Osmaniye’den Mustafa Bardak anlatıyor

Getting your Trinity Audio player ready...

Gazeteci Perihan Kaya’nın hazırladığı 7 Soru 7 Cevap programımız Osmaniye’den deneyimli gazeteci Mustafa Bardak’ı ağırladığı 20. ve son bölümüyle yayında.

Bardak, Osmaniye’nin Dereobası köyünde 1959 yılında doğdu. İlkokulu Köyünde, Ortaokul ve Endüstri Meslek Lisesi’ni Osmaniye’de tamamladı. İstanbul DGSA’deki öğrenimini ekonomik nedenlerle yarıda bıraktı. Ortaokul öğrencisi iken yazmış olduğu şiirlerini yayınlatmak üzere tanıştığı yerel Hakikat Gazetesi’nde muhabirlik merakı üzerine haberler yapmaya başladı.

Yerel, bölgesel ve ulusal gazeteler ile bazı TV kanallarında Osmaniye Muhabirliği ile Radyo ve TV program sunuculuğu, yerel radyo işletmeciliği ve ORT TV Genel Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulundu. 1988 tarihinde haftalık Topluma Yeni Bakış Gazetesi’ni kurdu. 2005 yılında kurucu başkanlığını üstlendiği Osmaniye Ozanlar Şairler ve Yazarlar Derneği (OŞYAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı, Medya ve Yeni Bakış Gazetelerinin sorumlu yazı işleri müdürlüğü görevlerini sürdürüyor. Ayrıca Şelale Dergisi’nin sahibi.

Bardak, 46 gazetecilik hayatı boyunca birçok kitap çıkardı ve ödüle layık görüldü.

Bardak’ın gazetecilik tanımı ne? Gazeteci olmaktan pişmanlık duyduğu oldu mu? Yaşadığı zorluklar neler? #Yerel ya da bölgesel yayınlarda neyi değiştirmek isterdi? Osmaniye’de yaşayan bir #gazeteci olarak bir gününü nasıl geçiriyor?

Türkiye’nin yerel gazetecilik alanı ziyadesiyle geniş. Her ilde, her ilçede varoluş savaşı veren bir gazeteciye veya gazeteye rastlamak mümkün. 7 Soru 7 Cevap’ta bugüne dek aynı soruları sorup kimi zaman benzer kimi zaman apayrı yanıtlar aldık. Değişmeyen bir diğer şey de yaşanılan onca zorluğa rağmen gazetecilerin meslek aşkıydı. Bu program ile 20 gazetecinin hikâyesini dinleme fırsatı bulduk. Dinleyen, paylaşan herkese teşekkürler.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir