New York Times yapay zekâya karşı önlem aldı

Getting your Trinity Audio player ready...

The New York Times, yapay zekâ (AI/YZ) aracılığıyla içerik kazılmasını önlemek için hizmet şartlarını güncelledi. Yeni şartlar, AI sistemlerinin gazetenin içeriğini kopyalamak ve yeniden dağıtmak için kullanabileceği web tarayıcıları ve otomasyon araçlarını yasaklıyor.

Adweek’in haberine göre The New York Times yönetimi, değişikliğin “AI sistemlerinin gazetenin içeriğini yasa dışı olarak kopyalamak ve dağıtmak için kullanmasını engellemek için” yapıldığını söyledi. Şirket temsilcileri, “Bu tür faaliyetler, telif hakkımızı ihlal ediyor ve okuyucularımızın deneyimini baltalıyor” dedi.

Yeni şartlar, 1 Eylül 2023’te yürürlüğe girecek. The New York Times, değişiklikten önce AI içerik kazıcılarını tespit etmek ve engellemek için yeni teknoloji kullanacağını söyledi.

The New York Times’ın kararı, AI içerik kazıcılarının kullanımına ilişkin artan endişelerin bir sonucu olarak yorumlanıyor. AI içerik kazıcıları, gazeteler, yayıncılar ve diğer kuruluşların içeriğini kopyalamak ve yeniden dağıtmak için kullanılabiliyor.

The New York Times’ın kararının, diğer yayıncıların da AI içerik kazıcılarını yasaklamasına yol açabileceği düşünülüyor. Bu, AI içerik kazıcılarının kullanımını azaltmaya ve telif hakkı ihlallerini önlemeye yardımcı.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir