VOYD ve NewsLabTurkey güçlerini veri gazeteciliği için birleştiriyor!

Veri Okuryazarlığı Derneği (VOYD) ve NewsLabTurkey (NLTR) video destekli temel veri gazeteciliği eğitimleri hazırladı. Veri kazıma, veri temizleme, veri düzenleme, veri analizi ve görselleştirme olmak üzere 5 ayrı modülden oluşan video seti gazetecilere ve yeni nesil muhabir adaylarına veri gazeteciliği pratiklerini öğretmek, Türkiye medya ekosisteminde veri gazeteciliği faaliyetlerini yaygınlaştırmak için hazırlandı. Videolar hem VOYD’un hem NLTR’nin YouTube’daki kanallarında yayınlanacak.

VOYD’la yaptıkları iş birliği üzerine konuşan NewsLabTurkey yayın yönetmeni Dr. Sarphan Uzunoğlu VOYD’un ve NLTR’nin Türkiye’deki gazetecilik pratiğinin kalite ve güvenilirlik problemlerinin çözümüne bu projeyle katkı yapmak istediklerini belirtirken, haber odalarında inovasyonun yalnızca inovasyondan bahsederek gelmeyeceğini bildiklerini ve bu tür rehber niteliğindeki videoların gazetecilere fayda sağlayacağını düşündüğünü söyledi. 

VOYD kurucu üyesi Pınar Dağ ise NLTR – VOYD iş birliği ile geliştirilen temel veri gazeteciliği video eğitimlerinin Türkiye’de gazetecilerin temel veri okuryazarlığı seviyelerine katkı sunmasını hedeflediklerini, modern habercilik yöntemlerinin uygulama alanı yaratılmadan geliştirilemeyeceğini bu sebeple videoların gazeteciler için faydalanılması oldukça kolay kalıcı bir kaynak niteliği taşıdığını ifade etti.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir