n kuluçka|

Açık Çağrı

2019 yılında başlayan kuluçka programımız, Türkiye’deki haber ve medya start-up’larına yolculuklarının başında destek veriyor, rekabetçi aktörler olmalarını sağlamaya çalışıyor.

NewsLabTurkey, 2023 yılının Kuluçka Programı için katılımcılarını arıyor. Geçtiğimiz yılların aksine bu sene yerel ve ulusal program ayrımı yapmaksızın Kuluçka Programına başvuru tüm illerden eşzamanlı olarak alınacak. 2023 yılı içinde yalnızca bir kere açılacak ilanımıza başvurunuzu bekliyoruz.

NLTR Kuluçka Programı, Türkiye’nin her yerinden serbest çalışan ya da kariyerinin başındaki gazetecilerin yeteneklerini ve becerilerini artırarak haber endüstrisinin gelecekteki liderleri olmalarını amaçlıyor. NLTR Kuluçka Programı için uluslararası standartta medya becerilerinden yarar sağlayacak ve kendi haber projesini hayata geçirmek için yardıma ihtiyaç duyan istekli ve kararlı katılımcılar arıyoruz.

NLTR Kuluçka Programının hedefi, katılımcılarına multimedya platformlar için sürdürülebilir, etik, profesyonel ve kamu yararına habercilik yapma becerisi ve kaynaklarını sağlamak.

Geliştirdiğimiz program yalnızca gazetecilik becerileri, trendleri ve gazetecilik etiğini değil; gazeteciliğin değişen günümüz koşullarında işlevsel olabilecek iş modelleri ile girişimcilik konularını da içeriyor ve katılımcılarının ileride de sürdürülebilir habercilik pratiklerini benimsemelerini amaçlıyor. Program dahilinde herkesin katılımının zorunlu olduğu dersler 1-15 Nisan arasındaki zaman diliminde bir hafta süreyle yüz yüze gerçekleştirilecek. Bu derslerin ardından 4 hafta içerisinde tamamlanacak çevrimiçi derslerle birlikte eğitim süreci 6 hafta boyunca sürecek. Eğitim sürecini bireysel mentorluk oturumları takip edecek.

Kuluçka Programında hangi dersler var?

Kuluçka Programının zorunlu ve seçmeli dersleri dört ana başlıkta toplanıyor: İçerik üretimi, iş ve gelir modelleri, hukuk ve etik, alan haberciliği.

İçerik Üretimi: Mobil gazetecilik, Veri gazeteciliği, Podcast yapımcılığı, Haber yazımı, TV ve Radyo için haber sunuculuğu, Sosyal ağ oluşturma, Metin yazarlığı ve düzenleme, Web analitiği, Video yapımcılığı ve yaratıcı kurgu, E-bülten geliştirme, Tasarım geliştirme, Araştırmacı gazetecilik, Kriz zamanlarında gazetecilik, Söyleşi metotları, Dijital güvenlik, Fotoğraf gazeteciliği, Tasarım odaklı düşünme, Sosyal medya ve dijital araçlar, Veri görselleştirme, Sürükleyici gazetecilik.

İş ve Gelir Modelleri: Haber medyası için iş modelleri, Sosyal girişimcilik, Arama motoru optimizasyonu, Kitle oluşturma ve kitle fonlaması, Fon başvurusu ve finansal raporlama, İş liderliği, Hedef kitleyi tanıma.

Hukuk ve Etik: Gazetecilik ve hukuk, Gazetecilik ve etik, Teyitçiliğe giriş, İleri seviye teyitçilik, Bilgi aktivizmi, Haberciler için bilgi edinme hakkı, Açık kaynak haber alma ve etiği.

Alan Haberciliği: Kültür ve sanat haberciliği, Dış habercilik, Kent haberciliği, İklim haberciliği, Hayvan dostu habercilik, Kadın ve çocuk odaklı habercilik, Sağlık haberciliği, Çözüm haberciliği, Bilim haberciliği, Spor haberciliği, Yerel habercilik.

Katılımcılara uzman desteği ve mini hibe

Kuluçka Programının her bir katılımcısı sunmuş olduğu proje fikri hakkında uzman olan kişilerle çalışarak projesinin gerekliliklerini yerine getirebilmesi için destek alacak. Programa kabul edilen projelere, başarıya ulaşmalarını desteklemek ve üretim süreçlerinde harcanan temel masraflar konusunda yardımcı olmak için 900 sterline karşılık gelecek miktarda Türk lirası tutarında ödenekler verilecek. 

Açık Çağrı kimlere yönelik?

Peki açık çağrımız kimlere yönelik? Kimler bu kuluçka programına katılabilir?

  • Serbest çalışanlar, mezunlar ve kariyerinin başındaki gazeteciler veya gazetecilikle iş ya da ticaret kolu olarak ilgilenenler
  • Habercilik üzerine deneyimi olanlar (üniversitede gazetecilik ve/veya yeni medya eğitimi almış olmak zorunlu değil)
  • Harika bir haber projesi ya da bir haber ürünü fikri olanlar
  • Hâlihazırda bir projesi olup, projesini büyütmek isteyenler
  • İngilizce bilmek bir artı, fakat zorunlu değil
  • Nisan ayının başından başlayarak 6 hafta boyunca derslere ve takip eden mentorluk oturumlarına katılma gerekliliğini yerine getirebilecek kişiler

Kuluçka Programının katılımcıları becerilerine, deneyimlerine ve fikirlerine dayalı olarak özenle seçilecektir. Kırılgan toplulukların ifade özgürlüğü ve bakış açıları, demokrasi, insan hakları, iklim değişikliği ve çevresel sürdürülebilirliğe odaklanan proje konseptlerinin yanı sıra kadınların ve na-binary kişilerin başvuruları öncelikli olarak değerlendirilecektir.

Kuluçka Programına nasıl başvururum?

Buradan ulaşabileceğiniz başvuru formunu 12 Şubat 2023, saat 23:59’a kadar eksiksiz doldurarak gönderin. Başvurular jüri tarafından değerlendirilecek. Başvuru sahiplerinden bazıları ile video görüşme yapılmak üzere iletişime geçilebilir.
 
Değerlendirme sonucunda başarılı olan adaylarla 14 Mart 2023 tarihine kadar iletişime geçilecektir. Başvurusu olumsuz sonuçlanan adaylara 21 Mart 2023 tarihinde bilgi verilebilecektir.

NLTR Kuluçka Programı, The Guardian Foundation ve İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı (SIDA) tarafından desteklenen bir eğitim ve araştırma projesinin bir parçasıdır. Kuluçka Programının içeriğinin sorumluluğu tamamen Dijital Medya Araştırmaları Derneği’ne aittir ve hiçbir koşulda The Guardian Foundation ve SIDA’nın duruşunu yansıtmamaktadır.