Ücretsiz kablosuz internet ağlarına dikkat

Artık akıllı telefonlarımız ve dizüstü bilgisayarlarımızla mobil bir hayat yaşıyoruz. Her an her yerde internete bağlanıp, bir dosya/fotoğraf paylaşımı yapmamız ya da haber dosyası göndermemiz gerekebiliyor. Günümüzde birçok noktada ise halka açık kablosuz internet hizmeti bulunmakta. Artan mobil veri masrafları ve kısıtlı kotalar sebebiyle çoğu gazeteci için de bu halka açık noktalardaki kablosuz internet adeta birer nimet niteliğinde. Ancak bu halka açık internet hizmetine bağlandığımızda cihazlarımızdaki bilgiler, çalıştığımız kurumda ya da evde olduğundan çok daha fazla gizlilik ihlaline ve saldırısına uğrama riski taşıyor. Üstelik çoğu kişi kısa süreliğine ücretsiz bir kablosuz internet ağına bağlanarak işlemlerini gerçekleştirmenin zararı olmayacağını düşünüyor.

Ancak bu düşünce tamamen yanlış. Kötü niyetli bilgisayar saldırganları tarafından kontrol edilen ücretsiz bir internet ağına bağlandığınızda hesaplarınızın parolaları dışında daha önemli şeyleri kaybedebilirsiniz, örneğin cihazınızdaki kritik kişisel bilgileri, paylaştığınız dosyaları…

Siber saldırı riski taşıyan 5 kablosuz internet noktasına örnekler:

Havaalanları

Havaalanlarında gerçekleştirilen sosyal deneylerde birçok kişinin güvenli olmayan “Free Airport Wi-Fi” ve benzer isimli ağlara hem mobil cihazları hem de dizüstü bilgisayarları ile bağlandıkları görülmekte. Havaalanlarındaki fiziksel güvenlik çok sıkı olsa da, ücretsiz kablosuz internet ağlarında hâlâ iyileştirilmesi gereken noktalar mevcut. Güvenli olmayan ve siber saldırganlarca kontrol edilen bu ağlara bir kere bağlandığınızda, saldırganlar şifrelerinizi toplamaya başlayabiliyor.

Toplu Ulaşım

Artık birçok toplu ulaşım aracında belediyeler ya da şehirlerarası ulaşım firmaları kablosuz internet hizmetini ücretsiz olarak sunmakta. Bir yerden bir yere giderken harcadığınız zamanda akıllı telefonunuz ya da dizüstü bilgisayarınızla o kablosuz ağa bağlanmak ve bazı işlerinizi halletmek isteyebilirsiniz. Kötü niyetli kişiler ve siber saldırganlar tarafından idare edilen bu ağlara bağlanmanız bu kişilerin cihazınıza erişim hakkı vermenize ya da internette yaptığınız işlemleri takip etmelerine neden olabilir.

Oteller

Misafirler, içinde otelin adının geçtiği ağ isimlerinden şüphelenmedikleri için oteller de kötü niyetli kişilerin sizin bilgilerinizi çalabilmek için kullandıkları en popüler yerlerden biri. Bu nedenle bulunduğunuz otelde resepsiyonu arayarak otelin resmi kablosuz ağının ismini ve parolasını sormak iyi bir fikir olabilir. Şifresiz ve benzer isimli bir kablosuz ağı tespit ettiğinizde yapabileceğiniz en iyi şey yetkililere bildirmek.

Kafeler

Mobil durumda olduğunuz ve kendi mobil internet paketinizi kullanmak istemediğinizde yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri kuşkusuz yakınınızdaki bir kafeye oturup bilgisayarınızda gerekli işleri halletmek olacaktır. Ancak söz konusu kafe güvenli olmayan bir kablosuz ağ bağlantısına sahip ise yine kötü niyetli kişilerin saldırılarına maruz kalabilirsiniz ve internet bağlantınız sırasında yaptığınız işlemler izlenebilir. Zira güvenli olmayan bir kablosuz ağa bağlı kötü niyetli kişiler birkaç program aracılığıyla internetteki trafiğinizi izleyebilirler.

Mobil Veri ve VPN Kullanın!

Gerçekten internette bir işlem yapmanız gerektiğinde mobil internet paketinizi kullanın. Eğer mobil internet paketinizi kullanmak istemiyor ve halka açık kablosuz bir ağa bağlanmak zorundaysanız güvenli bir VPN bağlantısı sağlayın. Aksi hâlde akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayarınızdaki verilerin ve o an internette yaptığınız işlemlerin kötü niyetli kişilerce ele geçirilmesine izin vermiş olursunuz.

İlginizi çekebilir