Online haberden para kazanmak: Hayal mi mümkün mü?

Getting your Trinity Audio player ready...

Farklı proje ve programlarda verdiğim Gazetecilikte İş Modelleri derslerinde uzun yıllardır bana çaresiz gözlerle bakan gazetecilerin en çok şikâyet ettiği konu online haber ekonomisinin kendileri için sürdürülebilir olmaması. Çoğunlukla gazeteciler ya da gazete yöneticileri gelir elde edecek yöntemleri deneme konusunda çekinceli olsalar da işlerin bu kadar basit olmadığını sanırım sıkı bir şekilde vurgulamak gerekiyor.

Hem bilgi vermesi hem de evrensel durumu daha iyi anlamak için yakın zamanda yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına bakmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Reuters Enstitüsü’nün yayınladığı “Haber İçin Ödeme Yapmak: Fiyat Bilincine Sahip Tüketiciler Yaşam Pahalılığı Krizinin Ortasında Değer Arıyor” başlıklı araştırma kapsamında online haber ödemelerinin yaygın olduğu 20 ülkede yapılan anketlerden yola çıkarak, insanların haber için ödeme yapma eğilimleri incelenmiş.

Politik bağlar okuru hem çekiyor hem kaçırabiliyor

Nic Newman ve Craig Robertson tarafından hazırlanan raporda, yüksek politik bağlılık gösteren okuyucu odaklı iş modellerinin önemi vurgulanıyor. Tabii farklı görüşlerden kaynaklanan gerilimlerin, abonelik iptallerine yol açabildiği notu da ekleniyor. Örneğin, New York Times’ın tartışmalı bir görüş yazısı yayınlaması sonucunda abonelik iptalleri yaşandığı bilgisi rapora eklenmiş.

Rapor, fiyat bilincine sahip tüketicilerin haber endüstrisindeki etkisine de dikkat çekiyor. Rapora göre birçok potansiyel abone, birden fazla haber aboneliği için ödeme yapmaya istekli olmadığından, haber kuruluşları için abonelik çekme ve tutma konusunda zorluklar ortaya çıkıyor. Bu sorunu çözmek için rapor yazarları, birden fazla başlık, podcast ve diğer avantajları bir araya getiren tüm erişim paketlerinin uygulanmasını önermiş. Yine rapora göre New York Times bu stratejiyi başarıyla benimsemiş ve abonelik iptal oranlarında önemli bir azalma sağlamış.

Fiyatlandırma meselesine odaklanılmış

Rapor aynı zamanda fiyatlandırma konusundaki zorlukları da es geçmiyor. Küresel anlamda zor bir dönemden geçen tüketiciler, rapora göre kaliteli haberler için biraz daha yüksek bir fiyat ödemeye istekli olsalar da, yayıncıların istediği kadar fazla ödemeye istekli olmayabiliyorlar. Rapora göre bu durum, sosyal medya platformlarından gelen yönlendirmelerin azalması ve yapay zekâ (AI) destekli sohbet botlarının hüküm sürdüğü arama trafiği konusundaki belirsizliklerle birlikte, haber kuruluşlarının çevrimiçi haberleri finansal olarak sürdürülebilir hâle getirme konusunda bir ikilem yaratıyor.

Derslerimde sık sık üstüne konuştuğumuz haber ürünlerinin esnek ve katmanlı fiyatlandırmasına dair de raporda bazı bulgular var. Yaş veya önceki kullanıma dayalı olarak farklı fiyatlandırma gibi alternatif stratejileri de inceleyen rapor bu taktiklerin, aboneler arasında adalet ve eşitlik endişeleri doğurabileceğine dikkat çekiyor.

Abonelik ya sınırlanmış ya sakin hissettiriyor

Rapora göre bazı haber aboneleri, aboneliklerinin kendilerini “sınırladığını” hissettiklerini belirtiyor. Bu aboneler, çeşitli kaynaklardan haberleri keşfetme isteğiyle farklı perspektifler elde etmek istediklerini ifade etmişler. Diğer yandan, bazı aboneler, aboneliklerinin birden fazla kaynağın gürültüsünü kesen bir küratörlük deneyimi sağladığını düşünüyorlar.

Yani abonelikle ya gürültüden kaçan, belirli bir dil ve standartla içerik aldığını düşünen ya da “E ben bu gazeteyi alıyorum ama ya iyi haberler diğer taraftaysa” sorusunu soran okurlarla başbaşayız. Bunun pek kolay bir kitle olmadığını söylemek lazım. İş yüklerinden günlük rutinlerine çok sayıda farklı değişken üzerinden hedef kitlemizi iyi analiz edip ikna ve kampanya süreçlerini buna göre konumlamak şart.

Olumlu yanlara vurgu

Rapor, tüm olumsuzlukların yanında, haber kuruluşlarının yeni aboneler çekmek için birçok fırsatı olduğunun da altını çiziyor. Araştırmacılara göre kurumlar doğru fiyatı sunarak ve içeriklerinin değerini açıkça göstererek, hâlâ parlak bir geleceğe sahip olabilir.

Dijital çağda gazeteciliğin sürdürülebilirliğini sağlamak için kurumların karşılaştıkları engellerin üstesinden gelme ve fırsatları değerlendirme gerekliliğini vurgulayarak sona eren rapor fiyat bilincine sahip tüketicilerin tercihlerini ve ihtiyaçlarını anlayarak, haber kuruluşlarının değişen medya ortamında yol alabileceğini ve hedef kitlelerine değerli haber içerikleri sunmaya devam edebileceklerini söylüyor.

Sonuç olarak, online haber ekonomisinin gazeteciler için sürdürülebilir olmadığına dair çaresizlik hissi yaygın bir sorun olarak ortaya çıkmakta. Ancak, Reuters Enstitüsü’nün yaptığı araştırma, doğru fiyatlandırma ve değerin açıkça gösterilmesiyle gazeteciliğin hâlâ parlak bir geleceğe sahip olabileceğini gösteriyor.

Farklı haber ürünleri, farklı fiyatlandırma stratejileri ve daha fazla değer sunma çabalarıyla gazetecilik sektörü, online haberleri finansal olarak sürdürülebilir hâle getirebilir. Ayrıca, abonelerin farklı perspektifler arayışı ve haber aboneliklerinin sınırlayıcı hissettirmesi gibi konular da dikkate alınmalı ve abonelik modelleri buna göre şekillenmeli. Sürdürülebilir ekonomik modeller konusunda yolumuzun uzun olduğu kesin; ama bu ortamda “heyecanı yüksek” gazeteci bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir
big-tech-anti-trost
Daha fazlasını oku

Big Tech için yolun sonu geliyor mu?

Eskiden yeni girişimcilerin Ford, General Electric, Procter & Gamble, McDonald’s gibi dünya devleriyle rekabet etmeleri neredeyse olanaksızdı. Çünkü bu…