Güncel web tasarım trendlerine ve ücretsiz kaynaklara erişebileceğiniz 5 harika web sitesi

Getting your Trinity Audio player ready...

WordPress’ten Joomla’dan Wix’ten ya da farklı bir platformdan, kendi projenize ait bir web sitesi kurmak istiyorsunuz. Ama tema konusunda kararsızsınız. Daha önce deneyimleyenlerin de bildiği gibi tema seçmek ayrı kafa yorucu ve zaman alan bir süreç. Hatta seçtiğiniz temayı birkaç yılda bir güncelleyip, gerekirse daha modern tasarıma sahip farklı temalara da geçmeniz gerekebiliyor.

Kullanıcı deneyimi, okurların sitenizde kalma süresinden SEO performansınıza, reklamlara tıklama oranına kadar her şeyi etkiliyor. Kendi blogunu yaratmak isteyenlere ya da küçük ekipli dijital haber odalarında kendi sitesine kafa yoranlara esin kaynağı olabilecek 6 web sitesi ile merhaba.

Kurmak ya da geliştirmek istediğiniz web projesi için dünyanın çeşitli web tasarımcılarının ve yaratıcı ajansların yaptıkları işlere göz atmak, güncel kalabilmek için önemli olduğu kadar birtakım tasarım kaynaklarına ücretsiz ulaşabilmek de epey keyifli.

1. Lapa Ninja

Günlük olarak güncellenen, dünya genelindeki en iyi “Landing Page” (Açılış Sayfası: Kullanıcının sayfaya giriş yaptığı sayfa, yani bir haber sitesindeki hemen hemen tüm sayfalar farklı amaçlarla tasarlanmış “landing page”ler olarak görülebilir.) tasarımlarını paylaşan bir site. Ücretsiz tasarım kaynakları ve ücretsiz web tasarım kitapları ile de takip edilesi.

Aşağıda menü üzerinden ekran görüntüsü ile gösterdiğim gibi, sadece “landing pages” menüsü altından kategorileri incelemeniz yeterli. Binlerce birbirinden ilham verici tasarım kaynağı sitede yer alıyor. Web tasarım konusunda, özellikle kendi projelerinize yoğunlaşıyorsanız ve düzenli danışmanlık alabileceğiniz biri yoksa güncel kalabilmeniz adına harika bir kaynak. Hatta kendi adıma konuşacak olursam güzel bir eğlence kaynağı diyebilirim. Bazen ekran başında keyifli vakit geçirmek için dahi yeni örnekleri incelemek için girdiğim oluyor bu siteye.

Lapa Design’da aklınıza gelebilecek her türlü tasarım aracı ve konusunda kaynakların mevcut olduğu bir tasarım eğitim kütüphanesi mevcut. Menü üzerinden “Learn Design” linkine tıklayarak ücretsiz kaynaklara erişebilirsiniz.

2. UI Store Design

Tasarımcınız ile iletişimdesiniz ve bazı hoşunuza giden kaynakları paylaşmak istiyorsunuz. Örneğin bazı “landing page” tasarımlarını doğrudan tasarımcınızın kullandığı formata göre de paylaşabileceğiniz bir web sitesi var. Hatta daha da fazlası: landing page, illüstrasyon, mockup, wireframe gibi farklı kategorilerden istediklerinizi filtreleyip ücretsiz tasarımları UI Store Design’dan indirebilirsiniz. Sadece kategorilerde dolaşmak bile oldukça ilham verici.

3. Pages.Ooo

Dünyanın dört bir yanından etkileyici web tasarımlarını ajans, moda, minimal, portfolyo gibi kategorilere göre filtreleyen kullanışlı bir site. Lapa Ninja’nın sponsoru olduğu sitede tasarımlar gerçekten özenle seçilmiş, web sitesi tasarımı dolaşmak gibi yeni bir hobi edinebilirsiniz.

4. Figma Store

Ücretsiz kullanıcı arayüzü kitleri, landing page tasarımları, ikon paketleri ve illüstrasyonlar mevcut. Tasarımların her biri için ayrıntılı açıklamalar bulunuyor. Zengin bir kaynak.

5. Happy Hues

Web tasarımda renk paleti, en temel ve kafa karıştıran konulardan biri. Temanız hangi renklerde olmalı? Haber siteleri için “klasik ve herkesin gözünün alışık olduğu” kırmızı beyaz temadan daha modern bir şeyler istiyorsunuz ama göz yormak da istemiyorsunuz. Düşündüğünüz renkleri farklı hangi renklerle kombinleyebileceğiniz gibi konular için Happy Hues, renkleri web sitenizde nasıl kullanabileceğinizi gösteren bir renk paleti ilham sitesi.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir