ABD'deki eski gazete otomatlarından bir tanesi.

Okur desteğini doğru şekilde almak

NLTR Ne Okuyor’un 23 Mayıs sayısından selam! Bu haftanın anahtar kelimeleri: abonelik, Google Docs, AP, dijital şiddet.

NewsLabTurkey Ne Okuyor’dan Herkese Merhaba!

⏱ Bu hafta bültenimiz 1374 kelime, okuma süresi yaklaşık 6 dakika.

Bu haftanın odağında okur temelli gelir modellerinde özellikle dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm noktaları ele aldım. Uzun ömürlü bir gelir modeli inşa etmek isteyenler için faydalı olacağını düşünüyorum.

“Ne Okuyoruz” bölümünde ise Google Docs’a gelen yenilikler, gazeteciliğin varoluşsal sorunları ve Gazze’de vurulan medya binası gibi başlıklar var.

Görüş, yorum ve önerilerinizi her zaman bekliyorum. 

Haftaya görüşmek üzere!

—Ahmet A. Sabancı

Google Workspace'in yeni özelliklerinin ekran görüntüsü.
Google

Bu hafta ne okuduk?

GOOGLE DOCS’TA YENİ ÖZELLİKLER

Geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle iptal edilen Google I/O, bu yıl geçtiğimiz günlerde başladı. Şu ana kadar yapılan duyuruların hemen hepsi yazılım ve servis cephesinden geldi. Aralarında bülten okurları için en ilgi çekici olacağını düşündüğüm ise Google Docs ve Workspace alanındaki yenilikler.

Google’ın “smart chips” adını verdiği yeni özellik, Workspace ürünün parçası olan her şeyi (Meet, dökümanlar, taslaklar…) mevcut dosya içerisine ekleme ve ekibiniz ile birlikte çalışırken bunları mevcut dosya üzerinden kullanma imkânı sağlıyor. Bu sayede bir Google dökümanı üzerine çalışırken başka dosyaları içerisine eklemek, oradan görev oluşturmak gibi birçok şeyi aynı ekranda yapmanız mümkün olacak.

Her ne kadar Google Docs için yeni geliştirmeler yapılıyor olması güzel bir haber olsa da, bunun ne kadar yeterli olacağı da tartışma konusu. Google büyük anlamda MS Office ile rekabetinde önde olsa da “power user” dediğimiz daha teknik özellikler arayan kesim için yetersiz kalıyor. Akademi ve devlet kurumları dışında kimse Word kullanmak bile istemiyor ama söz konusu daha gelişmiş işler yapmak olduğunda Google Workspace ürünleri yerine Airtable, Notion, Roam gibi alternatifler öne çıkıyor. Bu konuda Google’ın bir hamle yapıp yapmayacağı ise herkesin merak konusu.

GAZZE’DE VURULAN MEDYA BİNASI

İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği operasyonlar ve devamında başlayan çatışma 67’si çocuk 244 kişinin ölümünün ardından Cuma sabahı başlayan ateşkes ile şimdilik sona ermiş görünüyor. Bu süreç içerisinde yaşanan ciddi gelişmelerden birisi, İsrail ordusunun Gazze’de büyük medya kurumlarının ofislerinin de bulunduğu bir binayı bombalamasıydı.

İsrail ordusunun yalnızca bir saat önceden uyarı vererek “Hamas’ın kullandığı” iddiasıyla bombaladığı bina, Associated Press ve Al Jazeera gibi kurumların Gazze ofislerinin de olduğu ve herkes tarafından bilinen bir binaydı. Can kaybı yaşanmamış olsa da medyanın bu kadar açık bir şekilde hedef alınması uluslararası tepkiye neden oldu. AP, İsrail ordusunun gerekçelerini yalanlarken İsrail tarafından bu iddialarına dair hiçbir kanıt sunulmadı.

AP’nin İsrail yüzünden yaşadığı bir diğer sıkıntı da çalışanlarından birisinin ABD’li muhafazakârlar tarafından hedef alınması oldu. 3 Mayıs’ta AP’de çalışmaya başlayan yeni mezun gazeteci Emily Wilder, öğrencilik zamanında Filistin’i destekleyen aktivist eylemler gerçekleştirmesi sebebiyle hedef alındı. Bu süreçte İsrail ordusunun bombalama için kullandığı bahane, Wilder üzerinden tekrar dile getirildi. Ne var ki AP, gazetecisini bu saldırılar karşısında savunmak yerine çalışanlarına gönderdiği kısa bir duyuru maili ile Wilder’ın işine son verdiğini açıkladı. 

