkında bilgi verilecek. Portal ayrıca okuyuculara, gazetenin habercilik standartları ve etik kuralları hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı verecek.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments