Ücretsiz video düzenleme araçları

Getting your Trinity Audio player ready...

Günümüzde video tabanlı sosyal medya platformlarının gittikçe yaygınlaşması ile birlikte video içeriğin gücü ve önemi günden güne artıyor. Buna paralel olarak, video platformlarının birçoğu kendi video düzenleme olanaklarını sağlasa da, bu olanaklar genel olarak video düzenleme yazılımları ile boy ölçüşecek kadar detaylı konumda olmuyor. Bu yüzden video düzenleme araçları hâlâ son derece faydalı ve gerekli konumda. Daha büyük video projeleri için genel olarak yüksek lisans ücretlerine sahip Adobe Premiere, Vegas Pro, Final Cut Pro gibi programlar kullanılıyor olsa da, bu programlara alternatif olarak kullanılabilecek birçok ücretsiz alternatif de bulunmakta.

Bu yazıda ücretsiz video düzenleme araçlarına ve nasıl kullanıldıklarına odaklanıyoruz.

Adobe Premiere Rush

Adobe Premiere Pro’nun basitleştirilmiş hali olarak tanımlayabileceğimiz Adobe Premiere Rush’ın ücretsiz sürümü, video düzenleme araçlarına çok hakim olmayan ancak yine de başlangıç yapmak isteyenler için son derece kullanışlı bir uygulama.

Video klipleri düzenlemek, renk ayarı yapmak, geçiş efektleri eklemek gibi temel video düzenleme araçlarını içerisinde bulunduran Adobe Premiere Rush’ın en önemli özelliği ise bilgisayarın yanında video düzenleme işlemlerini telefonunuz ya da tabletiniz üzerinden de yapabilmeniz. İçerisinde Premiere Pro’nun bulundurduğu bazı fitreleri ya da özellikleri bulundurmuyor olsa da, temel işlemlerinizin tamamını Premiere Rush ile yapabilirsiniz. Premiere Rush’ın yetersiz kaldığını düşündüğünüz bir noktada ise, projelerinizi doğrudan Adobe Premiere Pro ile birleştirip, video düzenleme işlemlerinizi Premiere Pro’da devam ettirebilirsiniz.

Adobe Premiere Rush nasıl kullanılır?

Video düzenleme araçlarının kullanımını yazarak anlatmak yerine bir videoda derlemek istedik. Aşağıdaki videoda Adobe Premiere Rush’ın temel özelliklerini nasıl kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

Adobe Premiere Rush’ın kullanımını anlatan video.

Davinci Resolve

Blackmagic Design tarafından geliştirilen ve özellikle renk düzeltme, renk derecelendirme gibi konularda piyasadaki en başarılı uygulama olan Davinci Resolve, Deadpool 2, Avatar, Karayip Korsanları, Prometheus gibi birçok ünlü filmin edit sürecinde de kullanılan bir video düzenleme aracıdır. Piyasadaki birçok uygulamadan daha karmaşık bir arayüze sahip olsa da, eğer üst düzey bir video düzenleme programı arıyorsanız Davinci Resolve sizin için doğru program gibi duruyor.

Davinci Resolve nasıl kullanılır?

Aşağıdaki videoda Davinci Resolve’un temel özelliklerini nasıl kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

Davinci Resolve’un kullanımını anlatan video.

Shotcut

Her ne kadar çok gelişmiş özelliklere sahip olmasa da, ücretsiz, açık kaynak kodlu ve her platformda kullanılabilir olması sebebiyle ücretsiz video düzenleme araçları arasında kendisine iyi bir yer edinmiş Shotcut, 2011 yılından itibaren Dan Dennedy’nin öncülüğünde piyasada olan bir video düzenleme uygulamasıdır. İlk bakışta karmaşık bir arayüze sahipmiş hissiyatı oluştursa da, temelde basit bir arayüze sahip olan Shotcut’ı https://shotcut.org/ adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Shotcut nasıl kullanılır?

Aşağıdaki videoda Shotcut’ın temel özelliklerini nasıl kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

Shotcut’ın kullanımını anlatan video.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir