Reuters yapay zekâyla gazetelerin işini kolaylaştırmaya çalışıyor

Getting your Trinity Audio player ready...

Medyanın ChatGPT’ye odaklandığı bir dönemde, Reuters, müşteri haber odalarına fotoğraf ve video materyali sunan Connect ile alanda kimi yeniliklere imza atıyor.

Connect’in sunduğu yeni yapay zekâ destekli özellikler, gazetecilerin videolarda kişileri ve anları hızla bulmalarına, otomatik zaman kodlu transkripsiyonlar ve çeviriler yapmalarına imkân tanıyor. Kuruma göre bu özellikler, Reuters içeriğini daha hızlı keşfetmeyi ve seçilen platformlara otomatik olarak yayınlamayı kolaylaştırarak gazetecilere zaman kazandırıyor.

Kıdemli ürün müdürü Conor Molumby, gazetelerin ihtiyacının yeniliğin merkezinde olduğunu vurgulayarak, “Tüm kullanıcılar hızlı olmalı, milisaniyeler bile kesilse rekabet avantajı sağlar,” diyor.

Reuters’ın AI tabanlı video keşif özelliklerinden bazıları şöyle:

  • Zaman kodlu konuşmadan metne transkriptler: Bu özellik, videoların içeriğini anında metin olarak analiz ediyor ve kullanıcıların videoyu anahtar kelimeler veya konuşma parçaları ile hızla taramasına olanak tanıyor.
  • Çeviriler: Bu özellik, videoları birden çok dile çeviriyor, böylece kullanıcılar dünyanın her yerinden içerik bulabiliyorlar.
  • Kamuya açık figürlerin tanımlaması: Bu özellik, videolarda görünen kamuya açık figürleri tanımlıyor, böylece kullanıcılar videoyu belirli bir kişi veya olayla ilişkilendirebiliyorlar.

Önyargıya karşı test edildi

Reuters, ortaya çıkabilecek olası problemlere karşı da proaktif davranmak istedi. Bu yüzden müşteri kurumlara sunulan bu yeni özellikler, bölgesel aksanların dönüşümü gibi önyargılara karşı test edildi. Reuters temsilcilerine göre sonuçlar, orijinal materyale bağlı olarak değişse de umut verici. Teknoloji, etik ve sorumlu bir şekilde kullanıldığında haber toplama ve yayınlama işlemini hızlandırma potansiyeline sahip.

“Yapay zekâ tehdit değil fırsat”

Reuters’ın başkanı Sue Brooks, “Yapay zekâ bir tehdit değil, bir fırsat sunuyor,” diyerek yapay zekânın gazetecilik alanındaki önemine vurgu yaptı. Reuters ekibi gelecekte ürünü daha fazla dille genişletmek ve makinelerin içeriği “okumasını” kolaylaştırmak istiyor.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir
Daha fazlasını oku

Haber odasında yapay zekâ: Temkinli bir iyimserlik şart

Yapay zekânın gazetecilikte kullanımı, haberleri özetlemek, iddiaları kontrol etmek, kullanıcı sorularını yanıtlamak ve görseller oluşturmak gibi çeşitli faydalar sağlıyor. Fakat, bu kullanımın potansiyel riskleri arasında yanlış bilgi yayılması, nesnellik eksikliği ve işsizlik endişeleri yer alıyor. Gazetecilikte yapay zekâyla ilerlemek, ilginç bir geleceğin kapılarını aralasa da temkinli ve üretmekten kaçınmayan bir yaklaşım gerektiriyor.