The Guardian'ın Londra ofisinin dışında NewsLabTurkey ekibi ve eğitmenleri ile The Guardian Foundation'dan iki çalışma ortağımızla birlikte poz verdiğimiz bir fotoğraf.

NewsLabTurkey Londra’da!

n okuyoruz| Bültenden Herkese Merhaba!

Sizlere Londra’dan seslendiğim bu haftanın odağında NewsLabTurkey ekibi olarak Londra’da uzmanlarımız için düzenlediğimiz programımızı ve programda neler yaptığımızı anlattım.

“Ne Okuduk” bölümünde ise Washington Post’un Twitter krizi, Kara Swisher’ın Times’dan ayrılması, Windows’un ciddi güvenlik açığı ve daha fazlası var.

Görüş, yorum ve önerilerinizi her zaman bekliyorum. 

Haftaya görüşmek üzere!

—Ahmet Alphan Sabancı

Masanın üstünde solda sırt üstü duran mavi bir iPhone, ortada klavye kılıfı olan ve ekranında kriptopara borsası grafikleri olan bir iPad ve ona uzanan iki el var. iPad'in arkasına doğru ise altın para gibi görünen bulanık bir grup metal var.
Kanchanara/Unsplash

Bu Hafta Ne Okuduk?

WaPo’da Twitter Krizi

Gazetecilerin Twitter kullanımına dair tartışmalar son haftalarda sıkça gündem konusu oluyor. Fakat bu konudaki en tuhaf ve sorunlu gelişme Washington Post’ta yaşandı.

Post’un gazetecilerinden Felicia Sonmez, yine aynı gazetede çalıştığı Dave Weigel’in fazlasıyla cinsiyetçi bir tweet retweetlediğini görüp bununla ilgili tweet yazınca ortalık bir anda karıştı. Bir yanda Sonmez’i destekleyenler olsa da WaPo yönetimi “konuyu internette paylaştığı için” Sonmez’i cezalandırıyor.

Sonmez daha önce de WaPo yönetiminin sorunlu pratikleri hakkında konuştuğu için sıkıntı yaşamıştı. Fakat bu sefer yönetim çok daha sert bir tepki göstermeye ve Sonmez’i işten çıkarmaya karar verdi. Her ne kadar sendika Sonmez’in haklarını korumak için mücadele edeceğini söylese de yönetimin cinsiyetçi gazeteci yerine bunu gündeme taşıyan gazeteciyi cezalandırmak istemesi sorunun ne kadar derinde olduğunu gösteriyor. Eğer bunu çözemezlerse WaPo için ileride daha büyük sorunlar kaçınılmaz olabilir.

Swisher Vox’a Geri Dönüyor

Kara Swisher, teknoloji gazeteciliği alanındaki en önemli isimlerden birisi. Kendi kurduğu Recode isimli yayın oldukça büyük bir başarı yakalamış ve 2015 yılında Vox Media tarafından satın alınmıştı. 2020 yılında ise Vox’tan ayrılıp New York Times’a transfer olmuştu.

Ancak görünen o ki Swisher girişimci ve deneysel çalışmayı özlemiş. En azından Times’ı bırakıp tekrar Vox’a dönme kararını bu şekilde açıklıyor. Her ne kadar Times için yazdığı köşe ve yaptığı podcast oldukça başarılı olsa da Swisher daha farklı şeyler denemek ve ürettiği işlerin sahibi olabilmek için bu kararı aldığını söylüyor.

Burada da kaçınılmaz olarak daha büyük ve geleneksel medya kurumlarının dinamikleriyle alakalı bazı sorular akla geliyor. Çünkü böyle yapılarda yaptığınız işin tam anlamıyla sahibi olmanız mümkün değil. Eğer Swisher bunun kendisini kısıtlamaya başladığını hissettiyse daha bağımsız olabileceği bir yere gitmek istemesi gayet mantıklı bir karar.

Gazetecilerin Kripto Maceraları

Kriptopara ve blokzincir teknolojileri yaygınlaştıkça etkilerini farklı alanlarda daha sık görmeye başlıyoruz. Elbette medya ve gazetecilik de bundan payını alıyor.

Giderek daha fazla kurumun bir şekilde bu dalgadan nasiplenme çabalarını izlemek oldukça ilgi çekici. Örneğin Time dergisi bu konuda en büyük adımları atan kurumlardan. Dikkat çekici bir diğer hamle de web3 akımından geri kalmamak için bir Discord sunucusu açan GQ’dan geldi.

Ama benim işim bunlar değil, ben kriptopara konusunda iyi haberler yapmak istiyorum diyorsanız, uzun süredir New York Times’da bu alanın özel muhabirliğini yapan David Yaffe-Bellany’nin bu röportajını okumanızı tavsiye ederim. Röportajda ders çıkarılabilecek birçok önemli detay var.

Ciddi Bir Windows Güvenlik Açığı Var

Dijital güvenlik konusundaki haberler genellikle gazeteciler ve medya çalışanları için —eğer alanları değilse— çok da öncelikli olmuyor. Ancak ortaya çıkan yeni bir açık özellikle gazeteciler için büyük bir risk olabilir.

Follina adı verilen güvenlik açığı, özel olarak tasarlanmış bir Word dosyasını kullanıyor ve hızlı bir şekilde sistemde yetki elde edebiliyor. Bu da işi Word ve MS Office dosyalarıyla olan herkesin tehdit altında olması demek. Her ne kadar Microsoft Defender’da güncelleme yapılmış ve Microsoft bir grup tavsiye yayınlamış olsa da henüz açığı kapatmak için bir güncelleme ortada yok.

Bu açık için verebileceğim iki temel tavsiye var. İlki Windows kullanan herkesin Microsoft Defender’ın aktif ve güncellenmiş olduğundan emin olması. İkincisi de bir güncelleme veya Microsoft tarafından yeni bir haber gelene kadar güvenmediğiniz insanlardan gelen Word dosyalarını güvende kalmasını istediğiniz bilgisayarlarda açmamanız. Umarım en kısa zamanda konuyla ilgili daha iyi haberleri de yine buradan paylaşabilirim.

Kısa Kısa

📉 BuzzFeed’in hisse satışına dair koyduğu altı aylık yasağın tamamlanmasıyla birlikte hisse fiyatları düşmeye başladı.

🤔 CNN Trump döneminde aşırı partizanlaşan ekibini elden geçirmeye başlıyor.

🎧 iOS 16 ile birlikte podcast verilerinin kalitesi ve çeşitliliği de artacak.

🍎 Apple’ın WWDC’de açıkladığı her şeyi bu derlemede bulabilirsiniz.

🗽 New York eyaletinde çıkan yeni bir yasa, freelance çalışanların haklarını ciddi bir şekilde iyileştiriyor. Üstelik merkezi orada olan bir şirketle çalışan herkes yasa kapsamına giriyor.

📰 Yeni bir analiz, yayınlar için düzenli okurların daha değerli bir kitle olduğunu tekrar kanıtladı.

The Guardian'ın Londra ofisinin dışında NewsLabTurkey ekibi ve eğitmenleri ile The Guardian Foundation'dan iki çalışma ortağımızla birlikte poz verdiğimiz bir fotoğraf.

Haftanın Odağı: NewsLabTurkey Londra’da!

NewsLabTurkey olarak The Guardian Foundation ile ortak gerçekleştirdiğimiz kuluçka programlarımızın bir parçası da uzman ve mentorlerimizin kendilerini geliştirebilecekleri ve daha iyi eğitimler vermelerini sağlayabilecek imkânlar yaratmak.

Bunun için gerçekleştirdiğimiz programlardan birisi de eğitmenlerimiz ile birlikte Londra’da The Guardian ofislerinde gerçekleştirdiğimiz bir haftalık program. Geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle dijital olarak yapmamız gerekse de bu yıl tekrar gelme şansı bulduk.

Hafta boyunca uzmanlarımız The Guardian’ın farklı birimlerinde çalışan gazeteci ve yöneticilerle kendi uzmanlık alanları başta olmak üzere gazetecilik ve medyaya dair birçok farklı konuda eğitimler ve özel görüşmeler gerçekleştirdi. Amaç mevcut bilgilerini farklı bir bağlam ile geliştirmelerine ve büyük bir medya kurumundaki sürecin arka planına dair merak ettiklerini öğrenme fırsatını vermekti.

Pozitif gazetecilik, iklim gazeteciliği, teknoloji gazeteciliği gibi editoryal başlıklardan; marka farkındalığı, reklam gelirleri, abonelik modelleri gibi iş ve gelir modelleri başlıklarına kadar birçok konuda aldıkları eğitimler ile The Guardian’ın bu süreçleri içeride nasıl yönettiklerini öğrenme fırsatı buldular. 

The Guardian’ın yanı sıra BK merkezli farklı yayınlar ile de görüşme ve onların tecrübelerini dinleme fırsatı bulduk. Elbette bütün bu görüşmeler sırasında bizler de Türkiye’yi ve kendi tecrübelerimizi onlara aktarma ve üzerine konuşma şansı edindik.

Dünyanın en büyük medya merkezlerinden birisi olan Londra’da işlerin nasıl yürüdüğünü görmek, pandemi sonrasında nelerin değiştiğini gözlemlemek ve bunları yorumlamak kesinlikle yenilikçi fikirlere kapı aralıyor. Aynı zamanda kendi tecrübelerimizle bunu kıyaslamak ve öğrendiklerimizi bir bağlama oturtmak da bunları pratiğe dökmek için düşünme fırsatı verdi.

Daha hafta bitmeden uzmanlarımız önümüzdeki programlar için nasıl yenilikler ve geliştirmeler yapacaklarını düşünmeye başladı. Bu haftanın önümüzdeki eğitim ve kuluçka programlarını nasıl etkileyeceğini görmeyi heyecanla bekliyorum.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir