Dört duvar arasına sıkışmayan haber ekipleri için: Slack

Getting your Trinity Audio player ready...

Gazetecilerin e-posta kutuları görüş istekleri, bültenler, davetler, imza kampanyaları, kurumdan toplu mailler, vb. ile dolup taşıyor. Her ne kadar filtreleme, etiket ya da kategorilendirme yöntemlerini kullansanız da bazı önemli mailler diğerlerinin arasında gözden kaçabilir.

Tam zamanlı ya da serbest çalışan ekipler de posta kutusundaki sayıyı artırmamak adına Skype, Messenger, WhatsApp yahut kurum içi kullanılan özel anlık yazışma uygulamaları kullanmaya başladılar. Fakat bu uygulamalarda ekibin iç yönetimi yapılamıyor, uygulama farklı platformlara entegre edilemiyordu. Flickr’ın kurucu ortaklarından Stewart Butterfield’ın oyun şirketinde, bir oyun için kolları sıvayan ekibin kendi içerisinde haberleşmesini sağlamak amacıyla geliştirdiği Slack ise, aralarında Uber, Salesforce, Google, Google Drive, Dropbox, eBay, PayPal, Buffer, Pinterest, GitLab’in de olduğu binlerce firmanın kullandığı bir platform hâline geldi. İngilizce hafiflemek, gevşemek ve serbestlik anlamına gelen Slack, bu kelimelerin hakkını verebiliyor gibi görünüyor. 

Bilişim ve medya alanı başta olmak üzere birçok mecrada kullanılabilen, 30’dan fazla programlama dilini destekleyen, ekip içi kod ve metin paylaşımını kolaylaştıran Slack, bunları bir kısa yol atayıp otomatikleştirme imkânı da sunuyor. IFTTT ile birleştirildiğinde daha da verimli kullanılabiliyor.

Birçok firma PDF paylaşma özelliği de eklenen WhatsApp’i kullanmayı tercih etse de dökümanları takip etme olanağı ile Slack daha kullanışlı. Hem masaüstünde hem de mobil uygulamasıyla telefonda kullanılabilen Slack saha ekibiyle anlık iletişimi kolaylaştırıyor. Google Drive ve Dropbox ile uyumlu olduğu için döküman içindeki kelimeyi bile arattığınızda sonuç elde edilebilmesi etkileyici. Slack’te istediğiniz fontu seçebildiğiniz gibi istemediğiniz bildirimleri de düzenleyebilirsiniz.

Slack uygulamasını bilgisayarınıza, tabletinize ya da telefonunuza indirip üye olduktan sonra kanallar oluşturarak tüm ekip üyelerini bu kanallarda bir araya getirebilirsiniz.

Kanallar Slack’in temel taşlarından birini oluşturuyor. Slack uygulamasında “Create New Team” butonuna basarak yeni kanal oluşturabilirsiniz. Böylece, ekibinizin ismini, türünü ve Slack adresini oluşturmuş olursunuz. Oluşturduğunuz kanallarda üyelerin birbirlerinde ekli olması gerekmiyor, bu kanal üzerinden iletişim kurabilirler.

Slack uygulamasının özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Mesajları tarihe göre sıralayabilirsiniz. Sol menüde yer alan “Message Archive” sekmesine tıkladığınızda tüm mesajlara ulaşabilirsiniz. Tarihe göre filtreleme yapmak için istediğiniz kullanıcıya veya kanala tıklayarak “Browse by Date” seçeneği ile istediğiniz tarihi bulabilirsiniz.
 • Slack’teki bir dosyayı herkesle paylaşabilirsiniz. Dosyanın üzerine gelip sağda görünen üç nokta menüsünden “Create external link”e tıkladığınızda paylaşıma hazır bir link elde edebilirsiniz.
 • Sade bir görünüm elde edebilirsiniz. Konuşmalardaki görselleri fazla büyük buluyorsanız ve ekrana daha çok mesaj sığdırmak istiyorsanız sol üst menüden “Preferences”a oradan da “Messages and Media” seçeneğine tıklayarak mesaj teması bölümünden “Kompakt”ı seçerek fotoğrafları kaldırabilirsiniz.
 • Omuz silkme (ASCII) emojisini kolaylıkla kullanabilirsiniz. Omuz silkmek anlamında kullandığımız emojiyi (buna benzer: ¯ \ _ (tr) _ / ¯) “shrug” komutunu mesaj girdisine yazarak otomatik yapmamız mümkün.
 • Karşılama mesajlarını özelleştirebilirsiniz. Slack’e giriş yapıldığında komik ve motive edici karşılama mesajları görüntülenir. Bu mesajları sol üst menüden “Customize Slack” kısmına tıklayıp “Loading Message”ı seçerek istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.
 • Bir mesajı kendinize daha sonra anımsatmak için hatırlatma kurabilirsiniz. Mesajın üzerine gelip üç nokta menüsünden “Remind me about this” seçeneğini tıklayarak istediğiniz zamana hatırlatma ayarlayabilirsiniz.
 • Kendinize özel emojiler ekleyebilirsiniz. Bunun için sol üst menüden “Customize Slack” kısmına tıklayarak “Emoji” seçeneğini kullanmanız yeterli. Slack’in kendi özel emoji setleri de mevcut. Mesajlaşmanın yanında bulunan surata tıklayarak daha fazla emoji görebilirsiniz.
 • Farklı emoji stilleri arasından en beğendiğinizi seçebilirsiniz. Sol üst menüdeki “Customize” seçeneğine ardından “Messages and Media”ya tıklayın. “Message Display> Emoji Style” bölümünde en çok tercih ettiğiniz emoji stilini seçebilirsiniz.
 • Kompakt modda kullanıcılara kullanıcı adının görüntüleneceği bir renk atayabilirsiniz. Mesaj çubuğuna “/color@username FFFFFF” komutunu girmeniz yeterli. Örneğin, “Ali” kullanıcı adının rengini kırmızıya çevirmek için “/color @ali ff0000” komutunu girmeniz gerekir. Renk değeri altı köşeli kodlar kullanır.
 • Slack’te kod gönderimi yapabilirsiniz. Mesaj çubuğunun sol tarafında gösterilen artı işaretini tıklayın “Code or text snippet”i seçin ve snippet’inizi oluşturun.
 • Metin önizlemesi özelliğini kaldırabilirsiniz.
 • Klavye kısayollarını kullanarak daha hızlı yazabilirsiniz. Windows’ta ctrl Mac’te cmd tuşları ile Slack’te bulunan anahtar bağları listesine hızlı bir şekilde göz atabilirsiniz. Eğer bu tuşlar çalışmıyorsa sağ üstteki üç nokta menüsünde yer alan Help’e tıklayın. Üstte “Keyboard Shortcuts”a tıkladığınızda kısayollar görünecektir.
 • Bildirim sesini kapayabilir ya da kişiselleştirebilirsiniz.
 • Takımınızın istatistiklerini görebilirsiniz. Sol üstteki menüde “Statistics” seçeneğine tıklamanız yeterli.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir