Uzaktan podcast kaydetmek: Zencastr nasıl kullanılır?

Günümüzde popülaritesi günden güne artan podcast formatı için her ne kadar stüdyoda yüksek kaliteli ve profesyonel ses kaydı almak en iyi yol olsa da tüm yayıncıların böylesi kayıt stüdyolarına erişim şansı yok.

Programlarını yalnız gerçekleştiren yayıncılar için uygun ortam sağlandığı takdirde, telefon mikrofonları gibi basit çözümler bile hayat kurtarıcı olabiliyor. Fakat birden fazla kişinin yer aldığı ama konukların aynı ortamda bulunamadığı durumlarda, kayıtlarda birçok sıkıntı ile karşılaşılabiliyor.

Bu noktada Zencastr, sizin ve konuklarınızın sesini (isterseniz görüntünüzü de) aynı anda farklı kanallarda kaydederek bu tip sıkıntıları aşmanızı sağlayan bir platform olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda kayıt alırken görüntü paylaşma özelliği de sunan Zencastr, normal şartlarda hobi hesabı ve profesyonel hesap olarak 2 farklı seçenek sunmakta. Günümüzde ise Koronavirüs salgını nedeniyle ücretsiz olan hobi hesabını kullanan üyelerine de salgın sonuna kadar birçok özelliğini ücretsiz kullanma fırsatı tanımakta.

Zencastr, normal şartlarda ücretsiz hesaplara sadece 2 konuğa ve aylık 8 saate kadar kayda imkân veriyor (bu özelliklerdeki sınırlandırmalar Koronavirüs salgınının sonuna kadar kaldırılmış durumda). 

Zencastr’a kayıt olmak 

Öncelikle günümüzde neredeyse her serviste olduğu gibi Zencastr’da da bir üyelik oluşturmalısınız.

Üyelik oluşturmak adına ana sayfadaki “Try Zencastr for free” başlığına tıkladığınızda sizi doğrudan ücretsiz bir hesap oluşturmanıza olanak veren üyelik formu karşılayacak.

Normal şartlarda ücretsiz olan “Hobbyist” seçeneği ile yayın başına 2 misafir katılımcı ve aylık olarak 8 saate kadar kayıt imkânı sunulmakta. Fakat daha önce de belirttiğim üzere salgının sonuna kadar ücretsiz (hobbyist) hesaplarda da bu sınırlandırmalar kaldırılmış durumda. Aylık 20 dolar fiyat etiketi olan profesyonel seçeneği ise aylık 10 saatlik otomatik post-prodüksiyon gibi farklı avantajlar sunmakta. Ücretli hesap oluşturmak istiyorsanız ana ekran içerisinde bulunan “Pricing” sekmesine tıklayarak üyeliğinizi oluşturabilirsiniz.

Zencastr nasıl kullanılır?

Üyeliğinizi oluşturduktan sonra sizi Dashboard sekmesi altında bir panel karşılayacak. Bu panel üzerinden post-prodüksiyon kredinizi, dosyalarınızın toplam boyutunu, kalan kullanım hakkınızı, daha önce kaydetmiş olduğunuz bölümleri görüntüleyebilir ya da yeni bir bölüm kaydı oluşturabilirsiniz.

Yeni bir bölüm oluşturmak için “Create New Episode” sekmesine tıkladığınızda sizi bölümünüzün adının ne olacağını soran bir ekran karşılayacak. Bu isim elbette daha sonra değiştirilebilmekte ve sadece Zencastr üzerinde gözükmekte. Ama geriye dönük olarak kayıtlarınızı bulmak isterseniz burada size bölümü hatırlatacak isimler vermek en doğru isimlendirme yöntemi olacaktır.

Bölüm isminizi yazdıktan sonra tarayıcınız size Zencastr’ın mikrofonunuza ve kameranıza erişmek istediğini belirten bir uyarı verecek. Bu noktada kaydı başlatabilmek adına erişime izin vermelisiniz.

Erişim izni verdikten sonra ekranın solunda bulunan “Invite” sekmesi ile yayına katılmasını istediğiniz kişilere davet gönderebilirsiniz. “Invite” sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada davet göndermek istediğiniz kişilerin e-posta adreslerini ve isimlerini girmeniz gereken satırlar sizi karşılayacak. Doğrudan bilgileri girerek konuklarınızın e-posta adreslerine davet linki gönderebileceğiniz gibi, “Copy invite link” butonuna tıklayarak davet linkini kopyalayıp konuklarınıza doğrudan iletişimde olduğunuz kanallardan da davet gönderebilirsiniz.

Linki gönderdiğiniz konuğunuzun herhangi bir üyelik açmasına gerek olmadan sadece ismini yazdıktan sonra mikrofon ve kamera erişimine izin vermesi ile beraber kaydı başlatmaya hazırsınız. Bu noktada yapmanız gereken tek işlem ise ekranın sol üstünde bulunan “Start Recording” yazısına tıklamak.

Buraya tıkladıktan sonra yuvarlağın kırmızıya döndüğünü ve hemen sağındaki sayıların ilerlemeye başladığını göreceksiniz. Bu sayılar ne kadar süredir kayıtta olduğunuzu belirtmekte.

Kaydınızı tamamladığınızda, kaydınızı başlattığınız alanda bulunan “Stop Recording” yazısına tıklayarak kaydı sonlandırabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra internetinizin “upload” hızına bağlı olarak biraz daha Zencastr’da beklemeniz gerekmekte.

Zencastr sesleri ve videoları farklı kanallarda kaydeden bir sisteme sahip. Yani sizin sesiniz ve görüntünüz farklı bir dosya olarak kaydolmakta, karşı tarafın sesi ve görüntüsü ise farklı bir dosya olarak kaydolmakta. Bu yüzden iki tarafın da ses ve görüntüsünün siteye yüklenmesini beklemelisiniz. Ekranın altında isimlerinizin yanında takip edebileceğiniz bu işlem sonrasında kayıtların yanındaki mp3 sekmesine tıklayarak ses dosyalarını ya da .mov sekmesine tıklayarak video görsellerinizi bilgisayarınıza indirebilir ve daha sonra istediğiniz bir program ile bunları düzenleyebilirsiniz.

Bu noktada hatırlatmakta fayda var ki dosyalar sadece odanın kurucusu tarafından toplu olarak indirilebilmekte. Eğer odaya konuk olarak katıldıysanız sadece kendi dosyanızı indirmenize olanak verilmekte.

Artık podcastinizi kaydetmeye hazırsınız. Kolaylıklar!

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Enes
Enes
3 yıl önce

Bir şey ekleyim bu konuyla ilgili. Biz zencastr kaydı yaparken voip’i kapatıyoruz. Çünkü youtube’da da canlı yayın yapıyor oluyoruz o sırada. VoIP açık olunca haliyle ses yankılanıyor. Fakat zencastr’ın yeni verisyonunda voip açma kapama olayını kaldırmışlar. Support’a yazdığımda classic.zencastr.com adresinden eski versiyonu kullanarak voip’i kapatabileceğimi söylediler. Yani hem twitch, youtube canlı yayını yapıp hem zencastr kaydı yapıyorsanız eski versiyonu kullanabilirsiniz hala.

Salh
2 yıl önce

Podcast hakkında çok bilgilendirici bir yazı; ek olarak bu sayfaya bakabilirsiniz
https://bloglabs.net/podcast-nasil-yapilir-hangi-ekipman-ve-yazilim-gereklidir.html

İlginizi çekebilir