Skype konuşması kaydetmek için en iyi araçlar

Getting your Trinity Audio player ready...

İşinde en iyi olanların bile başına gelmiştir, röportaj için kilit bir kontağınızı ararsınız, telefonu açar açmaz ses kaydedicinizin kaydet tuşuna basarsınız, harika giden bir soru-cevap serisinin ardından cihazınıza bakarsınız ve maalesef baştan beri kayıtta olmadığınızı fark edersiniz.

Bunun gibi herkesin başına gelen hatalar yüzünden birçok gazeteci telefonda röportaj yaparken bir yandan da cevapları bir kâğıda not etmeye çalışmazlarsa içleri rahat etmez. Her ne kadar on parmak yazar olsanız da bazen istediğiniz hikâyeye ulaşmanın en kolay yolu ses kaydı almaktır. Hatta editörler ve teyitçiler de ses kaydına ihtiyaç duyarlar.

“Telefondayken ilginç olduğunu düşünüp yazdığınız notlara dönüp bakıp sonra da ses kaydından muhteşem bir başka alıntıyı keşfetmek aydınlatıcı olabilir,” diyor gazeteci Heather L. Seggel.

İster sabit hat ya da cep telefonu ister Skype kullanıyor olun röportajları kaydetmek için kullanılabilecek farkı fiyat aralıklarında birçok araç var. Burada en popüler olanlarını toparlıyoruz.

Aramalar

İki tarafın da sesini kaydedebilmek için aramayı hoparlör moduna alıp, ses kaydedici ile kayıt almayı çoğu gazeteci denemiştir. Bunun bir sebebi de telefon hoparlördeyken not almanın daha kolay olmasıdır. Bu yöntemin olumsuz yanları alınan kaydın ses kalitesinin kötü olması ve telefon hoparlör modunda olduğu için röportaj yaptığınız kişiyle gerekli yakınlığı kuramamaktır.

  • 20 dolar’a edinilebilen Olympus TP-8 sabit veya cep telefonunda iki tarafın da sesini kaydetmeye imkân sağlıyor. TP-8’i kullanmak için hangi kayıt aletini kullanıyorsanız onun mikrofon girişine kabloyu takmanız ve kulaklığı kulağınıza yerleştirmeniz yeterli. Kulaklığın röportaj yaptığınız kişinin sesini kaydeden oldukça duyarlı bir mikrofonu var, iki tarafın da sesini kaydederek bir ses dosyası olarak ses kaydedicinize ekliyor.
  • Hem iPhone hem de Android’de ses kaydeden uygulamalar oldukça fazla. Uygulamalar özellikleri, fiyatları ve ulaşılabilirliklerine göre birbirlerinden ayrılıyor, yani küçücük yazılmış sözleşmeleri okumak önemli. Bazı seçenekler şöyle: TapeaCall (10 dolar) yalnızca iPhone’da çalışıyor, Record my Call yalnızca Android’de çalışıyor ve Call Recorder her ikisinde de çalışıyor. Buraya tıklayarak telefonda ses kaydetmek için kullanılabilecek uygulamaların tümünün listesine ulaşabilirsiniz.
  • Okyanus aşırı bir yerde yaşayan biriyle röportaj yapmanız, görüşmeniz gerekirse ses kaydetme seçeneğini de hediye eden Free Conference Call International’ı  kullanabilirsiniz. Bu seçenek yalnızca her iki taraf da aynı numaraya bağlanırsa çalışıyor.
  • Google Voice telefon röportajlarını kaydetme imkânı sunan ve kaydedilebilir yahut e-postalanabilen ses kayıtlarını kısa bir süre içerisinde mail adresinize gönderen bedava bir hizmet. Google Voice’un tek kötü yanı yalnızca gelen aramalarda çalışması, röportaj yapacağınız kişinin sizi aramasını sağlamanız gerekiyor.
  • Kuzey Amerika’daysanız ve daha pahalı bir seçeneğe açıksanız No Notes ile birini aradığınızda kendi numaranızı kullanabiliyorsunuz. Amerikalı gazeteci Kira Zalan’a göre bu yazılım hâlihazırda sürmekte olan bir konuşmayı kaydetmekten ziyade yeni bir aramayı kaydederken daha faydalı.

Skype ve internetten arama yapılabilen diğer programlar

  • Mac kullanıcıları için: Ecamm tarafından hazırlanmış Call Recorder For Skype 39 dolar’a Skype aramalarında video ve ses kaydedebilen bir eklenti. Ayrıca ses veya videoları podcastlerde ya da internet yayınlarında kullanılabilmesi için MP3 dosyasına dönüştürüyor. Ecamm ücretsiz 7 günlük deneme hakkı sunuyor. Audio Hijack Pro, iTunes, Skype ya da DVD oynatıcı gibi uygulamalardan ve mikrofon, Radioshark ya da başka donanımlardan ses kaydetme özelliği sunuyor. Bu kayıtlar MP3, AAC, Apple Lossless ya da AIFF ses formatlarında kaydedilebiliyor. Satın almadığınızda on dakikadan sonra ses kaydı cızırtıyla kaplanıyor. Tamamına ulaşmak için 74 dolar’a lisans anahtarını satın alabilirsiniz.
  • Windows kullanıcıları için: MP3 Skype Recorder otomatik veya manuel ses kayıt özelliği sunuyor. Depolanan dosyalar sıkıştırılmış MP3 dosyalarına çevriliyor. Pamela ise 30 günlük ücretsiz deneme süresi sunan bir Skype ses ve görüntü kaydedici yazılım. Pamela Basic ile Call Recorder her bir aramada 15 dakika kayıt alma imkânı sağlayan ve hiçbir masrafı olmayan ücretsiz yazılımlar. İkisi için de lisans satın alarak süre kısıtlamasını ortadan kaldırmak mümkün.

Bonus araç

  • Pear Note, Mac ve iOS aygıtlarında ses, video, not ve sunum sayfaları dahil olmak üzere daha farklı birçok şeyi kaydediyor. Serbest çalışan bilim yazarı Cassandra Willyard bunu bir ses dosyası ile notlarına link vermek için ve iyi alıntı olabileceğine inandığı yerlerde ses dosyasına işaret koymak için kullanıyor. Willyard: “Röportajdan sonra ses kaydını dinleyerek kelime seçimimin doğruluğunu kontrol edebiliyorum. Notlarımdaki herhangi bir noktaya dokunduğumda ses kaydındaki dakikası dakikasına tam karşılığına gidebiliyorum. Röportajın tamamını dinlememe gerek kalmadığı için zaman kazandıran dahiyane bir uygulama.”

Uzman ipucu: Hangi kayıt sistemini kullanırsanız kullanın röportaj biter bitmez tüm ses kayıtlarınızı bilgisayarınıza, harici hard diske ya da buluta kaydetmeyi unutmayın.


Bu içerik daha önce ijnet.org‘da yayınlanmıştır.

İlginizi çekebilir