Sosyal Haklar TV hak mücadelelerini görünür kılıyor

Getting your Trinity Audio player ready...

Gazeteci Filiz Gazi ve Dijital Yayıncılık Uzmanı Özgür Barış Akbayır Sosyal Haklar TV’nin ortaya çıkış hikâyesini anlatıyor. Gazi ve Akbayır’a göre Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasal ve hukuki durum mecranın doğumunu zorunlu kıldı.

Sosyal Haklar Derneği’nin çabalarını ve önemsediği meseleleri önceleyen kanalın, kanala destek veren gazetecilerin de ilgisini çektiğini belirten Akbayır, hak arayanlarla temas etmelerinin büyük önem taşıdığını belirtiyor. Akbayır, daha az görünen hak mücadelelerini görünür kılmaya odaklandıklarını söylüyor.

Ekibin çoğunun gazeteci olduğunu belirten Filiz Gazi, kuvvetli bir grup kültürüyle çalıştıklarını ve bir tür dayanışma mutfağı oluşturduklarını belirtiyor. Akbayır, katkı sunanların kendi çalışma ritimlerini ve stratejilerini oluşturduğunu söylerken, Gazi ilk günden bu yana kendilerine göre en fazla gelen sorunun fon alıp almadıkları olduğunu ama fon almadıklarını, yapılan işin gönüllü bir iş olduğunu ifade ediyor.

Hak temelli gazeteciliğin, yeniliğin talep edildiği bir dönemde zor bir yolda olduğunu belirten Filiz Gazi, yavaş gazetecilik gibi trendlerin önemine dikkat çekiyor. Gazi, Türkiye’de mevcut durumda bunun çok mümkün olmadığını, kurumların yaklaşımlarının bunu zorlaştırdığını belirtiyor.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir