6 Şubat Depreminin Ardından

Getting your Trinity Audio player ready...

NewsLabTurkey ekibi olarak yaşanan deprem sebebiyle herkes gibi büyük üzüntü içerisindeyiz. Yakınlarını kaybeden herkese sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Yurttaşların hakikate ulaşmasında en önemli yöntem olan bağımsız gazeteciliğin afet öncesinde ve sonrasındaki önemini bu süreçte daha iyi anladığımızı umuyoruz. Türkiye’nin her yerinden gazeteci arkadaşlarımız şu an hakikati açığa çıkarmak üzere deprem bölgesindeler. Bazen arama kurtarma çalışmalarına katılıyorlar, bazen olan biteni haberleştirmeye çalışıyorlar. Dürüst, etik ve karar vericileri hesap verebilir kılma amacı taşıyan bir gazetecilik anlayışının bu tür büyük felaketlerin hem sorumlularını ortaya çıkarabileceğine hem de felaketleri önleyebileceğine inanıyoruz. Böyle bir dönemde sosyal medya engellemeleri, sansür, hukuki süreçlerle tehdit etme gibi eylemlerin insan hayatına kasteden ve ifade özgürlüğü gibi çok temel özgürlüklerimizi ihlal eden eylemler olduğunu düşünüyoruz.

İyileşmesi zor bir süreçte olduğumuzun farkındayız. Bu süreçte yoğun bilgi akışı içerisinde kalabalık yaratmamak ve insanların akut ihtiyaçlarına yönelik paylaşımların görünür olmasına engel olmamak için sosyal ağ hesaplarımızdan çalışmalarımıza dair paylaşımlar yapmamayı daha doğru buluyoruz. Bir medya destek aktörü olarak bölgedeki haber odalarına ve gazetecilere yaralarını sarma ve kurumlarını bağımsız, güçlü aktörler olarak yeniden inşa etme konusunda destek vermeye odaklanacağız. 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments