İzmir’den Halil İbrahim Hüner anlatıyor

Getting your Trinity Audio player ready...

Gazetecilik uzun süredir Türkiye’deki en tartışmalı mesleklerden biri. Ama tartışmalar çoğunlukla ya birkaç büyük şehirdeki gazetecinin ya da çok okunan kimi köşe yazarlarının şahsı etrafında gerçekleşiyor.

7 Soru 7 Cevap #podcast serisi ekseriyetle büyük şehirlere ve ulusal medya eksenine sıkışmış gazetecilik tartışmasını, gazetecilik pratiğinin şevk ve tutkuyla sürdüğü yerel medya alanına taşıyor.

Bu seride, basılı gazetelerin ilk sayfalarında kendine yer bulamayan, adli bir haber olmadıkça televizyonlardaki ana haber bültenlerine giremeyen illerin medya kuruluşlarında çalışan yerel ve bölgesel gazetecilerle hem kendi deneyimlerini hem de günümüzdeki gazeteciliğe ilişkin düşüncelerini konuştuk.

Gazeteci Perihan Kaya’nın hazırladığı bu seri yedi soru etrafında Türkiye’nin unutulmuş şehirlerindeki gözden kaçmaması gereken hikâyelerin peşinde koşan gazetecilere ses vermeyi amaçlıyor.

Bu bölümde konuğumuz İzmir’den Halil İbrahim Hüner.

Hüner, 1961 yılında Şanlıurfa’da doğdu. 1976 yılında Ege Telgraf Gazetesi’nde foto muhabiri olarak mesleğe başladı. İzmir Akşam Ticaret Lisesi’nden mezun oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 2. sınıfından ayrıldı. Demokrat İzmir Gazetesi, Hürriyet Haber Ajansı, Güneş Gazetesi, Yeni Asır Gazetesi, Milliyet Gazetesi ve Anadolu Ajansı’nda foto muhabiri, muhabir, editör ve haber müdürü olarak çalıştı. 4 Kasım 2011’de Anadolu Ajansı’ndan emekli oldu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) adına İzmir Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu’nda 4 yıl süreyle görev yürüttü. İGC kontenjanından Basın İlan Kurumu (BİK) yerel basın denetçiliği görevini 2 yıl sürdürdü. TGS adına Başbakanlık Basın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Kartları Komisyonu’nda 2,5 yıl başkan vekilliği görevinde bulundu.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) İzmir Şubesi’nde bir dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı. TFMD’nin İzmir’deki kurucuları üyelerindendir.

1984 yılında Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi oldu. TGS İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, TGS Genel Merkez Denetleme ve Disiplin Kurulu üyeliklerinde bulundu. Çalıştığı işyerlerinde TGS işyeri temsilciliği yaptı. 3. dönemdir TGS İzmir Şubesi Başkanlığı görevini sürdürüyor. Ayrıca turizmnews.com internet sitesinin İzmir temsilciğini yapıyor.

Hüner’in gazetecilik tanımı ne? Gazeteci olmaktan pişmanlık duyduğu oldu mu? Yaşadığı zorluklar neler? #Yerel ya da bölgesel yayınlarda neyi değiştirmek isterdi? İzmir’de yaşayan bir #gazeteci olarak bir gününü nasıl geçiriyor?

Umarız siz de dinlemekten bizim kadar keyif alırsınız.

İyi dinlemeler!


Yorum ve önerilerinizi iletisim@newslabturkey.org adresine bekliyoruz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir