Podcast alanına ilgi duyan gazeteciler için ilginç kaynaklar

Son birkaç yıl içerisinde podcast türünün popülerliği gün geçtikçe arttı.

NPR gibi radyo kuruluşları değişen endüstriye ayak uydurarak yeni şovlar üretirken, New York Times ve benzeri diğer medya kuruluşları da bu yeni türde içerik üretme fırsatını kaçırmadı.

Bu popülerlik yalnızca kemikleşmiş kurumların katılımıyla sınırlı kalmadı, gazeteciler de bir yandan kendi şovlarını yayınladılar.

Podcaster adayları için aralarında Facebook grupları ve bazı podcast şovlarının da olduğu destek, eğitim ve tavsiye alınabilecek kaynakları derledik.

Podcast temalı Facebook grupları

Bu grupların çoğu kapalı ve gruba neden girmek istediğinizi kısaca belirtmenizi isteyen gruplar.

Podcasters’ Support Group (Podcaster destek grubu), deneyimli podcast yapımcısı Helen Austwick Zaltzman tarafından kurulan ve yürütülen bir grup. Zaltzman, çalışmasını The Guardian‘da yazdığı bir yazıyla okurla paylaşmıştı.

Zaltzman, bu grubu “eski ve yeni podcastçiler için bir buluşma alanı” olarak tanımlıyor. Ona göre üyeler burada hızla yardım etmeye hazır bir grup bulacaklar. Kayıt ekipmanları veya başka teknik konulardaki tavsiyelerin yanı sıra podcast yayını yapmakla ilgili şovunuzu ne zaman yayınlamanız gerektiği ya da nasıl tanıtabileceğiniz gibi daha detaylı tavsiyeler de bulunabilir.

Helen da dahil olmak üzere üyeler, grupta problemlerini paylaşıyor, çözümler üzerine tartışıyor, şakalaşıp eğlenerek ortaya destekleyici bir topluluk çıkarıyorlar.

Podcast Movement Community – For Podcasters ise kendini podcastçiler, podcastçi olmak isteyenler ya da podcast endüstrisinin bir parçası olanlar için bir alan olarak tanımlıyor.

Grup esasında karışık bir yapıda. Bir podcastin nasıl tanıtılacağı ya da bir konferans hakkında iletiler olduğu gibi, spam veya insanların kendi reklamlarını yaptıkları iletiler de var. Grup, Amerika’daki en büyük yıllık podcast konferanslarından biri olan Podcast Movement‘ı örgütleyen kişilerce yönetiliyor.

Podcast Editor’s Club, podcast işinin düzenleme (editing) kısmına odaklanan bir grup. Grupta açıkça iletilerin, içerik üretimi ile ilgili değil üretim süreçleriyle ilgili olduğu belirtiliyor. Grubun yöneticisi Steve Stewart, zaman zaman nasıl düzenleme yaptığı ile ilgili ücretsiz webinar’lar da paylaşıyor.

Audio Club, çoğunlukla genç radyo ve podcast yapımcılarına yönelen diğerlerine nazaran yeni bir grup. Grubun amacı insanların endüstride “yollarını bulmalarına” destek olmak. İletilerin çoğu Birleşik Krallık’taki eğitim fırsatları ya da toplantılarla ilgili.

Radio Women Rule the World, yalnızca kadın üyelere açık, yeni bağlantılar ve destek sağlamayı hedefleyen bir grup. Üyeler birçok profesyonel (örneğin, radyoda serbest çalışmakla ilgili) tavsiye paylaşıyor. Eğitim fırsatları da burada paylaşılıyor. Grupta oldukça yardımsever, destekleyici ve hızlı yanıt veren üyeler var.

Sound Women Network, ses temelli işlerde çalışan kadınlar için bir grup. “Hiçbir soru ahmakça değildir,” sloganıyla yola çıkan yardımsever ve aktif bir grup.

Üyeler teknik ve profesyonel tavsiyelerini, iş olanaklarını grupta paylaşıyorlar ve çoğunlukla Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilen yüz yüze buluşmaları burada organize ediyorlar.

She Podcasts ise hâlihazırda bir şovu olan ya da hazırlayanlara yönelik bir başka kadın odaklı podcastçi destek grubu. Üyeler bir podcastin üretimi, tanıtımı ve büyütülmesi ile ilgili tecrübelerini iş odaklı olarak paylaşıyorlar.

Grubun yöneticilerinin podcast endüstrisi üzerine sohbet ettikleri bir şovları var.

Görsel: Thomas James

Podcastçilik ve radyoculuk üzerine şovlar

Radyo veya podcast alanına girmeyi düşünüyor ama azıcık kaybolmuş hissediyorsanız Millenial tam size göre bir yayın. Gazetecilik bölümünden mezun Megan Tan, radyo ve podcast üretimindeki yolculuğunu bir gençlik hikâyesi olarak paylaşıyor. Aslında Tan’in podcasti 2017’de sona erdi ama hikâyesi hâlâ güncel ve ilham verici.

HowSound, iki haftada bir yayınlanan ve deneyimli radyo yapımcısı ve eğitmen Rob Rosenthal ve Amerikan radyo organizasyonu Transom tarafından üretilen bir podcast şovu. Podcast, hikâye yapısı, alan çalışması ve kayıt teknikleri de dahil olmak üzere sesli hikâye anlatıcılığındaki en iyi teknikler üzerine odaklanıyor. Her bölüm Amerikan podcast ve radyo yapımcılığı alanından önemli isimlerin tecrübelerine dayanıyor.

The BBC Academy Podcast ise TV, radyo ve podcast alanlarında en çeşitli tavsiyeleri bulabileceğiniz en iyi podcastlerden biri. Her bir bölüm ses kayıt için gereken teknik bir yetenekten radyo için metin yazma, radyodan haber sunma becerilerine ya da herhangi bir gazetecilik pozisyonu için iş görüşmesinde nasıl başarılı olunacağına dair pek çok meseleyle ilgili pratik tavsiyeler içeriyor.

Werk It: The Podcast, Amerikan radyo istasyonu WYNC tarafından düzenlenen ve yalnızca kadınlara açık bir etkinlik olan Werk It festivalindeki paneller üzerine kurulu bir podcast. Gazeteciler ve podcastçilerin yer aldığı panelleri içeren bölümlerde bir medya şirketi açmaktan onu geliştirmeye birçok farklı konu konuşuluyor.

The Podcast Producers da oldukça verimli bir kaynak, özellikle de kendi podcastinizi yapma niyetindeyseniz. Her bir bölümde kendi şovunu hazırlayan / başlatan podcastçilerle tecrübeleri üzerine söyleşiler yapılıyor.

The Masterclass Podcast, eski BBC ve NPR muhabiri ve Melbourne Üniversitesi’nde profesör Louisa Lim tarafından sunulan bir podcast şovu. Her bir bölümde Lim dünyanın değişik bölgelerinden ses temelli muhabirlerle radyoda haber yapmak, podcast sanatı ve kitle yönetimi üzerine konuşuyor. Sonunda da, gazeteciler diğer ses temelli iş yapan gazetecilerle deneyimlerini paylaşıyorlar ve her bölümde bir ya da birkaç yetenek masaya yatırılıyor.

Podcast yolculuğunuzun neresinde olursanız olun bu tür kaynaklar önemli ipuçları, araçlar ve çevre yaratma imkânları içerebilir.


Bu içerik daha önce ijnet.org‘da yayınlanmıştır.

İlginizi çekebilir