Alakalı: Her ne kadar sürekli sansürlendiklerini iddia etseler de ABD’li muhafazakârlar sevmedikleri kişileri işsiz bırakmak konusunda fazlasıyla başarılı. Geçtiğimiz hafta Pulitzer ödüllü araştırmacı gazeteci ve MacArthur Fellow Nikole Hannah-Jones, University of North Carolina’da kadro almanın eşiğinden döndü. Sebebi ise muhafazakâr kesimin üniversite yönetimi üzerinde kurduğu baskı, çünkü Hannah-Jones başarılı kariyerinin yanı sıra ABD’de köleliğin tarihini inceleyen “1619 Project”in de yaratıcısı.

GAZETECİ KADINLAR DİJİTAL ŞİDDETİN EN BÜYÜK HEDEFİ

Dijital şiddet hemen herkesin tanık olduğu bir sorun ama yapılan birçok araştırma, hedefe en sık alınan grupların gazeteciler, kadınlar, LGBTİ+ bireyler ve azınlık gruplar olduğunu tekrar tekrar gösteriyor.

Hem kadın hem gazeteci olmak bu saldırılara daha fazla maruz kalmak demek. UNESCO tarafından talep edilen araştırma bunu açık bir şekilde gösteriyor (PDF linki). Yaklaşık her dört gazeteci kadından üçü, dijital saldırılara maruz kalıyor. Bunlar içerisinde iftiradan hakarete, tehditten iş kaybına kadar giden uzun bir liste var. Bir üstteki gündem maddemizdeki iki ismin de kadın olması bu yüzden bir tesadüf değil.

Maalesef içinde bulunduğumuz koşullar bu sorundan yakın zamanda kurtulabileceğimize dair bir umut vermiyor. Umutsuzluk öyle bir noktaya vardı ki yapılan yeni bir araştırma gazetecilik öğrencilerine internette güvende kalmayı da öğretmek gerektiğini söylüyor.

GAZETECİLİĞİN VAROLUŞSAL SORUNLARI

Geçtiğimiz dönemde yaşanan gelişmeler ile birlikte gazeteciliğin kendisini ve sorunlarını daha derin bir şekilde tartışmaya başladık. Bir yandan her yeni araştırma durumun ciddiyetini tekrar gözler önüne sererken, diğer yandan gazeteciliği nasıl düzeltebileceğimizi düşünüyoruz.

Columbia Journalism Review tüm bunları ele almaya karar verdi ve özel bir sayı yayınladı. “The Existential Issue” adını verdikleri bu özel sayı, gazeteciliği ve bu işi yapanları farklı perspektiflerden ele alıyor ve en temel soruları sorup cevaplamaya çalışıyor. Gazeteciliğe dair varoluşsal tartışmaları giderek daha sık görmeye başladığımız bu dönemlerde konu üzerine düşünmek isteyenler için kesinlikle çok faydalı olacak bir sayı ortaya çıkmış.

KISA KISA

🤥 Graphika tarafından yapılan yeni bir araştırma, Guo Wengui tarafından yönetilen kapsamlı bir dijital yanlış bilgi ağını gözler önüne seriyor.

📺 AT&T ve Discovery şirketleri bir araya gelerek Netflix ve Disney’in dijitaldeki hâkimiyetine rakip olabilecek bir girişim başlatıyor.

🪙 Kripto para sektörünün devlerinden Coinbase, kendi medya kanalını kurmaya karar verdi.

🍎 Her ne kadar duruşunu dünyanın hemen her yerinde koruyabilse de Apple’ın Çin’de iş yapabilmek için verdiği tavizlerin seviyesi çok büyük.

🇧🇾 Belarus’un en büyük haber sitelerinden Tut.by devlet tarafından kapatıldı ve çalışanları gözaltına alındı.

🦻 The Guardian, Dünya Erişilebilirlik Farkındalığı Gününde Google ile birlikte sesli hikâye anlatımı projeleri Auditorial’ı duyurdu.

🐦 Uzun zamandır sistemi kapalı olan ve sadece gizli yollarla alınması mümkün olan Twitter hesap onayı, önümüzdeki haftalarda tekrardan herkese açılacak. Bu sefer sistem kullanımı daha kolay ve sınırları daha da belirli bir şekilde geri geliyor.

🗯 CaliberAI, yapay zekâ yoluyla muhabirlere ve editörlere haber metinlerinde iftira ve karalama olarak görülme riski taşıyan bölümleri bulmak için yardım etmeyi amaçlayan yeni bir girişim.

🧐 İnternette sağlıklı bir şekilde bilgiye erişmek için yalnızca eleştirel düşünmeye değil, eleştirel görmezden gelmeye de ihtiyacımız var.

Haftanın odağı: Okur desteğini doğru şekilde almak

Söz konusu bir gelir modeli inşa etmek olduğunda, özellikle de abonelik gibi bir sistem düşünüyorsanız bunu doğru bir şekilde yapmanın büyük bir önemi var. Sadece dijital yapıyı kurup ardından insanların para ödemeye başlamasını beklemek pek işe yaramıyor.

Başarılı bir şekilde bu sistemi kurabilmek için özellikle dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm iki nokta var. Bunlardan birincisi değerinizi doğru ifade edebilmek. Bahsettiğim basit bir yayın politikası ya da reklam sloganı değil; gerçekten bir gazete veya yayın kurumu olarak neden değerli olduğunuzu, neden maddi olarak desteklenmeye değer olduğunuzu iyi anlatabilmeniz gerekiyor. Burada bir alışverişin gerçekleşeceği gerçeğini unutmamak lazım. İnsanlar size neden para verdiklerini ve bunun karşılığında ne alacaklarını açık bir şekilde görebilmeli. Bu karşılık sadece sizin gazetecilik yapmanıza devam etmenize destek olmaktan ibaret bile olsa bunu iyi bir şekilde ifade edebildiğiniz zaman fazlasıyla etkili olacaktır.

Örneğin New Naratif’in farklı abonelik seviyeleri arasında ödenen miktar farkı büyük olsa da elle tutulur diyebileceğimiz ekstralar çok az. Fakat aboneleri ve okurları ile gerçekleştirdikleri sohbetler ve yaptıkları analizler sonucunda, ekledikleri tek satırın çok büyük bir etkisi olduğunu anladılar. O satırda söyledikleri ise “üst seviyeye geçtiğinizde X sayıda insanın da yazdıklarımızı ücretsiz okuyabilmesine katkıda bulunacaksınız”dı. “Geliri benim kadar yüksek olmayanların da bu gazeteciliğe erişebilmesine yardımcı olmak” motivasyonu, New Naratif okurlarının daha fazla katkıda bulunması için oldukça güçlü bir motivasyon olmuş.

Böyle başarılı bir abonelik temelli gelir modeli ortaya çıkartabilmek için ihtiyacınız olan ise önemli gördüğüm ikinci nokta: Okurunuzu ve kitlenizi tanımak. Bahsettiğim tanıma yalnızca basit Google Analytics verilerini incelemek değil, daha derin bir ilişki kurabiliyor olmanız da giriyor. Okurlarınızın neyi önemsediğini, neden sizi tercih ettiğini ve bunların nasıl bir abonelik veya destek modeline dönüşebileceğini anlayabilmeniz lazım. 

Kabul etmemiz gereken bir gerçek varsa o da içerisinde çalıştığımız alanın büyük anlamda hizmet sektörünün bir parçası olduğu. Okurlara ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda bilgi servis ediyoruz ve bunu ekonomik anlamda da başarılı kılabilmek için onları daha iyi tanımak ve anlamak gerekiyor. Bu demek değil ki onlar ne istiyorsa onu yapacaksınız. Aksine, asıl odaklanmanız gereken yayınınız etrafında oluşan topluluğu keşfetmek ve onları tanımak olacak. Ancak bu sayede onlara nasıl daha iyi bir hizmet sunabileceğinizi anlayabilirsiniz.

Anlattıklarımın çok zor ve zaman isteyen şeyler olduğunun farkındayım. Fakat sürdürülebilir ve uzun ömürlü bir gazetecilik için işin ekonomik kısmına da özen göstermek ve hassas bir şekilde çalışmak gerekiyor. Söz konusu okurlarınızı merkeze alan bir gelir modeliyse de onlarla doğru şekilde iletişim kurabilmenin ve gerçekten faydalanabilecekleri gazeteciliği sunmanın önemi daha da artıyor.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir