Adana’dan Mehmet Uluğtürkan anlatıyor

Getting your Trinity Audio player ready...

Gazetecilik uzun süredir Türkiye’deki en tartışmalı mesleklerden biri. Ama tartışmalar çoğunlukla ya birkaç büyük şehirdeki gazetecinin ya da çok okunan kimi köşe yazarlarının şahsı etrafında gerçekleşiyor.

7 Soru 7 Cevap #podcast serisi ekseriyetle büyük şehirlere ve ulusal medya eksenine sıkışmış gazetecilik tartışmasını, gazetecilik pratiğinin şevk ve tutkuyla sürdüğü yerel medya alanına taşıyor.

Bu seride, basılı gazetelerin ilk sayfalarında kendine yer bulamayan, adli bir haber olmadıkça televizyonlardaki ana haber bültenlerine giremeyen illerin medya kuruluşlarında çalışan yerel ve bölgesel gazetecilerle hem kendi deneyimlerini hem de günümüzdeki gazeteciliğe ilişkin düşüncelerini konuştuk.

Gazeteci Perihan Kaya’nın hazırladığı bu seri yedi soru etrafında Türkiye’nin unutulmuş şehirlerindeki gözden kaçmaması gereken hikâyelerin peşinde koşan gazetecilere ses vermeyi amaçlıyor.

Bu bölümde konuğumuz Adana’dan Mehmet Uluğtürkan.

Mehmet Uluğtürkan, 1989 yılında muhabir olarak gazetecilik kariyerine başladı. 1998-2004 yılları arasında Adana Sanayi Odası Basın Danışmanlığı görevini yürüttü. 2008’de ortağı Esra Özden’le birlikte Türkiye’nin ilk bölgesel ekonomi yayını Refleks Gazetesi’ni kurdu. 2009 yılında yaptığı bir haberle, Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen yarışmada “Araştırma” dalında Türkiye birincisi oldu. Onlarca kuruluştan mesleki ödüller aldı. Hürriyet Gazetesi Çukurova GAP yayınında bir yıl kadar köşe yazarlığı yaptı. Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak Ekonomi Gazeteciliği dersi verdi. 

Ekonomi Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir. 

Doğan Kitap’tan yayınlanan Madalyasız, İnkılap Kitabevi’nden çıkan Kayıp Sancak adlarında çok satanlar listesine giren iki Kurtuluş Savaşı romanının yazarıdır. 

Uluğtürkan’ın gazetecilik tanımı ne? Gazeteci olmaktan pişmanlık duyduğu oldu mu? Yaşadığı zorluklar neler? #Yerel ya da bölgesel yayınlarda neyi değiştirmek isterdi? Adana’da yaşayan bir #gazeteci olarak bir gününü nasıl geçiriyor?

Umarız siz de dinlemekten bizim kadar keyif alırsınız.

İyi dinlemeler!


Yorum ve önerilerinizi iletisim@newslabturkey.org adresine bekliyoruz.

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Arif Kaya
Arif Kaya
2 yıl önce

Perihan Kaya sizi zevkle takip ediyoruz. İnatçı, esprili, zevkli ve tarafsız. Başarılar diliyoruz.

İlginizi çekebilir