Story Spheres: 360 derecelik sesli hikâyeler anlatmak

Bir haber hikâyeleştirdiğinizi düşünün, belki de bir çatışmayı. Hikâyeniz için çektiğiniz 360 derecelik bir fotoğrafa, gezindikçe etrafınızda dolaşan 360 derece ses parçaları eklemek ister miydiniz? Cevabınız evet ise Story Spheres adlı araç tam size göre. Kolay kullanımıyla öne çıkan bu araç ile yeni bir proje oluşturmadan önce buraya tıklayarak örnek bir çalışmayı inceleyip, mantığı kavrayarak işe koyulabilirsiniz.

Bu bağlantıya tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfadan oluşturmak istediğiniz projeye dair “title” ve “description” kısımlarına isim ve açıklama girdikten sonra şartları kabul ederek aktif duruma gelecek olan “next” butonuna tıklayarak bir sonraki sayfaya gidiyorsunuz.

Önümüze çıkan sayfada “upload 360 images”a tıklayarak çektiğiniz bir 360 derece fotoğrafı seçiyorsunuz. Eğer kendi çektiğiniz bir fotoğraf yoksa, internetten bulacağınız 360 derece fotoğrafların da minimum 4000*2000 olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Zaten fotoğrafı kendiniz çektiyseniz çözünürlük çoğu zaman yeterli oluyor. Fotoğrafınızı yükledikten sonra aktifleşen “next” butonuna basarak bir sayfa daha ilerleyin.

İşte şimdi en keyifli bölüme geldiniz. İndirdiğiniz, bulduğunuz ya da telefon vasıtasıyla dahi kendiniz kaydettiğiniz seslerin dosyalarını MP3 formatında herhangi bir sınır olmadan projenize yükleyeceksiniz. Ben, kendi çalışmamda yüklediğim sesleri sağ, sol ve orta diye isimlendirdim. Sizler de formatı MP3 olduğu sürece dosyalarınızı istediğiniz gibi isimlendirebilirsiniz. Soldan eklediğiniz seslerin birine tıklayıp, “horizontal angle” ve “vertical angle” kısımlarından sesi koymak istediğiniz lokasyonu seçebilir, depth kısmından ise derinliğini ayarlayabilirsiniz. Ayarları yaparken de test için fotoğrafı fare yardımıyla oynatmayı ve fotoğrafta gezindikçe koyduğunuz sesleri duymayı unutmayın.

Seslerinizi yerleştirme işlemi bittikten sonra tekrar next dediğinizde karşınıza gelecek ekrandan link storyspheres’e tıklayıp projenizi kendi isminizle çevrim içi kaydedebilir, “save” dediğinizde ise hem önizlemesine erişebilir hem de sitenizde kullanmak üzere gömme linkine ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir