Bir FUT polisiyesi: FIFA serisi neden öldü?

Getting your Trinity Audio player ready...

2004 futbol oyunları dünyası için unutulmaz bir yıldı.

Tarihin en başarılı teknik direktörlük simülasyonu Championship Manager adeta ikiye bölünmüş, eski oyunun sahipleri Football Manager ismiyle yola devam ederken CM serisi de yeni oyununu çıkarmıştı. Hangisinin daha başarılı olacağı başta merak konusu olsa da cevap çok kısa süre içinde kendini belli etmişti. İçerik, ismi kısa sürede alt etti. Artık yeni nesillere, “Zamanında CM derdik biz bu oyuna” diyen “boomervari” konuşmalar yapan 30 yaş üstü insanlar olarak hayatımızı sürdürüyoruz. Football Manager tıpkı Tanrıların Titanları yenip yerine geçmesi gibi CM serisinin sonunu getirmişti. Tarih ders almak isteyenler için hep iyi bir kılavuzdur. Tanrıların Titanları; FM’nin de CM’yi yenmesi, EA Sports’un gelmiş geçmiş en büyük futbol oyunu için de yol göstermişe benziyor.

FIFA lisanslı oyunların 90’lı yıllarda yaşadığı patlamadan bu yana serinin iyi, belki dönem dönem oynanış olarak da daha kullanıcıyla bütünleşmiş rakipleri oldu. Winning Eleven ve elbette PES serisi 15-20 yıl FIFA serisinin rakibi olmak için mücadele verdi. Hatta hâlâ zamana direnip PES 2013’ten vazgeçmeyen Türk oyun hayranları da var ancak FIFA özellikle son yıllarda rakiplerinin üzerinden silindir gibi geçen bir sihri hayatımıza sokarak mutlak gücünü ispatladı: Oyuncuların sahibi gibi hissedebilmek ya da oyunun müptelalarının çoktan anladığı haliyle Ultimate Team ya da benim tabirimle FUT Cehennemi.

Ultimate Team modunun, EA Sports’a 2021 yılında getirdiği tahmini gelir tam 1 milyar 672 milyon dolar. Bilmeyenler için FUT, standart takım veya oyuncularla değil, kendi kulübünüze oyuncuların özelliklerini barındıran kartlara sahip olarak inşa edebileceğiniz, sezon sonuna kadar sizi online bir yarışın içine alan bir rekabet modu. EA bunun farkında mıydı bilmek mümkün değil belki ama 2021’den bu yana kripto varlık dünyasını kasıp kavuran NFT, bence başarılı Türkçe çevirisiyle Nitelikli Fikri Tapu kavramının bu kadar başarılı olmasındaki motivasyon FUT müdavimlerinin milyar dolarlık bir sektör yaratmasıyla aynı damarlardan besleniyor ve elbette EA Sports da şu soruyu soruyor: Neden bu pastayı FIFA ile bölüşeyim?

FIFA elbette en yetkili ve üst düzey futbol kurumu olarak oyunlar için en hızlı lisanslama yolunun yani musluğun başını tutuyor. EA Sports’un bugünkü eşsiz konumunun ilk evrelerinde de bu resmiyet, FIFA’yı avantajlı kılıyordu. Özellikle 2000’lerin ortasından itibaren neredeyse 10 yıl boyunca birçok ülkede oyunu oynanabilirlik ve eğlence açısından PES serisinin gerisinde konumlayan çok ciddi bir kitle mevcuttu. FIFA serisi, henüz FUT moduyla altın vuruşu yapmadan önce hep FIFA ismi ve bu ismin getirdiği resmi lisanslama kolaylıklarıyla zeminini koruyordu. Kart sahibi olarak takım kurma fikrinin, bence erken dönem futbol NFT’leriyle ulaştığı başarı ise bu ortaklığı ve dengeyi bozdu. Öncelikle artık gerçekçi bir rakip yoktu. Futbol oyuncuları artık hafta sonlarını FUT Hafta Sonu Ligi’nde 40 maçı tamamlayıp alacakları dereceler için yarışıyordu.

Rekabet artık oyunların motorları, oynanırlıkları arasında değil, sahneler arasında olmalıydı ve FIFA serisinin bu konuda gerçekçi bir rakibi bile yoktu. Yani denge bozulmuştu. FIFA isminin getirdiği resmiyet en önemli unsur değildi ve ihtiyaç azalmıştı. FUT, FIFA isminin önüne geçmişti.

Her ne kadar FIFA, kendi oyununu çıkaracağını ilan etmiş olsa da tarih, CM ve FM’yi aynı dönemlerde deneyimlemiş bizim nesle sonucun ne olacağını açıkça gösteriyor. EA’nın yeni serisi EA Sports FC’nin benimsenmesi halinde, belli ki bir 10 yıl sonra 2000 sonrası doğumlu insanlar kendilerini, “FIFA’yı hatırlar mısınız?” derken ve boomer olup olmadığını sorgularken bulacak. Fakat sorunun cevabı burada bitmiyor. EA’nın önünde artık PES serisi ya da lisanslamasıyla Demokles’in kılıcı gibi önlerinde duran FIFA’dan çok daha büyük bir rakip var: NFT’ler.

Çocukluğumuzdaki futbolcu kartlarına sahip olma tutkusunu gerçek bir deneyime dönüştüren NFT’ler artık Sorare, RealFevr gibi playformlar aracılığıyla “tam teşekküllü” haklarıyla birlikte hayatımıza girmiş durumda. Her ne kadar yüksek gelirler getirmeye devam etse de FUT modu kartları sezon başından itibaren değeri düşen, her yeni çıkan kartla eskiyen ve sezon bitimine doğru tamamen anlamını yitiren, zamanlı yatırımlar. İnsanlar artık NFT deneyimine alışmaya başlamışken yıl 2010’muş gibi geçici kartların ömrü de bir noktada tükenecek.

EA için soru açık; NFT deneyimi FUT Cehennemi’ni ne kadar ehlileştirebilecek? FIFA ile bu yeni nesil geliri paylaşmayı reddeden EA, yeni oyunuyla kullanıcılarına bu imkânı ne zaman sunacak?

“Futbol sadece futbol değildir” artık Klişeler Kütüphanesi’nin baş köşesinde duran tespitlerden bir tanesi ama klişeler biraz da klasiktir ve doğrudur. EA’nın, yeni serisinin artık oyun olmaktan çıktığını ne zaman kabul edeceğine göre bence EA Sports FC’nin geleceği şekillenecek. FIFA değil belki ama bu gerçeğe gözlerini kapatmak, Electronic Arts’ın kendi rakibini kendisinin yaratmasının önünü açabilir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir